חזרה לעמוד הקודם

כל מה שרציתם לשאול על open data ולא ידעתם איפה לשאול

אתר stack exchange  בוחן אפשרות להעלות אתר חדש שיעסוק כולו ב-open data. צוות STS קיבל הזמנה ל-Beta ובדק את הפלטפורמה העתידית שתרכז עבורכם את כל המידע אודות נתונים פתוחים.

רגע.. מה זה Stack exchange?

Stack Exchange הינה רשת אתרים עצמאים או קהילות המוקדשות לנושאים שונים ומכילות מגוון רחב של שאלות ותשובות. הרשת שהפכה נפוצה מאוד בשנים האחרונות התחילה באתר בשם Stack Overflow שנועד לתת מענה לשאלות ותשובות בנושאי תכנות.

אתם בטח חושבים – יש המון פורומים בנושא הזה. הייחודיות של אתר Stack Overflow הייתה בכך שאתר זה שאף לתת מענה ספציפי לשאלות. בניגוד לפורמים בתחום בהם שאלות חזרו על עצמן וקיבלו מספר תשובות מקבילות באתר Stack Overflow המטרה הייתה לשמר רק שאלות איכותיות שקיבלו תשובה איכותית.

איך זה נעשה? קודם כל כפי שציינו האתרים מופרדים לפי נושאים ספציפיים. בעזרת מערכת קשוחה הבנויה על מוניטין משתמשים המערכת מעודדת שאלות איכותיות על נושאים ספציפיים, כאלו שלא תוכלו למצוא להן תשובה בחיפוש פשוט בגוגל. בניגוד לאתרים כמו Reddit משתמשים מתחילים לא יכולים אפילו להצביע בחיוב או בשלילה על שאלות או תשובות אלא לאחר שהם השתתפו באופן פעיל בשאילת שאלות או מתן תשובות שקיבלו את הערכת החברים האחרים בקהילה.

למתעניינים בנושא מומלץ לבדוק את הסרטון מטה בו מסביר המנכ"ל של Stack Overflow, Joel Spolsky, מדוע האתר הפך לריכוז כל כך מוצלח של שאלות ותשובות וכיצד הוא שונה מאתרים אחרים באינטרנט.

אז מה יש שם כרגע?

כיום מכילה קהילת האתרים כ-101 אתרים בשלל נושאים. חלקם עוסקים בנושאים טכנולוגיים כמו Stack Overflow שהוזכר כבר, Super User המוקדש למשתמשים מתקדמים או WordPress Answers המוקדש לנושאים טכניים במערכת בניית האתרים WordPress. חלק מהאתרים עוסקים בנושאים שאינם טכנולוגיים כמו English Language & Usage המוקדש לשפה האנגלית,  Skeptics המוקדש כשמו לספקנות מדעית, Bicycles המוקדש לחובבי האופניים ו-Role-playing Games המוקדש לשאלות בנושאי משחקי תפקידים.

לבסוף יש גם מספר אתרים קיימים שעשויים לעניין את קוראי הבלוג העוסקים בנתונים כמו Cross Validated המיועד לסטטיסטיקאים ומנתחי נתונים ו-Geographic Information Systems המיועד לעוסקים במערכות GIS וכעת (ייתכן) מתווסף אל אלו Open Data.

אז מה הולך להיות שם?

ההצעה להקים את אתר open data הפכה לרשמית לפני כחודש ומאז משתמשים המעוניינים להשתתף בתהליך הבנייה יכולים להירשם (כאן) בכדי להשתתף בהרצת הבטא של האתר.

האתר המוצע נועד לתת מענה למפתחים וחוקרים המתעניינים בנתונים פתוחים. אנחנו במערכת STS  מתרגשים מאוד מהאתר החדש היות והוא יכול להוות מקום מפגש לאנשים מכל העולם המתעניינים בפיתוח, מציאה והנגשה של נתונים פתוחים ביניהם נתונים הקשורים לשימוש באינטרנט.

לפני כ-5 ימים החלה הרצת האתר במצב בטא, אך הרצה זאת אינה מחייבת את הקמתו בפועל. הפיכתו של האתר לחלק קבוע ממערך האתרים של Stack Exchange תלויה בהפיכתו לפורום פעיל בו נשאלות שאלות איכותיות בנושא.

כרגע הדיונים באתר כוללים שאלות בנושאים כמו –

  •  מהו הרישיון הנכון לפרסום נתונים באופן חופשי?
  • האם כדי לפנות לרשויות באופן לא פורמלי לפני הגשת FOIA (בקשה במסגרת חוק חופש המידע האמריקאי)?
  • האם קיים מאגר מקוון של מאגרי נתונים פתוחים?
  • אילו כלים קיימים המאפשרים לרכז פעולות עריכת נתונים על ידי גולשים?

זאת בדיוק הנקודה החשובה בפוסט הנוכחי, אם קראתם עד כאן ואתם מתעניינים בנתונים פתוחים אתם מוזמנים להצטרף לקהילה הנרקמת באתר ולתרום את הסקרנות והניסיון שלכם לפרויקט. מי יודע, אולי תמצאו תשובות לשאלות שתמיד רציתם לשאול ולא ידעתם מי עוד מתעניין בהן?

בשלב זה הצפייה באתר מותנית בהרשמה למערכת הבטא אותה ניתן לבצע באתר המרכז את האתרים המוצעים ב-Stack Exchange, Area 51.

נתראה בדיונים!