חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – רדיו ומחאה באינטרנט

עם העדכונים התדירים במאגר STS מתווספות מפעם לפעם סדרות העוסקות באופנים הפחות נחקרים של השימוש ברשת. לאחרונה העלינו למאגר שתי סדרות העוסקות בתופעות נפוצות אך שאין אודותיהם הרבה מידע פומבי.

הלו, מישהו שומע אותי?

הסדרה הקשבה לרדיו באינטרנט מביאה תוצאות מסדר שבוצע על ידי מחקרי הגל החדש בהזמנת חברת ADiO, העוסקת בפרסום ברדיו אונליין באינטרנט ובסמארטפון. הסקר בחן את הדרכים בהם גולשים צורכים רדיו ותוכניות אודיו באמצעות רשת האינטרנט והשתתפו בו 503 נשאלים מעל גיל 18.

מהסקר עולה כי הסופדים לרדיו מיהרו לעשות זאת וכי המדיום עדיין קיים ונפוץ מאוד. בסקר נמצא כי64.7% מהנשאלים מאזינים לרדיו או תכני אודיו דרך האינטרנט או המכשיר הסלולארי. מתוכם 77.4% הקשיבו באמצעות המחשב, 45% באמצעות המכשיר הסלולארי ו-6.6% עשו זאת באמצעות מכשיר טאבלט.

עוד עולה מהמחקר כי האזנה לתכני אודיו נעשית בכל מקום כמעט. 74.5% מהמאזינים עושים זאת בביתם, 37.1% עושים זאת בדרך לעבודה, 35.7% עושים זאת בזמן העבודה ו-31.3% במהלך פעילות אחרת (למשל חדר כושר).

תוהים למה אנשים מאזינים? על זה אין לנו נתונים מהסקר אבל תוכלו להאזין לתכנים ישראלים באתר iCAST המרכז פודקאסטים מישראל וביניהם פודקאסט סדרת מפגשי לימוד HTML5 שאיגוד האינטרנט מפעיל.

מישהו מקשיב לי?

הסדרה עמדות כלפי מחאה באינטרנט מביאה את דוח המכון הישראלי לדמוקרטיה, המתפרסם בכל שנה מאז 2003. הדוח לשנת 2012 כלל סקירה של השימוש באינטרנט בהקשר הפוליטי והאזרחי. במסגרת הכנת הדוח נערך סקר הבוחן מגוון נושאים הקשורים לפעילות פוליטית ואזרחית בישראל בכלל ובפרט שאלות שעסקו בהשפעת המחאה האינטרנטית על מדיניות הממשלה.

מהסקר עולה כי 79.9% מהנשאלים האמינו כי למחאה באינטרנט אפשרות להשפיע במידה כלשהי על מדיניות הממשלה ו-49.6% האמינו כי למחאה זאת השפעה במידה רבה או במידה רבה מאוד. בזמן שההצבעה בבחירות עודנה נתפסת כדרך המרכזית להשפיע על מדיניות הממשלה

בקרב שתי האוכלוסיות הערכת ההשפעה על מדיניות הממשלה הגבוהה ביותר היא דרך הצבעה לכנסת (60.7% מעריכים כי במידה רבה או רבה מאוד) הרי שהמחאה באינטרנט נמצאת במקום השני (עם 49.6% מהציבור) ורק לאחר מכן השתתפות בהפגנות (49.2%). נכון, הפער נמוך אבל אפשר להגיד בביטחון שהמחאה באינטרנט מיצבה את עצמה כחשובה לפחות כמו ההפגנות ברחובות.

מכירים נתונים נוספים בנושא? ספרו לנו בתגובות!