חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – סכנות ברשת 2013

לאחרונה העלינו למאגר STS שתי סדרות העוסקות במתקפות וסכנות ברשת. אף ששתיהן עוסקות בנושאים קרובים הסדרה הראשונה שנציג מביאה נתונים אודות המחשבים המותקפים בעוד הסדרה השנייה מציגה את המתקפות שמקורן בישראל.

1 מ-5 מחשבים לפחות הותקף בחודש האחרון

הסדרה מתקפות וסכנות ברשת  מביאה נתונים מתצוגה אינטראקטיבית באתר SecureList של חברת Kaspersky העוסקים באיומי אבטחה ברחבי העולם. החברה אוספת מידע ממחשבים בהם מותקנים יישומים של מעבדות קספרסקי המדווחים חזרה לחברה על כל מפגש עם איום למחשב.

מהתצוגה עולה כי 13% מהמחשבים בישראל הותקפו על ידי וירוסים מקבצים שמקורם אינם באופן ישיר רשת האינטרנט (כלומר גלישה באינטרנט, דואר אלקטרוני או התקני רשת).

בנוסף 22% מהמחשבים נחשפו להתקפות מקוונות (התקפות שמקורן בגלישה או דוא"ל) ו-4% מהמחשבים בישראל הריצו תוכנות עם פרצות אבטחה מוכרות ומסוכנות (להגדרה מלאה ראו אתר securelist).

מומלץ לבקר באתר היות והוא מתעדכן תדיר וניתן למצוא בו נתונים נוספים כגון רשימת סוגי ההתקפות השונות וכמות ההתקפות לפי תאריך.

צילום מסך של המפה האינטראקטיבית עם הסברים על החלקים השונים

במקום טוב למטה (ישראל בדירוג איומי האבטחה)

הסדרה איומי אבטחה בישראל ובעולם מביאה את הדוח השנתי של סינמטק לאיומי אבטחה באינטרנט. הדוח הסוקר את המגמות העולמיות בתחום האבטחה המקוונת ומתבסס על רשת המורכבת מ-69 מיליון חיישנים המתעדים איומי אבטחה ב-157 מדינות.

מהדוח עולה כי ארה"ב היא המדינה ממנה מגיעות הכי הרבה מתקפות (22.7% מכלל האיומים ברשת) בעוד סין מדורגת  במקום השני (ממנה מגיעים 11% מהאיומים ברשת). ישראל דורגה במקום ה-34 בעולם עם אחריות ל-0.5% מהאיומים בעולם. לא רע.

דירוג זה מבטא את ממוצע הדירוג של כל מדינה בתתי התחומים השונים. למשל במקור מתקפות הפישינג ישראל דורגה במקום ה-37 בעולם (אירחה כ-0.27% מהמתקפות), במתקפות הבוטים ישראל מדורגת במקום ה-16 (1.34% מפעילות רשתות הבוטים העולמית הגיעה מישראל) ובמתקפות רשת מדורגת ישראל במקום ה-35 (0.45% ממתקפות הרשת הגיעו מישראל).

בגזרה המקומית (כלומר במזרח התיכון) מדורגת ישראל במקום ה-5 (אחרי ערב הסעודית, מצרים, איראן ופקיסטן). עם זאת ישראל מובילה במזרח התיכון באירוח מתקפות פישינג ואחראית ל- 43% מהתקפות אלו באזור.

נתונים נוספים שאפשר למצוא בדו"ח עוסקים בסכנות מדואר אלקטרוני. 64.8% מהדואר האלקטרוני בישראל הינו דואר זבל. בנוסף אחד מתוך 1,738.5 אימיילים הכיל מתקפת פישינג ואחד מתוך 1,165.2 הכיל קוד זדוני.

מכירים נתונים נוספים מהתחום? ספרו לנו בתגובות!