חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – מורכבות התשתית וזמינות שירותים

לאחרונה עלו למאגר STS שתי סדרות העוסקות בזמינות רשת האינטרנט. סדרה אחת מביאה נתונים אודות זמינות שירותי חברת גוגל במדינות העולם בעוד הסדרה השנייה מציגה מחקר אקדמאי אודות ביזור השליטה ברשתות האינטרנט הפנימיות של כל מדינה.

ישראל בסדר. חוץ מזה – רובנו צופים ביוטיוב בצהריים

הסדרה זמינות שירותי גוגל בישראל מביאה נתונים מתוך דוח השקיפות של חברת גוגל. בדו"ח ניתן למצוא (בין השאר) נתונים אודות זמינות שירותי גוגל במדינות מסביב לעולם. נתונים אלו, לפי גוגל, משמשים כמדד מסוים לניסיון של ממשלות להגביל את הגלישה בתחומן. למרות שנתונים אלו מתייחסים לשירותים של חברה בודדת לא ניתן להתעלם מנתח השוק הגדול שיש לגוגל באספקת שירותים מסביב לעולם (וביניהם שירות שיתוף הווידאו YouTube).

הדוח מראה כי במהלך שנת 2013 נרשמו 13 הפרעות לשירותי גוגל ב-9 מדינות שונות: סוריה, טרינידד, פקיסטן, בנגלדש, אפגניסטן, סין, מרוקו, טורקיה ואירן. למזלנו בישראל לא נרשמו הפרעות.

בונוס מתוך הדוח, המבוסס על נפחי התעבורה של השירותים, הינו החשיפה של תעבורת הרשת לכל שירות לפי שעה. מבט מדוקדק על גרף תעבורת הנתונים מאפשר לנו לשער על הרגלי השימוש בשירותים השונים על ידי משתמשים מישראל או מדינות אחרות. כך לדוגמה ניתן לראות כ זמני השיא בגישה לשרות שיתוף הוידאו YouTube אלו מתרחש בין השעות 12 ל-3 בימי העבודה בעוד 5 בבוקר הינו לרוב הזמן עם הפעילות הנמוכה ביותר. לא ברור מהו ה-peak המופיע כל לילה ב-12:30 בלילה.

 

מקור: צילום מסך

כמה אצבעות על השאלטר?

הסדרה דירוג מדינות לפי מורכבות רשת האינטרנט מציגה נתונים מתוך מחקר שנערך במרכז ברקמן לחקר החברה והאינטרנט באוניברסיטת הרווארד. המחקר עסק בבחינת מורכבות רשת האינטרנט במדינות העולם בכדי לאמוד את ביזור השליטה בהן ואת היכולת של גורם יחיד לשתק את תשתית האינטרנט של מדינה.

המחקר מוצג בצורה נפלאה מבחינה וויזואלית כאשר ניתן להתמקד בכל מדינה ולצפות בדיאגרמה המציגה את הרשתות האוטונומיות השונות והקשרים ביניהן, תת רשתות שלהן, מספר כתובות ה-IP של כל רשת, נתח השוק שהיא מייצגת והחיבורים בין הרשתות השונות.

מהמחקר עולה כי המדינה עם המורכבות היחסית הגבוהה ביותר של הרשת הינה אנגולה ואחריה האי מאן, אוגנדה ומוזמביק כאשר בתחתית הרשימה נמצא סין, לוב, קוסטה ריקה, מרוקו והרפובליקה הדומיניקנית. חשוב לזכור כי מדד זה אינו בוחן מספרים אבסולוטיים אלא את ריכוזיות השליטה על תשתית הרשת.

ישראל ממוקמת במקום ה-58 במדד המורכבות (אחרי אוסטרליה ולפני קנייה) עם 5,852,688 כתובות IP, 165 רשתות אוטונומיות, 4 נקודות חיבור וממוצע של 1.4 מיליון כתובת IP לנקודת שליטה.

 

מכירים נתונים נוספים התורמים לדיון? ספרו לנו בתגובות