חזרה לעמוד הקודם

עדכונים וויזואליזציות- מדד Net Index

לאחרונה עדכנו את הסדרה מדדי Net index המציגה נתונים מחברת Ookla. רובכם וודאי מכירים כבר את חברת Ookla, גם אם לא בשמה, דרך מוצר המדידה הנפוץ שלה –  Speedtest.net. כמעט כל ספקיות האינטרנט בארץ משתמשות בשירותי Ookla לביצוע בדיקות המהירות של משתמשי האינטרנט שלהן. שירות המדידה של החברה אינו נפוץ רק בישראל ולטענת החברה בכל 24 עושים שימוש בבדיקות המהירות כ-3 מיליון גולשים מרחבי העולם.

החברה משתמשת בנתונים שהיא אוספת להפקת מספר מדדים הבוחנים את מהירות, איכות ועלות חיבור האינטרנט במדינות (וערים) שונות. המדדים באתר מתעדכנים באופן שוטף והפוסט הנוכחי עוסק בנתונים שנדגמו מהאתר בתחילת חודש יולי.

מהירות הגלישה

ישראל מדורגת כיום במקום ה-34 בעולם במדד מהירות ההורדה עם מהירות ממוצעת של 17 מגה בייט לשנייה. מדובר בשיפור ניכר ממיקומנו בתחילת 2012 אז דורגנו במקום ה-46 בעולם. לשם השוואה מהירות ההורדה הממוצעת במדינות ה-OECD עומדת על  17.34 ובארה"ב על 17.67 כך שניתן להגיד כי המהירות בישראל ממוצעת.

לצערי לא ניתן להגיד אותו דבר על מדד מהירות ההעלאה  בה ישראל מדורגת במקום ה-109 למשקי בית עם מהירות העלאה ממוצעת של 1.91 מגה בייט לשנייה. מדובר בהתדרדרות של 4 במקומות מתחילת 2012. לשם השוואה המהירות העלאה הממוצעת בקרב מדינות ה-OECD עומדת על 4.73 ובארה"ב על 5.09.

מחיר והוגנות

ישראל מדורגת  במקום ה-9 במדד ערך הרשת הבוחן את העלות החודשית הממוצעת למגה בייט לשנייה. לפי מדד זה  העלות הממוצעת החודשית למהירות מגה בייט בישראל עומדת על 1.93$. ישראל יורדת למקום ה-13 כאשר מחלקים את העלות בתמ"ג לנפש אך עדיין מדובר במקום מכובד לכל הדעות. ניתן להגיד כי ישראל נמצאת במקום טוב בדירוג עם עלות חודשית ממוצעת של 21.84$ לחיבור פס רחב.

נתון חיובי נוסף הינו דירוגה של ישראל במקום העשירי במדד הבטחת מהירות (Household Promise Index). מדד זה בוחן את הפער בין המהירות שהובטחה למנוי האינטרנט לבין המהירות שנמדדה בפעול כאשר בישראל המשתמשים קיבלו 98.12% מהמהירות המובטחת. לשם השווא במדינות ה-OECD נמצא כי ממוצע הבדיקות עמד על 83.73% מהמהירות המובטחת ועל 84.45% במדינות האיחוד האירופי.

מומלץ לבקר באתר  netindex בו ניתן למצוא מידע מפורט ברמת המדינה ואפילו העיר. עם זאת ברשותכם מילת אזהרה – הנתונים באתר אינם תוצאה של סקר מייצג אלא נובעים ממדידות שערכו משתמשים. ייתכנו הטיות הנובעות מכך שלא כל המשתמשים עושים שימוש בבדיקות מהירות וייתכן מאוד כי ממשתנים סוציו-אקונומים עשויים להשפיע על אוכלוסיית המשתמשים המבצעים מדידות מהירות באתר speedtest.net.