חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות בנושא בקשות מידע ופרטיות

לאחרונה העלנו למאגר שתי סדרות הנוגעות לבקשות מידע שהגישו רשויות אכיפת החוק בישראל לקבלת נתוני גולשים. להלן סקירה של סדרות אלו ונתונים נוספים מדוחות השקיפות של חברות הטכנולוגיה.

חברת מיקרוסופט שחררה השנה בפעם הראשונה דוח החושף את היקף בקשות המידע הממשלתיות. הדוח מתייחס לבקשות בדבר נתוני משתמשים שהוגשו על ידי רשויות אכיפת החוק ברחבי העולם.

מהדוח עולה כי בשנת 2012 רשויות אכיפת החוק בישראל הגישו 54 בקשות שהתייחסו ל-141 חשבונות משתמשים. מיקרוסופט נענתה ל-46 בקשות (כ-85.2%) והעבירה לרשויות נתוני מנויים ועסקאות, אך לא תוכן גולשים. ב-8 המקרים הנותרים החברה לא מצאה מידע רלוונטי במאגרי החברה.

מיקרוסופט גם קיבלה 4 בקשות הנוגעות לנתוני גולשים בשרות סקייפ שכללו בקשות למידע על 14 חשבונות משתמשים.  החברה לא נענתה בחיוב לאף אחת מבקשות המידע אך אין בדוח פירוט בנידון.

לעומת מיקרוסופט חברת גוגל מפרסמת כבר מספר שנים דוח שקיפות . הדוח הכולל מידע על מספר תחומים ביניהם תעבורת הרשת לשירותי גוגל, בקשות להסרת תוכן, הפצת נוזקות ובקשות מידע של ממשלות.

מהדוח עולה כי בשנת 2012 הוגשו לחברת גוגל 111 בקשות מידע על ידי רשויות אכיפת החוק בישראל שהתייחסו ל-121 חשבונות משתמשים. חברת גוגל נענתה ל-59% מהבקשות.

גם חברת טוויטר משתפת נתונים על דרישות נתונים של גורמי אכיפה באמצעות דוח twitter transparency report. עם זאת המידע בדוח אינו מפורט במיוחד ומכיל רק את מספר הבקשות, אחוז שיתופי הפעולה ומספר החשבונות שאוזכרו. בישראל התקבלו בשנת 2012 פחות מעשר בקשות שהתייחסו לפחות מ-10 חשבונות משתמשים. טוויטר נענתה לדרישת הרשויות ב-0 מהמקרים.