חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – איומים ויחס הציבור אליהם

לאחרונה העלינו למאגר STS שתי סדרות עם סטטיסטיקות אודות איומים באינטרנט. הסדרה הראשונה מציגה נתונים אודות הסכנות והאיומים באינטרנט בעוד השנייה עוסקת ביחס הציבור לעבירות אלו ביחס לעברות אחרות.

 לא רע אבל יש לאן להשתפר

הסדרה דוח האיומים של חברת מיקרוסופט מביאה נתונים מתוך דוח אבטחה שפרסמה החברה (Microsoft Security Intelligence Report) המתמקד באיומים הנוגעים לחולשות תוכנה, ניצול שלהן והפעלה של נוזקות. הנתונים בדוח מגיעים ממרכז ההגנה מפני נוזקות של מיקרוסופט (Microsoft Malware Protection Center) , נתונים שנאספו במסגרת אינדוקס האתרים של מנוע החיפוש בינג והתרעות אבטחה בדפדפן אינטרנט אקספלורר.

במסגרת הדוח נמצא כי במחצית האחרונה של 2012 התגלו בישראל איומים ב-6.9 מתוך 1000 סריקות מחשב שנעשו על ידי כלי ההסרה של תוכנות זדוניות שהחברה מספקת. קצת מעל לממוצע העולמי לאותה תקופה שעמד על 5.65.

חברת מיקרוסופט גם זיהתה 5.88 שרתי אירוח המכילים מתקפות פישינג על כל 1000 שרתים בישראל ברבעון האחרון של 2012 כאשר הממוצע העולמי באותה תקופה עמד על 5.1. בנוסף, החברה זיהתה נוכחות של תוכנה זדונית על 10.14 שרתים מתוך 1000 ברבעון האחרון של 2012, מעט מתחת לממוצע העולמי שעמד באותה תקופה על 10.85.
בסך ניתן להגיד כי ברבעון האחרון מצבנו אינו נורא ואינו שונה מאוד מהממוצע העולמי. עם זאת כדאי לזכור כי בכדי לשמור על שוק תחרותי על ישראל לשאוף להתמקם במקום טוב בתחתית הרשימה בכל הנוגע להמצאות נוזקות על אתרי אינטרנט.

 איך זה גורם לכם להרגיש?

הסדרה יחס הציבור לעבירות מחשב מביאה סטטיסטיקות  מתוך מחקר שהתפרסם במסגרת דוח "העיקר במחקר 2011 – 2010" של משטרת ישראל בשם "איומים ותופעות עבריינות המטרידים את הציבור בישראל". המחקר, שנערך על ידי מיכל דיין -בן זקרי, בחן את תופעות העבריינות המטרידות ביותר את הציבור בישראל והתבסס על סקר שנערך בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל.

מהמחקר עולה כי רוב הציבור (מעל 75%) מוטרד מעבירות ביטחון (ירי רקטות, פיגועים) ועבירות כנגד הציבור (עבירות תנועה, עברות אלימות). עבירות המבוצעות כנגד פרטים דווחו כמטרידות על ידי אחוז גדול באוכלוסייה אך לא רחב כעברות ביטחון. המחקר מצא כי עבירות מחשב הטרידו כ-50% מהציבור בישראל. אף שמדובר בפחות מרמת ההטרדה של עבירות רכוש (61%) עדיין מדובר בכמחצית מהאוכלוסייה המטורדת מנושא זה.

רמת ההטרדה של עבירות מחשב נמצאה כמטרידה באופן שווה (50%) את כל המגזרים (המגזר היהודי, עולים חדשים והמגזר הערבי) אך הן מדורגות במיקום נמוך ביחס לעבירות אחרות.