חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – רכישות מהנייד ותוכנות ללא רישיון

לאחרונה עלו למאגר STS שתי סדרות חדשות העוסקות בתחום הכלכלה והצרכנות בעולם המקוון. אנו מציגים בפוסט זה סידרה המתמקדת ברכישות מקוונות מהנייד וסדרה שנייה העוסקת בהתקנת תוכנות ללא רישיון.

המכשיר הנייד כארנק

הסדרה סקר חדשנות ותשלומים מקוונים מהנייד מביאה את מחקר "Innovation and the online payment realm"  שנערך על ידי  חברת מאסטרקארד. במחקר השתתפו  505 נשאלים בפאנל אינטרנטי שעסק בחדשנות והשפעתה על הרגלי הקנייה המקוונים.

מהסקר עולה כי 63.4% מהנשאלים רכשו מוצרים או שירותים דרך המכשיר הנייד. קבוצת הגיל 25 עד 34 הינה פעילה במיוחד בכל הקשור לרכישות מקוונות ואצלה נמצא כי 76.4% מהנשאלים ביצעו רכישות באמצעות המכשיר הנייד. הרכישות הכי נפוצות דרך הנייד היו תשלום עבור חנייה (36.8% מהנשאלים), רכישת קופונים (32.5%) ורכישת כרטיסים לקולנוע (25%).

עוד עולה מהדוח כי השיקול המרכזי בביצוע רכישות מהנייד היה ידידותיות הממשק למשתמש ולאחר מכן (בסדר יורד) אורך התהליך, הימצאות המוצר במלאי, אישור רכישה מיידי ומידע מקיף אודות המוצר. הנשאלים גם דיווחו כי הם נמנעו מתשלום באמצעות המכשיר הנייד עקב העדפה לשלם באופן אחר (27.5%), חששות הקשורחם לפרטיות (25.8%) וסיבוך יתר של התהליך בנייד (11.2%).

תוכנות (לא) חינמיות

הסדרה השנייה מציגה את דוח  competitive advantage שהינו מחקר גלובלי של ארגון BSA אודות התפוצה של תוכנות לא חוקיות במדינות העולם. המחקר נערך בקרב 14,700 חברות עסקיות ומשתמשי מחשב מ-33 מדינות.

מהמחקר עולה כי בשנת 2011 עמד אחוז התוכנות שהותקנו ללא רישיון בישראל על 31% מהתוכנות המותקנות. הארגון מעריך כי בשנה זו היו בישראל תוכנות עם רישיון חוקי בשווי כולל של 427 מיליון דולר בעוד השווי הכולל של התוכנות שהותקנו ללא רישיון עמד על 192 מיליון דולר.