חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – מדדים בין לאומיים

לאחרונה העילנו למאגר STS שלוש סדרות חדשות העוסקות במדדים בין לאומיים. ככלל אפשר להגיד שישראל נמצאת בכיוון הנכון בכל הנוגע לטכנולוגיות המידע וממשיכה להשתפר ברוב המדדים. להלן סקירה שלהן ושל המגמות העולות מהן.

מדדי התשתית

הסדרה מדדי תעבורת אינטרנט לרבעון השני של 2013 מציגה את הדוח הרבעוני של  חברת אקמאי  – State of the internet. הדו"ח עוסק במהירויות החיבור לרשת ברחבי העולם וחדירתם לאוכלוסייה הכללית.

בדירוג מהירות החיבור הכללית דורגה ישראל במקום ה-20 לאחר ירידה של מקום מהרבעון הקודם ועם שיפור של 6.1% במהירות מהרבעון הקודם. במדד מהירויות השיא ישראל מקבלת ציון טוב יותר ומדורגת במקום ה-8 בעולם (שיפור של 6 מקומות מהרבעון הקודם). השיפור בדירוג הינו תוצר של עלייה במהירות השיא הממוצעת שנמדדה ברבעון זה ועומדת על 0.1 Mbps, ממוצע ההמווה שיפור 6.4% ברבעון האחרון ו-53% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

ישראל מדורגת במקום ה-22 בעולם בכל הקשור לפס הרחב כאשר רק ל-17% ממשתמשי האינטרנט בישראל יש חיבור המהיר מ-10 Mbps (על פי המדידות). נתון זה מהווה גידול משמעותי מהרבעון הקודם (כ-40%) ואפילו יותר מהרבעון המקביל בשנה שעברה (178%). 

מדדי הכלכלה, הנגישות והשימוש

הסדרה השנייה הינה דירוג חברת המידע 2013 המציגה מחקר של ארגון ה-ITU המודד את טכנולוגיות המידע במדינות העולם. המדד השנה מורכב משני חלקים – דירוג פיתוח טכנולוגיות המידע והתקשורת (IDI) המדרג את ביצועי 155 מדינות בטכנולוגיות מידע והשימוש בהם וסל מחירי טכנולוגיות המידע (IPB) המציע דירוג ייחודי העוקב ומשווה את מחירי השימוש ויכולת התשלום בטכנולוגיות אלו ב-161 מדינות.

במדד הפיתוח של טכנולוגיות המידע והתקשרות לשנת 2013 דורגה ישראל במקום ה-26 במדד העולמי (שיפור של מקום אחד משנה שעברה)  ובמקום ה-17 בדירוג האירופאי (שיפור של מקום אחד משנה שעברה). למרות המיקום הבינוני מדובר בשיפור משנה שעברה אותו ניתן להרגיש בכל אחד מתת המדדים. בתת-מדד הנגישות, הבוחן את מוכנות התשתית, ישראל דורגה השנה במקום ה-24, בתת-מדד השימוש, הבוחן את השימוש בפועל, ישראל דורגה השנה במקום ה-25 (שיפור של שני מקומות משנה שעברה) ובתת מדד המיומנות, הבוחן את היכולת של אזרחי המדינות לעשות שימוש באינטרנט, ישראל דורגה השנה במקום ה-27 (שיפור של 9 מקומות בדירוג משנה שעברה).

עם זאת, לא בכל המדדים השנה קיבלו חדשות טובות. במדד סלי המחירים דורגה ישראל במקום ה-39. נתון זה מבטא התדרדרות של 20 מקומות משנה שעברה ומציב את ישראל בעמדת נחיתות ביחס למדינות רבות אחרות החברות בארגון ה-OECD.

מדדי חדשנות ועתיד הרשת

אחרונה היא הסדרה  דירוג החדשנות העולמית 2013 מציגה את ה-Global Innovation Index 2013 שהינו מחקר בין לאומי המדרג את מדינות העולם לפי מדדים שונים כאינדיקטורים לחדשנות ולקידום חדשנות. הדוח לשנת 2013 מכיל שני דירוגים עיקריים – צריכת חדשנות וייצור חדשנות. מדד צריכת החדשנות בוחן את האפשרות של כלכלות מדיניות לצרוך שירותים מתקדמים ולכן מדרג את המדינות לפי סביבה ממסדית, הון אנושי, תשתיות ותחכום השוק. במקביל לכך מדד יצירת החדשנות מבוסס על מדדים הבוחנים יצירת ידע, השפעת הידע והפצת ידע כמו גם יצירתיות רוחנית, יצירתיות במוצרים ויצירתיות מקוונת. המחקר מקיף 142 מדינות בהן מרוכזים 94.9% מהאוכלוסייה העולמית.

ישראל מדורגת במקום ה-14 בעולם במדד החדשנות הכללית, שיפור של 3 מקומות משנה שעברה. את השיפור בדירוג אפשר לראות גם בתתי המדדים השונים כאשר בתת-מדד צריכת החדשנות ישראל דורגה במקום ה-19 (שיפור של 2 מקומות משנה שעברה) ובתת מדד יצירת החדשנות דורגה ישראל במקום ה-9 (שיפור של 4 מקומות משנה שעברה).