חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – שימוש בדואר אלקטרוני בין רופאים לחולים

לאחרונה העלינו שתי סדרות חדשות העוסקות בתקשורת אלקטרונית בין חולים לרופאים. המחקר הראשון בוחן את עמדות החולים בעוד השני מתמקד בעמדות הרופאים המטפלים.

הסדרה שימוש בדואר אלקטרוני בין רופאים לחולים מציגה את המחקר "Providing cell phone numbers and email addresses to Patients: the physician's perspective" שנערך על ידי ד"ר רוני, פלג תמר פרויד וד"ר אנגליקה אבדלימוב. המחקר, שנערך בשנת 2008, התמקד בעמדות רופאים כלפי שימוש במכשירים סלולאריים ודואר אלקטרוני במסגרת התקשורת בין רופא וחולה.

מהמחקר עולה כי כבר בשנת 2008 חלק בלתי מבוטל מהרופאים היו פתוחים לקיום תקשורת אלקטרונית עם מטופליהם. 37.1% נתנו את מספר הטלפון שלהם למספר מצומצם של מטופלים ו-45.8% מהרופאים העידו כי הם נותנים לאחוז קטן מהמטופלים את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם. בנוסף כ-56.6% מהרופאים שהשתתפו בסקר היו מוכנים לתת למטופליהם את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם.

עוד עולה מהמחקר כי 79.4%  מהרופאים שהיו מוכנים לתת את כתובת הדוא"ל שלהם האמינו כי האפשרות לתקשר באמצעות דוא"ל נותנת למטופלים הרגשת ביטחון ו-54.7% מתוכם האמינו כי תקשורת זאת יכולה להוריד את מספר הביקורים המיותרים לשירותי החירום. בניגוד לכך רופאים שהביעו התנגדות לתקשורת באמצעות דוא"ל ציינו חשש שתקשורת זאת תמנע בדיקות פיזיות ועלולה להוביל טעויות בטיפול (65.3% מהרופאים המסרבים), העדפת החולה תקשורת זאת על חשבון פנייה לשירותי חירום (58.5%) וכי תקשורת זאת יכולה ליצור אי הבנות וסכנת תביעה בעקבות רשלנות (56.8%).

הסדרה השנייה, שימוש בדואר אלקטרוני בין רופאים לחולים – צד הרופאים, מביאה מחקר בשם "Providing cell phone numbers and e-mail addresses to patients: The patient’s perspective, a cross sectional study" שנערך גם על ידי ד"ר רוני פלג וילנה נזרנקו. המחקר התמקד בעמדות כלפי שימוש במכשירים סלולאריים ודואר אלקטרוני במסגרת התקשורת בין רופא וחולה והקיף 200 משיבים שנדגמו מתוך מנויי קופת בריאות כללית במחוז הדרום  בשנת 2009.

במחקר נמצא כי כ-64% מהנשאלים הביעו עניין בקבלת כתובת הדוא"ל של הרופאים המטפלים בהם (35.7% הביעו חוסר עניין והתנגדות לכך). מתוך אלו,  56.9% הצהירו כי היו יוצרים קשר עם הרופא באמצעות דואר אלקטרוני רק במצב חירום.

בנוסף עולה מהמחקר כי כ-71% מהנשאלים האמינו כי קבלת כתובת הדוא"ל יכולה לשפר את התקשורת שלהם עם הרופא המטפל בהם, אולם רק 25.7% חשבו כי שימוש בדוא"ל יכול לשמש  אותם לפתרון בעיות רפואיות.