חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות מתחום השקיפות

כחלק מעבודת מאגר STS אנחנו מעלים מידי פעם סדרות סדרות בנושא בקשות מידע ופרטיות כמו גם סדרות שעוסקות בהסרת תוצאות ממנועי חיפוש. דוחות השקיפות של החברות הגדולות מאפשרות לנו, הציבור, לבחון את היקף הפעולות הנעשות מאחורי הקלעים, בין אם אלו חשיפת נתוני גולשים או הסרה של תכנים ותוצאות חיפוש. בפוסט הנוכחי נציג שתי סדרות חדשות מתחום השקיפות – דוח שקיפות של חברת פייסבוק ומאגר המרכז איומים משפטיים כלפי אתרי אינטרנט.

בקשות של ממשלת ישראל מחברת פייסבוק

חברת פייסבוק שחררה השנה בפעם הראשונה דוח גלובלי בנושא בקשות המידע הממשלתיות. הדוח מתייחס לבקשות מידע אודות משתמשים שהוגשו לחברה וכולל מידע אודות מספר הבקשות שהתקבלו בכל מדינה, מספר החשבונות שנכללו בבקשות ואחוז הבקשות עליהן ענתה החברה.

מהדוח עולה כי במחצית הראשונה של 2013 הגישו הרשויות בישראל לחברת פייסבוק 113 בקשות מידע אודות 132 חשבונות משתמשים. חברת פייסבוק נענתה ל-50% מהבקשות בהעברת מידע כלשהו.

דרישות הסרה מאתרים ברחבי העולם

הסדרה מאגר  Chilling Effectsמציגה את פרויקט  Chilling Effects Clearinghouse האוסף ומרכז תלונות משפטיות אודות פעילות ברשת במטרה לעזור למשתמשי האינטרנט לדעת ולהבין את הזכויות המשפטיות שלהם.

הפרוייקט הינו שילוב פעולה יפהפה בין ארגון ה-EFF(העוסק בזכויות דיגיטאליות) לבין מספר קליניקות משפטיות (הרווארד, ברקלי, סטנפורד ועוד) המתחזקות חלקים שונים באתר. במסגרת הפרויקט  מעודדים יחידים, גופים, ספקי אחסון ואינטרנט להגיש למאגר מכתבי תלונה משפטיים שנשלחים אליהם ובתורו המאגר מפרסם אותם.

הפעלת מאגר פומבי של מכתבים ואיומים אלו נועדה לחשוף את מגוון התופעות המשפטיות המאיימות על חופש הדיבור ברשת האינטרנט בפני חוקרים, משתמשים ומנהלי אתרים. התקווה של האתר הינה כי חשיפת התופעה ושולחי המכתבים לתהליך ביקורת ציבורי תביא לדיון מושכל ואולי אף תמנע איומי סרק  ושימוש לרעה בכלים אלו בעתיד.  

באתר ניתן למצוא מאגר המרכז מסמכים משפטיים המתייחסים לפעילות או תוכן מקוון. את הפריטים במאגר אפשר לסנן לפי תאריך ותחום (ביניהם מכתבים המשתמשים ב-DMCA, איומי הכפשה, פטנטים ועוד) כמו גם לפי נושא התלונה, המוען, הנמען, אופי השליחה ותוכן המכתב.

כיום ניתן למצוא במאגר כ-108 מכתבים המאזכרים שמות מתחם עם סיום co.il אך קיימים מסמכים נוספים בהם המתלונן או יעד התלונה קשורים לשרתים בישראל.-