חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – איפה נמצאות חברות האינטרנט?

לאחרונה עלתה למאגר STS סדרת נתונים חדשה המציגה סקירה דמוגרפית של חברות האינטרנט בישראל. הסדרה מציגה נתונים מתוך תכנית העבודה המכונה "Start up City", של עיריית תל אביב, שנכתבה בכדי לקדם את תל אביב כמוקד בין לאומי לחברות הייטק. במסגרת הדוח  ערכה עיריית תל אביב סקירה ומיפוי של פעילות חברות ההייטק בישראל ובכללן חברות מתחום האינטרנט.

החוקרים במרכז למחקר כלכלי-חברתי בעיריית תל-אביב-יפו השתמשו בנתונים מתוך מאגר המידע של חברת IVC  בכדי לבחון את הפיזור הגיאוגרפי של חברות היי-טק ועובדי התחום בישראל. המסמך גם מכיל חלוקה של תחום ההיי-טק בישראל לפי תחומי עיסוק שונים (תקשורת, קלינטק, מוליכים למחצה, מדעי החיים וטכנולוגיות מידע) אבל בפוסט זה נתמקד בעיקר בתעשיית האינטרנט.

להערכת כותבי הדוח תעשיית ההיי-טק מונה כ-5,000 חברות ומעסיקה למעלה מ-237,000 איש. החברות מתחום האינטרנט (כאלו העוסקות ברשתות תקשורת, מערכות, תוכנות, אתרים ותוכן אינטרנט) מהוות כ-24% מכלל חברות ההייטק בישראל. התפלגות זאת אינה אחידה בכל רחבי המדינה ולמשל בעיר תל-אביב-יפו חברות האינטרנט מהוות כ-42.9% מחברות ההיי-טק. חברות האינטרנט מהוות 21.3% מחברות ההיי-טק במרכז (ללא תל אביב), 10.9% מחברות ההיי-טק בצפון, 15% מחברות ההיי-טק בדרום ו-14.9% מחברות ההיי-טק באזור ירושלים.

עוד עולה מהדוח כי מרכז הארץ ותל אביב בפרט מהווים אזור תעסוקה לעובדי חברות אלו. החוקרים מצאו כי כ-53.1% מהמועסקים על ידי חברות היי-טק מועסקים בחברות הנמצאות בתחומי העיר תל-אביב-יפו וכ-36.5% נוספים נמצאים באזור המרכז (ללא העיר תל-אביב-יפו).

נתונים נוספים ומידע על המחקר אפשר למצוא בסדרת הנתונים סקירת חברות אינטרנט בישראל