חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – מידע פתוח

בפוסט זה נציג שתי סדרות חדשות במאגר STS העוסקות בשיתוף נתונים על ידי ממשלות. טשתי הסדרות מציגות דוחות מחקר של ארגונים בין לאומיים הבוחנים הנגשת מידע ציבורי לאזרחים על ידי ממשלות מסביב לעולם. בעוד מחקר אחד עוסק בנפח ואיכות הנתונים השני בודק את מידת ההנגשה שלהם.

איכות וכמות

הסדרה מדד המידע הפתוח מציגה את מדד פתיחות המידע שהינו מדד בין לאומי ופרויקט משותף של ארגון ODI  או (Open Data Institute)  וה-World Wide Web Foundation. מדד זה שם לו למטרה למדוד ולחשוף את השפעת יוזמות לפתיחות מידע על החברה, הכלכלה והמערכת הפוליטית.

הדוח הנוכחי כולל דירוגים של 77 מדינות על סולם יחסי הבוחן את הפוטנציאל, השימוש וההשפעה של פרסום הנתונים על ידי ממשלות. כותבי הדוח מבקשים לזהות מגמות גלובליות ומדרגים את מדינות העולם לפי תתי מדדים שונים. ישראל למשל, דורגה במדד המוכנות של המדינה לנצל פתיחות נתונים רק במקום ה-26 אך התבגרה למקום ה-17 במדד הטמעת חזון שיתוף הנתונים ולמקום ה-18 במדד ההשפעה של שיתוף הנתונים על החברה והכלכלה.

בנוסף הדוח בוחן את איכות הנתונים המפורסמים בפועל על ידי ממשלות ברחבי העולם. כותבי הדוח בחנו 1078 סדרות מידע מ-14 קטגוריות שונות ב-77 מדינות שונות. הסדרות השונות דורגו לפי זמינות, סוג רישיון, אפשרות לעיבוד הנתונים, קיימות, הנגשה ורמת העדכונים. ישראל מדורגת במקום ה-17 באיכות הנתונים שהיא מפרסמת עם ציון של 65 מתוך 100.

האם הנתונים חופשיים?

הסדרה Open Data Index מציגה את ה-Open Data Index שהינו מדד בין-לאומי הבוחן את פתיחות המידע ברחבי העולם. המדד מסתמך על עדויות של מומחים ותומכי פתיחות מידע הנבדקות על ידי שופטים נבחרים. במסגרת המדד נבדקות 70 מדינות ו-700 סדרות מידע.

במסגרת המדד דורגו בכל מדינה מספר קטגוריות מידע האמורות להוות מדד לנתונים בהם האזרחים משתמשים בפועל. בכל קטגוריית נתונים נבדקים מספר תתי מדדים כמו קיימות הנתונים, דיגיטציה שלהם, זמינותם לציבור, גישה לנתונים ללא תשלום, זמינות מקוונת, אפשרות לעיבוד בידי מחשב,  היכולת להוריד סדרות שלמות, עדכניות הנתונים ורשיון השימש בהם.

כותבי הדוח מציינים כי מתוך כל הסדרות שנבדקו רק 12% פתוחות באופן מלא. ישראל מדורגת במדד הכללי במקום ה-15 מבין 70 המדינות במדד עם ציון של 475 מתוך 1000. להלן דירוג הקטגוריות השונות של הנתונים בישראל  –

תצוגה גראפית של הנתונים להלן- לוחות זמנים של תחבורה ציבורית - 70% תקציב הממשלה - 70% שימוש בתקציב הממשל - 5% תוצאות הבחירות - 70% רישום חברות - 30% מפות לאומיות - 45% סטטיסטיקות לאומיות - 70% חקיקה - 35% מיקוד \ אזורי דואר - 45% פליטת חומרים מזהמים - 35%

תצוגה גראפית של הנתונים להלן- לוחות זמנים של תחבורה ציבורית – 70% תקציב הממשלה – 70% שימוש בתקציב הממשל – 5% תוצאות הבחירות – 70% רישום חברות – 30% מפות לאומיות – 45% סטטיסטיקות לאומיות – 70% חקיקה – 35% מיקוד אזורי דואר – 45% פליטת חומרים מזהמים – 35%

חדי העין בינכם ישימו לב למגמה בה אף לא אחת מהסדרות קיבלה ניקוד מלא וזאת עקב שיתוף הנתונים על ידי ממשלת ישראל שלא ברישיון פתוח.