חזרה לעמוד הקודם

דפוסי פנאי בקרב אזרחים וותיקים בישראל

המחקר נערך על ידי ד"ר גלית נמרוד מהאוניברסיטה העברית בהזמנת המשרד לאזרחים וותיקים. מטרת המחקר היתה לבחון את דפוסי הפנאי המרכזיים של האזרחים הוותיקים בארץ כמו גם את הצרכים שלהם בתחומים שונים. כחלק מהעיסוק בשאלה זאת בעידן הנוכחי המחקר בחן גם את אופני השימוש באמצעי תקשורת דיגיטליים בכלל והאינטרנט בפרט.

נתוני המחקר מתבססים על סקר טלפוני בקרב מדגם של 545 נשים וגברים בני 60 ומעלה, אשר פרשו מעבודתם ואינם עובדים יותר. להלן ממצאים עיקריים מתוך המחקר הנוגעים לשימוש באמצעי תקשורת דיגיטליים –

  • כ-50% מהנשאלים דיווחו כי הם משתמשים באינטרנט. השימוש ברשת נפוץ יותר בקרב קבוצות הגיל הנמוכות יותר, קבוצת היהודים הוותיקים, בעלי ההכנסה הגבוה ורמת ההשכלה הגבוה.
התפלגות השימוש ברשת לפי משתנים דמוגרפיים

התפלגות השימוש ברשת לפי משתנים דמוגרפיים

  • מטרת השימוש הנפוצה ביותר עליה דיווחו הנשאלים המשתמשים ברשת הייתה למטרות חיפוש מידע (בנושאי חדשות, צרכנות, בריאות) ותקשורת בין אישית (דוא"ל, אתרי רשתות חברתיות ואפליקציות מסרים מיידים).
  • השימוש באינטרנט היא פעילות הפנאי התשיעית הכי נפוצה ונמצאת אחרי מפגשים חברתיים ולפני ביקור בקניון \ מרכז הקניות. הפעילויות צפייה בטלוויזיה, קריאת עיתונים והאזנה לרדיו ומוסיקה נמצאות בראש דירוג זה.
  • כ-12% מהנשאלים היו רוצים לעשות שימוש מוגבר באינטרנט. זהו העיסוק החמישי הכי נפוץ בו מעוניינים הנשאלים להגדיל את תדירות העיסוק שלהם אחרי אירועי תרבות, ספורט, תחביבי פנאי והתנדבות.
  • 66% מהמשיבים ציינו חוסר ידע או כישורים כסיבות המרכזיות המגבילות את השימוש שלהם ברשת האינטרנט.  מגבלת העלות עלתה בקרב פורשים מבוגרים (81 ומעלה) ובעלי השכלה נמוכה.