חזרה לעמוד הקודם

עדכון נתונים – מדד NetIndex

מדד הרשת NetIndex ממשיך להתעדכן ואנחנו מביאים לכם סקירה של נתונים מעודכנים וויזואליזציות חדשות מחברת Ookla העורכת את המדד.

עדכון נתונים

חברת Ookla עוסקת במדידת חיבורי האינטרנט ברחבי העולם (הביטו בפניה הימנית למטה של בדיקות המהירות באתר ספקיות האינטרנט השונות). כחלק מפעילותה מספקת החברה מדדים פומביים תחת אתר Netindex המרכז נתונים שנאספו דרך שירותי המדידה של החברה (למשל Speedtest.net ו-Pingtest.net) בהם משתמשים כ-3 מיליון גולשים מידי יום. מדד Netindex מדרג ומשווה את תוצאות המדידות שערכו גולשים מכל העולם ב-30 הימים האחרונים.

הנתונים בסדרה מדדי Netindex מבוססים על בדיקות שנערכו מ-2,551,496 כתובות IP ייחודיות בישראל ו-8,394,425 בדיקות שנערכו בין ה-12 בפברואר ל-12 במרץ.

ישראל מדורגת במקום ה-32 בעולם במדד מהירות ההורדה הממוצעת למשקי בית ובמקום עם מהירות ממוצעת של 22.3 מגה ביט לשנייה. מדובר בשיפור מהבדיקה הקודמת שערכנו ביולי 2013 אז דורגה ישראל במקום ה-34 בעולם עם מהירות ממוצעת של כ-17 Mbps.

אף שבמדד מהירות ההורדה מיקומנו טוב ומעל לממוצע העולמי (17.4  Mbps) ואף מעל לממוצע ה-G8 או ה-OECD (כ-22 ו-21.7 Mbps בהתאמה) הרי שבכל הנוגע למהירות העלאה אנו משתרכים הרחק מאחור. במדד מהירות ההעלאה למשקי בית ישראל רשמה מהירות העלאה ממוצעת של 2.5 Mbps. אף שמהירות זאת גבוה מזאת שנרשמה ביולי 2013 (1.91 Mbps) הרי שישראל התדרדרה בדירוג מהמקום ה-109 למקום ה-114. לשם השוואה, המהירות הממוצעת במדינות ה-OECD עומדת על 6.9 Mbps.

ישראל גם מצטיינת במספר מדדים, אנחנו מדורגים במקום ה-4 במדד איכות הרשת, שיפור ניכר מהמקום ה-14 בו עמדנו ביולי שנה שעברה. כמו כן ישראל מדורגת במקום ה-7 במדד ערך הרשת הבוחן את העלות החודשית הממוצעת למגה ביט לשנייה (ביולי 2013 דורגה ישראל במקום התשיעי במדד זה). לפי מדד זה העלות הממוצעת החודשית למהירות מגה ביט בישראל עומדת על 1.19$.  מדד נוסף בו ישראל מדורגת יחסית גבוה הינו במדד הבטחת מהירות בו אנו מדורגים במקום ה-15. המדד בוחן את הפער בין המהירות שהובטחה למנוי האינטרנט לבין המהירות שנמדדה בפעול כאשר בישראל המשתמשים קיבלו ב-96.5% מהבדיקות את המהירות שהובטחה להם.

לבסוף ישנם שני מדדי מהירות העוסקים במהירות האינטרנט הנייד בהם מודרגת ישראל במקום ה-62 במדד מהירות ההורדה הניידת (עם מהירות הורדה ממוצעת של 4.9 Mbps) ובמקום ה-74 במדד מהירות ההעלאה הניידת (עם מהירות העלאה של 1.1 Mbps).

עדכון  במראה

כפי שצויין בתחילת הפוסט מדד NetIndex שידרג את הצגת הנתונים באתר. את התצוגה הקודמת מחליפה כעת תצוגה חדשה בה אפשר ללחוץ על כל מדד בכדי לעבור לעמוד בו מוסבר המדד ומוצגים ממוצעים עולמיים ואזוריים (מדינות ה-OECD, G8 ועוד) גרפים של התנהגות המדד לאורך זמן ודירוג של מדינות העולם, ערים מובילות ועוד.

nina niss

בנוסף הוסיפו ב-Ookla כלי חדש המכונה Net Index Explorer הנמצא כעת בגרסת בטא. הכלי מציג מפה של העולם בה ניתן להתמקד במדינות וערים ולראות את ציוני המדדים השונים. את התצוגה אפשר למיין לפי מדד, תאריך, מדינה או עיר, ספק אינטרנט ואף סוג החיבור (נייד או נייח). בנוסף ניתן לייצר טבלאות המשוות בין מדינות או ערים שונות  ואף לבחור מדד ולייצר במפת חום (heat map) של מדד זה בעולם או במדינה.