חזרה לעמוד הקודם

מעל 80% מזמן השהייה און-ליין בסמארטפון מתבצע תוך כדי שימוש באפליקציות ולא בדפדפן הנייד שבמערכת

במסגרת כנס איגוד האינטרנט העולמי שננעל אמש, פורסם דוח Global Internet Report 2015, הדו"ח השנתי השני של הארגון. הדו"ח שפורסם מתמקד בהשפעה של האינטרנט הנייד (סמארטפונים) על אופן השימוש ברשת, ומלמד וחושף כי המכשירים הניידים החכמים הפכו למקור הגישה והשימוש העיקריים לאינטרנט בעולם, וזו בניגוד לתפיסה המסורתית של כניסה ושימוש ברשת באמצעות המחשב והדפדפנים.

עיקרי הדוח:

  • 3 מיליארד משתמשים באינטרנט (מאי, 2015)
  • 94% מאוכלוסיית העולם מכוסים על ידי רשת סלולרית, 48% מכוסים על ידי פס רחב נייד, ו-28% שנרשמו כמנוי לשירותי אינטרנט סלולריים.
  • 192 מדינות כבר מיישמות תשתית פעילה של דור 3 (50% מהעולם)
  • עד 2019 – שיעור החדירה של האינטרנט במכשירי המובייל 71%
  • מערכת האנדרואיד מובילה בראש מערכות ההפעלה הניידות עם 84% מסך הטלפונים החכמים (72% מהטאבלטים)
  • מעל מיליון אפליקציות זמינות בחנויות השונות
  • יותר מ-80% מזמן השהייה און-ליין המקוונת בסמארטפון מתבצעת תוך כדי שימוש באפליקציות ולא בדפדפן הנייד שבמערכת. יתרה מכך – סכום זמן הגלישה בדפדפן המחשב יחד עם זמן הגלישה בדפדפן הסמארטפון, קטן ב-50% מזמן השהייה המקוונת באמצעות אפליקציות בסמארטפון.
  • הפער בין הזמינות לאימוץ של האינטרנט הנייד הינו בשל העלויות וחוסר תוכן רלוונטי (שפה). קובעי מדיניות צריכים להתמקד במילוי הפער הזה על ידי הוזלת שירותים (הסרת מסים על ציוד, מכשירים, שירותים וביטול חסמים רגולטוריים למפעילים).

בכנס לוקחים לקחו חלק נציגים מלמעלה מ-90 מדינות בעולם המגבשים יחד דרכי התמודדויות וגיבוש תוכניות עבודה בהתייחס לאתגרים החדשים שמציבה הרשת (למשל פרטיות), כמו גם ניצול הפוטנציאל שלה לטובת קידום האנושות (למשל גישור הפער הדיגיטלי).

מורד שטרן מנהל פיתוח עסקי וחדשנות של איגוד האינטרנט: "המגמה העולמית שמציגים אנשי ISOC קיימת גם בישראל. קבוצות ומשתמשים שונים שהגישה המוכרת וה"רגילה" שלהם לאינטרנט איננה דרך המחשב והדפדפנים, אלא הטלפון החכם והאפליקציות כמקור ראשוני ועיקרי. תפיסה זו חייבת גם לטפס מעלה למקבלי ההחלטות ולהשפיע בנושאים שונים כגון שירותים ציבוריים-ממשלתיים ונהלי אבטחה ופרטיות. גישת ה- Mobile First המוכרת מהתעשייה צריכה לקבל משנה תוקף רחב יותר."

איגוד האינטרנט הישראלי הינו מרשם השמות הלאומי – בסיומת il. הוא פועל משנת 1994 כגוף טכנולוגי המוביל תשתיות מרכזיות ללא מטרות רווח.

האיגוד מנהל קשת רחבה של פעילויות למען הציבור בישראל, ביניהן: תפעול תשתית ה-DNS – בסיומת הלאומית, שמירה על יציבות תשתיות האינטרנט, מאבק בהצעות חוק המאיימות על אופיו הפתוח של האינטרנט הישראלי, אקדמיית אינטרנט פתוחה לכלל הציבור, ומגוון פעילויות במסגרת המרכז לאינטרנט בטוח.

האיגוד מנוהל על-ידי 9 חברי וועד המכהנים בהתנדבות, ושם לו למטרה לפעול ולקדם את השימוש באינטרנט בישראל כפתוח, נייטרלי, שיוויוני ונגיש לכל.