חזרה לעמוד הקודם

שונא מי שמדבר- ככה אנחנו נראים ברשת

דו"ח השנאה הוא כלי מדידה של השיח החברתי ברשת בזמן אמת. הוא מופק ע"י קרן ברל כצנלסון הפועלת לקידום ערכים של שוויון, סובלנות וצדק חברתי.
הדו"ח מודד את מידת זיהום השיח ע"י ביטויים שנוגעים להסתה ולגזענות, מעין מבט מן האוויר על הרשת.

על הפן הטכנולוגי של הפרויקט אחראית חברת Vigo  המנטרת את השיח ברשת בזמן אמת, ומאתרת מילים וביטויים המעודדים הסתה, גזענות, הדרה או אלימות. חברת Vigo הפועלת בשיתוף עם חברת "יפעת מחקרי מדיה", מנטרת מדי יום למעלה מחצי מיליון שיחות המתפרסמות בפורטלי האינטרנט, בלוגים, פורומים, תגובות רשת ועמודים ציבוריים ופרטיים, בשלל רשתות חברתיות.

ענת רוזיליו מקרן ברל כצנלסון, מספרת כי הרעיון החל ברצון של הקרן לנטר שיח אלים כנגד מגוון האוכלוסיות השונות בישראל. למעשה בכל זמן נתון מנוטרות במסגרת הפרויקט אמירות גזעניות כנגד שמאל, ימין, ערבים, מתנחלים, עולים מחבר העמים, העדה האתיופית ועוד קבוצות ומיעוטים, אך בפועל באתר עצמו מופיעות חמש הקבוצות הכי מותקפות נכון לעכשיו.

מלבד איתור הקבוצות, הדו"ח  גם מציין את הביטויים הפוגעניים הנפוצים יותר. כך לדוגמה, ניתן לראות על פי הדו"ח של החודש, שהמילה "נאצי" ככינוי גנאי, נמצאת בין המילים הכי נפוצות ברשת, בעוד שהחוק בכלל אוסר על השימוש בכינוי.

תקוות הקרן היא להציב מול הציבור מראה, לגרום לקורא להבין את היקף התופעה ולחשוב אם הוא רוצה להיות חלק ממנה או חלק מהשינוי. הקרן לא מכוונת רק לציבור ככלל אלא במיוחד למקבלי החלטות ולמובילי דעה ברשת- פוליטיקאים, אנשי ציבור, אמנים וסלבס. אם הם יעיינו בדו"ח השנאה הם יוכלו לקבל מושג לגבי סוג התגובות שמעוררות ההתבטאויות פוגעניות שלהם, להוריד את הלהבות, ולקחת אחריות על האופן בו הם מנהיגים את הציבור ומובילים את השיח.
למשל, האמירה של שר הפנים ירון מזוז, "תגידו תודה שיש לכם תעודות זהות!" על מתן אזרחות לערבים, עוררה ברשת בעיקר תגובות של קללות וקריאות לאלימות, כפי שניתן לראות בדו"ח של יולי.

פרויקט מיוחד של דו"ח השנאה, לרגל יום השנה לרצח רבין מעלה שאלות רבות לגבי תמונת השיח ברשת. על פי הדו"ח ההסתה שהביאה לרצח עדיין קיימת, גם שני עשורים אחרי- 4,000 פוסטים אלימים הקוראים לרבין בוגד או פושע נכתבו בשנה האחרונה. הרבה מהגולשים, 41%, מעלים תיאוריות קונספירציה שונות לגבי הרצח וטוענים כי הציבור לא יודע את כל האמת. ורק 17% מזכירים את מורשתו של רבין ומתייחסים לחסרונו.
את סדרת הנתונים המלאה- דו"ח השנאה- 20 שנה לרצח רבין, ניתן למצוא באתר.

דו"ח השנאה מתייחס גם לאירועים שונים המתרחשים בהווה ומעוררים גל תגובות בציבור וברשת. כך ניתן למשל לקבל תמונה לגבי התגובות שעוררו אירועי גל הטרור של תחילת החודש. הדו"ח מלמד כי בסמוך לאירועים אקטואליים מפלס הקיצוניות של השיח ברשת עולה ויש יותר קללות וקריאות לאלימות פיזית.
את הסדרה המלאה- אירועי הטרור של אוקטובר 2015- ניתן למצוא באתר.

אירוע נוסף שסוקר ע"י הדו"ח בהרחבה הוא מינוי המפכ"ל הבא רוני אלשיך. מקרה זה למשל, לא כלל היקף גדול של קריאה לאלימות, אבל כלל תגובות רבות המגחיכות את דמותו של אלשיך, בדיחות על רקע המראה החיצוני שלו או היותו מתנחל לשעבר ודתי.

דו"ח השנאה הוא פרויקט חשוב ומעניין עבור כל מי שפעיל ברשתות החברתיות. הוא מספק תמונה רלוונטית, מדידה ובזמן אמת, של השיח שהפך כל כך דומיננטי במדינת ישראל של 2015.