חזרה לעמוד הקודם

הפער גדול, אך מצטמצם- נשים באינטרנט העולמי

האינטרנט נחשב למדיום "חסר מגדר" וכפתוח לכולם, אולם המספרים מראים תמונה אחרת. לפי דו"ח ה- ITU במדינות מסוימות מספר הגברים שמשתמשים באינטרנט כפול ממספר הנשים! יש מגוון סיבות לכך שנשים פחות משתמשות באינטרנט במדינות מסוימות, כמו רמה נמוכה של השכלה, משכורות נמוכות, או נורמות חברתיות. כמו כן הנשים גם נחשפות ליותר פגיעות והטרדות ברשת.

עם פריצתו אל החיים המודרניים האינטרנט הפך לבמה להעצמה של קבוצות באוכלוסיה ולקידום זכויות אדם. האינטרנט הוא אמצעי לביטוי עצמי, לחדשנות ולהתבגרות. בעזרת האינטרנט נשים יכולות לרכוש כישורים חדשים, ללמוד, ולהכיר אפשרויות חדשות העומדות בפניהן. ועל כן לנשים צריך להיות החופש והידע להשתמש באינטרנט ובטכנולוגיות חדשות. מתוך כך נולד הדו"ח של ה-ITU בדבר אימוץ האינטרנט ע"י נשים בעולם-  DUBLING DIGITAL .OPPORTUNITIES 2013

הועידה למען פיתוח דיגיטלי של איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי (ITU), הוקמה בעקבות יוזמה של מזכ"ל האומות המאוחדות באן קי מון, בכדי להציב מטרות ראויות לקידום הטכנולגי העולמי.  הועידה פירסמה דו"ח מיוחד בדבר זכויות נשים בכל הנוגע לנגישות לאינטרנט ולכישורי אינטרנט, במדינות המפותחות ובמדינות המתפתחות.

הדו"ח מלמד כי גם במדינות מפותחות קיימים פערים בין נשים וגברים באימוץ האינטרנט, נכון ל-2013, קיים פער של 2% בשימוש באינטרנט בין גברים ונשים. במדינות מתפתחות הפער גדול יותר- 16% שמבדילים בין מספר הגברים והנשים שמשתמשים באינטרנט. עם זאת המצב השתפר מאז המחקר של אינטל ב-2011, שהצביע על פער של 23% בשימוש באינטרנט בין גברים לנשים.

נשים חוות את האינטרנט אחרת מגברים. הדו"ח גם בוחן את הפער בראי שימושים שונים במדינות שונות. בארה"ב גברים גולשים באופן יומיומי יותר מנשים- 54% מהגברים לעומת 41% מהנשים. במדינות ערביות השוני ניכר בעיקר במה שקשור ברכישות אונליין ובשימוש בסמאטרפונים. למשל, בערב הסעודית- 64% מהגברים מבצעים רכישות באינטרנט, בעוד רק 48% מהנשים רוכשות אונליין. בכווית 80% מהגברים משתמשים בסמארטפון, לעומת 25% מהנשים.

בסה"כ לפי הדו"ח מספר הנשים המשתמשות באינטרנט היה במגמת עליה בעשור הראשון של המילניום. בסין ובאינדונזיה חל זינוק במספר הנשים שנמצאות באינטרנט עד ל-40% ו-30% בהתאמה בין השנים 2000-2001. בהודו הנוכחות הנשית אונליין עלתה מ-20% ל- 40% בעשור. ובמצריים העליה הורגשה בעיקר בין 2008 ל-2009.

תיקון של זכויות הנשים בכל הקשור לאינטרנט, הקניית ידע ונגישות ליותר נשים במגוון מדינות, יתרום גם לשינויים באפלייה המגדרית החלה בתחומים נוספים- כמו בתחום הכלכלי, בחינוך, ביכולת של נשים למצוא עבודה ועוד. קבוצת הבנק העולמי העריכה כי גידול של 10%  באימוץ האינטרנט ע"י נשים בעולם יביא לגידול כלכי של 1.38%. אם כן, קידום הנגישות של נשים לאינטרנט הוא עניין חשוב, שלא רק נשים, אלא האוכלוסיה כולה, תרוויח ממנו.