חזרה לעמוד הקודם

ואצלכם? האתר כבר נגיש?

ברשת כולם שווים והקול של כולם יכול להישמע- או כך לפחות זה צריך להיות. דמיינו לעצמכם גלישה באתרים האהובים עליכם, אבל בלי להשתמש בעכבר. הרי זה בלתי אפשרי, נכון? עבור אנשים עם מוגבלות בארץ ובעולם המציאות הזו מאוד מוחשית. אנשים עם מוגבלות נתקלים בבעיות כאלו ובבעיות נוספות בשימוש באינטרנט, שעבורנו הוא כל כך פשוט ויומיומי.

בשנים האחרונות עולה המודעות לקושי של אנשים עם מוגבלות להשתמש באינטרנט ולהפיק ממנו תועלת כמו כל אחד אחר. לפי מחקר של משרד התמ"ת מ-2006, קיים בישראל אי שוויון בשימוש באינטרנט ובמחשב, בין אנשים עם מוגבלות לבין שאר האוכלוסייה. בעוד 65% מהישראלים ללא מוגבלות סיפרו כי השתמשו במחשב בחודש שקדם למחקר, פי שתיים מהשימוש שדווח בקרב הנחקרים בעלי מוגבלות- רק  35% אחוז. רק 70% מהאנשים עם מוגבלות שיש בבעלותם מחשב מחוברים לאינטרנט, בעוד בקרב שאר האוכלוסייה מדובר ב- 76%. ובאשר לשימוש באינטרנט- רק 53% מהאנשים עם מוגבלות דיווחו כי חיפשו מידע ברשת בחודש האחרון, זאת לעומת 75.5% בשאר האוכלוסייה. במחקר מ-2010 התמונה משתנה מעט- שימוש במחשב בקרב אנשים עם מוגבלות עולה ל- 58%, אך עדיין נמוך בהשוואה לשימוש בקרב שאר האוכלוסייה שעומד על 82%.  ניכר כי למרות החדירה של המחשבים והאינטרנט גם לבתים של אנשים עם מוגבלות, קיים פער בכל הנוגע לבעלות על מחשב והיכולת להשתמש באינטרנט בין אנשים עם מוגבלות לאנשים ללא מוגבלות.

עוד נמצא ב-2010, כי שיעור השימוש במחשב יורד ככל שהמגבלה חמורה יותר ועומד על 48% בקרב בעלי מוגבלות מפריעה מאוד,  ועל 63% בקרב בעלי מוגבלות מפריעה.

לפי מחקר שבוצע ע"י חברת מיקרוסופט, בישראל חיים היום כ-1,600,000 אנשים עם מוגבלות, כ- 25% מהאוכלוסייה.

אילו סוגי מוגבלות יכולים להפריע לשימוש באינטרנט?

  • הפרעות בראיה- מעיוורון ועד בעיות ראיה או אפילו עיוורון צבעים.
  • שמיעה- חרשות או שמיעה חלקית.
  • תנועה- מוגבלות מוטורית המקשה על השליטה בעכבר, זמן תגובה איטי מידי, בעיה במוטוריקה עדינה.
  • בעיות קוגניטיביות- הפרעות קשב וריכוז.

קשה מאוד להעריך כמה אנשים מתקשים להשתמש באינטרנט בשל מוגבלות. מצד אחד לא כל מוגבלות מפריעה לשימוש באינטרנט, ולכן רבים מהאנשים שדיווחו למשרדי הממשלה השונים על מוגבלות, הם לא בהכרח אנשים שמתקשים לגלוש ברשת. מצד שני, קיימות מגבלות אחרות, שלא בהכרח מדווחות לרשויות וכן מהוות בעיה, כמו הפרעות בראייה או בעיות קשב וריכוז. לעיתים אנשים עם מוגבלות לא רוצים לספר על המגבלה שלהם, או להכיר בה בכלל.

כפי שמספר הראל חייט, מומחה בנגישות אתרי אינטרנט, מפתח ויועץ נגישות לאתרים : "יש בעיה בצורות השונות בהן נמדדת הסטטיסטיקה אודות אנשים עם מוגבלות, כיוון שמטעם גופים שונים  שואלים  אנשים בצורות אחרות, שאלות בנוגע לסוג המוגבלות וכיצד היא מהווה קושי בחיים היומיומיים שלהם. בטח כאשר מדובר במחשבים, שלעיתים לא כולם מחשיבים כפעולות יומיומיות הכרחיות.
בנוסף חלק גדול מהאוכלוסייה של אנשים עם מוגבלות בכלל לא נכנסת לסטטיסטיקות השונות, כיוון שהם לא מעידים על עצמם כאנשים עם מוגבלות. לפעמים הם לא רוצים להזדהות כחלק מהאוכלוסייה הזו ולכן הם לא מקבלים את השירותים להם הם זכאים, ולא נספרים כאנשים עם מוגבלות."

תקנות נגישות השירות בישראל קובעות כי כל אתר הנותן שירות או מידע לציבור חייב להיות נגיש עד לתאריך 25/10/16. בינתיים עוד לא קיימים בארץ נתונים אודות מספר האתרים שכבר הונגשו, אך מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מוסרים כי הם מקבלים פניות רבות בנושא וכי אתרים רבים נערכים ומונגשים בימים אלו.

ארגון WebAIM ביצע ב- 2014 מחקר בקרב  900 נשאלים מרחבי העולם, העוסקים בהנגשה של אתרי אינטרנט. בסקר נשאלו גם נחקרים שתפקידם הוא הנגשה של האתר, וגם בעלי תפקידים אחרים, הנוגעים להנגשה או הבעלים של האתר. כחמישית  (21%) מתוך הנחקרים העידו כי הם בעצמם בעלי מוגבלות. הנחקרים נשאלו אם האתר של הארגון עבורו הם עובדים נגיש. 64% ענו שכן בעוד 36% ענו שלא. 57% מהנחקרים שעובדים בחברות פרטיות, בייצור ובחינוך, הצהירו כי לדעתם האתר שלהם מאוד נגיש, זאת בהשוואה ל- 66.2% מעובדי הממשלה, ו- 82% מעובדי עמותות וארגונים ללא מטרות רווח. 86% מהעצמאים העידו כי האתר שלהם נגיש במידה רבה.

המודעות להנגשה של האתרים רבה- 51% מהנחקרים טענו כי ההנגשה היא חלק נכבד מתפקידם והמטלות שלהם באתר, או כל התפקיד שלהם, 31% אמרו שההנגשה מהווה חלק קטן מהעבודה שלהם באתר, ו- 18% הנותרים מתפעלים את האתר שלהם בעצמם או מתנדבים. אך בפועל כשהנחקרים נשאלים על הזמן שהם משקיעים בהנגשה של האתר- רוב הנחקרים (44%) מקדישים לכך  פחות מ- 10 שעות שבועיות. ובעוד מחצית הנחקרים העידו כי עיקר תפקידם הוא ההנגשה, רק 29% מעידים על עצמם כי הם מקדישים לכך יותר מ- 30 שעות שבועיות.

העתיד, לפי העובדים ובעלי האתרים, בכל זאת ורוד יותר. 54% מהנחקרים טוענים כי האינטרנט נעשה נגיש יותר בשנה האחרונה, 36% טוענים כי כלום לא השתנה ו- 10% טוענים שהאינטרנט פחות נגיש. כשהנחקרים נשאלו מה יסייע יותר לקיום של רשת נגישה- 79.5% טענו שצריך יותר אתרים נגישים, לעומת רק 20.5% שטענו שזה תלוי בטכנולוגיות המסייעות להנגשה.

למרות הקושי בהערכת מספר האנשים שההנגשה תפתח עבורם דלת לרשת ולאפשרויות חדשות, ברור כבר היום שמדובר בקבוצה גדולה ומשמעותית. ללא ספק ההיענות של עוד ועוד אתרים היא שתוביל את הדרך לשוויון אמיתי בעידן הדיגיטלי בו אנו חיים.

פרטים נוספים אודות הנגשה של אתרים ניתן למצוא באתר נגיש של איגוד האינטרנט.