חזרה לעמוד הקודם

הדוח השנתי: התקשורת בישראל 2015

הורדה או צפיה בנתונים:

זו השנה החמישית שבה יוצא לאור הדוח שמאגד נתונים וניתוחים במגוון רחב של נושאים הנוגעים לסדר היום, לשימושים ולמגמות בתקשורת בישראל.

במבט על סדר היום של התקשורת הישראלית בלטו ב- 2015 כמה נושאים: הבחירות לכנסת ה-20, אשר נערכו ב-17 במרץ; המאבק סביב ההסכם עם איראן בנושא הגרעין; המאבק על מתווה הגז הטבעי; ובשלושת החודשים האחרונים של השנה "אינתיפאדת הסכינים" או "אינתיפאדת הבודדים".

הדוח גם סוקר אזכורים שבלטו באינטרנט החברתי בישראל ב-2015. המילה "איראן" הופיעה הרבה סביב יום הנאום של בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי, והיום בו נחתם הסכם וינה בין איראן למעצמות. "מתווה הגז" בלט בעיקר בנובמבר, אז נערכו הפגנות ברחבי הארץ נגד המתווה. המילה "דאעש" אוזכרה הרבה מאוד לאחר הפיגוע בפריז, שגבה 130 הרוגים.

הדוח השנתי 2015 גם סקר את הטוקבקים סביב פיגוע דאעש בפריז, ומצא כי התגובות הפופולריות ביותר של הישראלים היו שמחה לאידם של הצרפתים בפרט והאירופאים בכלל. כך התייחסו לאירוע 35% מהטוקבקיסטים באתר Ynet, 34% מהמגיבים באתר וואלה! ו- 24% מהמגיבים באתק מאקו. האתר היחידי שבו שמחה לאיד לא היה סגנון התגובה המוביל, הוא אתר "הארץ", שם רק 15% מהמגיבים התבטאו כך.

נושאים נוספים שזכו לסיקור רחב במדיה המסורתית ובאינטרנט הם פירוק רשות השידור, חתונתה של בר רפאלי. גם הרשתות החברתיות עצמן, פייסבוק ואינסטגרם, מסוקרות בתקשורת המערכתית הרבה השנה, בעיקר כתוצאה מגל הטרור הפלסטיני שפרץ באוקטובר.

הדוח השנתי מכיל פרקים נוספים אודות הרגלים ושימושים של צריכת המדיה, שוק הפרסום, יומן התקשורת והממים של שנת 2015.

כמו כן הוא מכיל פרקים בנושאים מיוחדים כמו התקשורת ודעת הקהל, חופש העיתונות, מדיה, ילדים ובני נוער, שיח השנאה ברשת, וספרים דיגטליים בישראל.