חזרה לעמוד הקודם

שביעות הרצון מהחיים גבוהה יותר בקרב ישראלים משתמשי אינטרנט

האינטרנט מאפשר לאנשים לרכוש מידע בקלות, לנהל את חייהם הפוליטיים והחברתיים, את העסקים שלהם, ולהשתייך לקהילות שונות. אך האם כל השינויים האלה, הנגרמים כתוצאה מאימוץ האינטרנט והטכנולוגיות החדשות, משפיעים גם על הרגשות של הישראלים ועל מידת שביעות הרצון שלהם מהחיים בכלל?

המחקר הנוכחי בדק, במשך עשור, את ההשפעה של חדירת האינטרנט על שביעות הרצון מהחיים בישראל, ומשווה בין שתי אוכלוסיות מחקר: אזרחים ותיקים (בני 65+), ואזרחים בגיל העבודה (20-64).

במחקר נמצא כי אינטרנט וטכנולוגיות חדשות מגבירים את שביעות הרצון מהחיים של הישראלים. בנוסף נמצא כי לאימוץ האינטרנט ולרכישת כישורים דיגיטליים יש פוטנציאל להעלות את רמת שביעות הרצון מהחיים בקרב אזרחים ותיקים ואוכלוסיות חלשות.

מקור הנתונים עבור המחקר הוא בדוחות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מהשנים 2003-2012. המחקר כלל בסה"כ 73,523 משיבים, ש- 61,455 מתוכם הם אזרחים בגיל העבודה, ו- 12,068 הם אזרחים ותיקים.

מתוך הממצאים:

  • הגישה לאינטרנט בקרב אזרחים ותיקים גדלה מ- 8% בשנת 2003, ל- 34% בשנת 2012. בקרב שכבת הגיל העובדת הגישה לאינטרנט גדלה מ- 44% ל- 78%.
  • אחוז השימוש במייל היה גבוה ב-2003 דווקא באוכלוסיה הותיקה- 83%, ונמוך באוכלוסיה בגיל העבודה- 78%. עם זאת הוא עלה בעשור האחרון ועמד על 87%, בעוד באוכלוסיה הותיקה הוא נשאר ב- 82%.
  • אחוז החברים ברשתות החברתיות גבוה בשתי הקבוצות. 67% בקרב בני 20-64 ו- 52% בקרב האזרחים הותיקים.
  • בקרב משתמשי האינטרנט, שביעות הרצון מהחיים עולה במשך הזמן.
  • משתמשי אינטרנט שהשתמשו באינטרנט לקניות אונליין או שליחת אימיילים דיווחו על שביעות רצון גבוהה ממשתמשים שלא עשו את השימושים הנ"ל בשלושת החודשים האחרונים.

המחקר הינו מחקר אקדמי שנערך ע"י ד"ר סבינה ליסציה מאוניברסיטת אריאל בשומרון וד"ר סבטלנה צ'אצ'אשווילי- בולוטין מהמרכז האקדמי רופין.