חזרה לעמוד הקודם

מיהו הישראלי? הנתונים ברשת מגלים לנו מי הישראלי ומה ישראלי בעיניו.

לכבוד יום העצמאות: איגוד האינטרנט הישראלי ערך סקר בניסיון להבין- מי אתם, הגולשים הישראלים? הממצאים מספרים לנו שהישראלים אוהבים אינטרנט, אפילו מ-א-ו-ד אוהבים אינטרנט. הם אוהבים ללמוד דברים חדשים באינטרנט, לתקשר עם אנשים מכל העולם, וגם את זה שהרוב בחינם.

מסקר שערך איגוד האינטרנט לקראת יום העצמאות ניתן ללמוד כי 87% מהישראלים גולשים באינטרנט (במחשב, בסמארטפון או בטאבלט).
13% מהישראלים אינם גולשים כלל באינטרנט. מתוכם: 47% לא גולשים מסיבות דתיות, 29% טוענים שהאינטרנט לא מעניין אותם, ו- 23% אמרו שהם לא גולשים באינטרנט כי הם לא יודעים כיצד לגלוש או כיצד להשתמש במחשב.

הסיבות שבגללן הגולשים הישראלים מוצאים את האינטרנט מלהיב הן: עושר המידע ברשת- 27%, היכולת ללמוד דברים חדשים- 23%, האפשרות לתקשר עם אנשים מכל העולם- 21%, האפשרות להגיע לכל מקום ללא צנזורה- 13%, ו- 8% ציינו שמה שמלהיב אותם ברשת הוא שרוב הפעילות בחינם.

הנושאים שהכי מטרידים את הישראלים ברשת: 36% חוששים מפגיעה בפרטיותם, גניבת מידע אישי והפצה של מידע אודותיהם, 23% מוטרדים מתופעת הפגיעה בקטינים, 12% חוששים מעבירות הונאה והאקרים, 10% חוששים מחשיפה לתוכן לא חינוכי, פוגעניאו פורנוגרפי, ו- 11% אינם חוששים כלל מהשימוש באינטרנט.

נתון מעניין הוא אחוז המשיבים שענו כי הם חוששים משיימינג ברשת, רק 4%. זאת בזמן שתופעת השיימינג שעלתה לכותרות בשנה שעברה בעקבות התאבדותו של אריאל רוניס, ו-58% מהישראלים דיווחו שהם נחשפו לשיימינג ברשת (על"פ דוח בזק).

ובכל זאת, ממחקר גוגל עולה שהישראלים לא יכולים בלי אינטרנט. הם כל כך אוהבים את החיבור לאינטנרט שהם מוכנים: לוותר על אמא שלהם למשך שנה, ולא לוותר על חיבור לאינטרנט (כך ענו 59% מהגברים, ו- 47% מהנשים), לוותר על האפשרות לדבר במשך שבוע ולא להישאר בלי אינטרנט -67% מהגולשים. 42% מהנחקרים היו מוותרים על השמיעה שלהם במשך שבוע, כדי להישאר מחוברים.

ומה ישראלי בעיני הגולש הישראלי? מחקר של חברת Vigo  המנטרת מידע במדיה החברתית, מגלה לנו מה הביטויים "הישראליים" שהגולשים השתמשו בהם ברשת השנה. המילה שהוזכרה הכי הרבה בסמיכות למילה "ישראלי" היתה "הספורט הישראלי", שהוזכר ב- 90,000 שיחות השנה. אחריו "התרבות הישראלית" ב- 60,000 שיחות, ואחר כך הסטארט- אפ הישראלי ב- 50,000 שיחות.

האנשים הכי ישראלים במדיה החברתית השנה הם: שלמה ארצי (10,000 שיחות), אייל גולן (9,000 שיחות), שמעון פרס (8,000 שיחות), דיוויד בלאט (6,500 שיחות) ובר רפאלי (5,000 שיחות).

הישראלי גולש בממוצע כ- 4.5 שעות ביום- כמעט כפול מהזמן שהוא משוחח עם אנשים פנים אל פנים במהלך היום. ישראלים יקרים, בואו נעשה דברים טובים במהלך זמן הגלישה שלנו! חג עצמאות שמח.