חזרה לעמוד הקודם

שיימינג בקרב מבוגרים- סקר המשרד לביטחון פנים

ביום ראשון ה – 15/05/16 נערך אירוע של המשרד לביטחון הפנים המוקדש  לתופעת הביוש – 'שיימינג'  ברשתות החברתיות, בדגש על היפגעות ילדים ובני נוער. לקראת האירוע פרסמה מחלקת המחקר במשרד לביטחון הפנים שני סקרים מקיפים בנושא אלימות והיפגעות של ילדים ובני נוער ברשת האינטרנט. הסקר הראשון נערך בקרב ילדים ובני נוער והסקר השני, הנוכחי, בקרב האוכלוסיה הבוגרת.

הסקר שנערך בקרב הבוגרים (18 ומעלה) מצביע על כך שלמרות שהם פחות חשופים לתופעה מבני הנוער, גם בקרב המבוגרים יש קבוצה (18%) שנחשפה לביוש או השפלה ברשתות החברתיות. 54% מההורים שנסקרו ציינו כי הם חוששים במידה רבה שילדיהם יפגעו משיימינג. ו- 70% חושבים שהמדינה צריכה לנקוט בצעדי ענישה נגד אנשים המבצעים שיימינג.

מתוך הממצאים:

  • 18% מהציבור בגילאי 18 ומעלה נחשף לעבירות ביוש או השפלה באמצעות רשתות חברתיות: 9% נחשפו לעבירות ביוש השפלה או הבכה, 6% נחשפו לעבירות איום או אלימות מילולית, ו- 3% נחשפו לעבירות הטרדה מינית ברשת.
  • 35% מבין הנפגעים דיווחו כי הם נפגעים (לפעמים ופעמים רבות) במהלך השנה האחרונה מעבירות באמצעות רשתות חברתיות.
  • מעל לרבע (26%) מהנפגעים לא דיווחו לאף אחד על הפגיעה.
  • 57% מהנשאלים ציינו כי תופעת השיימינג כדוגמת הפצת סרטוני טיסת השוקולד היא תופעה שלילית, לעומת זאת 43% ציינו כי היא תופעה חיובית.

הסקר בוצע בצורה אינטרנטית על בסיס פאנל קיים, רחב היקף, באמצעות שאלון מובנה בהיקף של 10 שאלות, וכן מס' פרמטרים סוציו-דמוגרפיים. לצורך הסקר נבחר מדגם של 1010 איש, 48% גברים, 52% נשים, המייצג את האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה.