חזרה לעמוד הקודם

מקום 43 ואוהבים את זה- לישראל עמידות גבוהה בפני מתקפת סייבר

ישראל מדורגת במקום ה- 43 מתוך 50, בהשוואה בין- לאומית, והפעם זה חיובי לגמרי. זה כך כיוון שהדירוג הנדון קובע מה מידת החשיפה של מדינות ברחבי העולם לאיומי סייבר. במקום הראשון נמצאת המדינה בעלת הפוטנציאל הגבוה ביותר לפגיעה שכזו, ובמקום החמישים, המדינה בעלת הפוטנציאל הנמוך ביותר להיפגע ממתקפת סייבר.

בסקר שביצע איגוד האינטרנט לכבוד יום העצמאות, סיפרו הישראלים כי הנושא שהכי מדאיג אותם בשימוש ברשת, הוא הפגיעה בפרטיות, גניבת מידע אישי או הפצת נתונים אודותיהם. הפחד מפגיעה בפרטיות וגניבת פרטים אישיים הוזכר יותר מכל הנושאים האחרים, על ידי 36% מהנשאלים.

הדוח של Rapid7 שפורסם לאחרונה, בוחן למעשה עד כמה הישראלים צריכים לפחד.Rapid7 היא חברה בין- לאומית לאבטחת סייבר שעל לקוחותיה נמנים 5,300 ארגונים בכ-100 מדינות ברחבי העולם.  חברת  Rapid7 לאבטחת מידע, הפיקה את הדוח בעזרת מערכת הסריקה שלה Sonar. הדוח מדרג 50 מדינות מרחבי העולם, על פי הפוטנציאל שלהן להיפגע במתקפת סייבר. רמת הפגיעות של המדינות נקבעה על פי בדיקה של מספר הרשתות הלא מאובטחות, שירותים המוצעים באינטרנט וחושפים מידע בעל פוטנציאל רגיש וערוצי האינטרנט המכילים מידע שאינו מוצפן. השכיחות של ערוצים לא מוצפנים היא אינדיקציה טובה למידת האבטחה של האינטרנט במדינה.

ישראל כאמור, דורגה במקום ה-43 המכובד. המדינות העמידות ביותר, בסדר עולה: דנמרק, לוקסמברג, ישראל, מקדוניה, פקיסטן, קפריסין, גרמניה, שוויץ, סינגפור, ויאטנם.

המדינות בעלות הפוטנציאל הגבוהה ביותר להיפגע במתקפת סייבר הן, בסדר עולה: אתיופיה, דרום אפריקה, אפגניסטן, הרפובליקה הדומיניקנית, הונג קונג, סין, אוסטרליה, סמואה, טג'יקיסטן, ובלגיה- שנמצאת במקום הראשון והמטריד.

מתוך הממצאים הנוגעים לרמת הפגיעות הגלובלית, עולה כי באינטרנט קיימות מיליוני מערכות המציעות שירותים שלא צריכות להיות גלויות לציבור, אבל נמצאות ברשת בערוצים לא מוצפנים.

המחקר חשף 15 מיליון קשרים לשירותי מסוף, telnet, נחשפו 11.2 מיליון קשרים המאפשרים גישה ישירה למאגרי מידע, database, ו- 4.5 מיליון קשרים להדפסה מרחוק.

4.7 מיליון מערכות נמצאו חשופות לפורט 445 (445 port) אשר הותקף פעמים רבות. הפורט משמש לתקשורת בין מחשבים ברשת מבוססת Windows, .

אימוץ שירותי מסוף מסוג SSH, חיבור מאובטח, נמצא במגמת עליה, כאשר יותר מ- 50% מהמחוזות שנבדקו מציעים יותר חיבורים לשרתי SSH מחיבורים ל- telnet.

חיבורים לא מוצפנים לדואר האלקטרוני מסוג POP או IMAP הם עדיין הנפוצים יותר בכל המדינות שנבדקו.

לפי הדוח קיים קשר בין מצבה הכלכלי של המדינה למספר השירותים האינטרנטיים הקיימים בה. ככל שהתוצר הגולמי המקומי (GDP) של מדינה גדול יותר, כך מוצעים בה יותר שירותים באינטרנט. עם זאת, אין קשר בין מידת החשיפה של מדינה לאיומים ולכלכלת המדינה.

הדוח משקף כשל בהעברת המסר של ההגנה על הפרטיות ברוב מדינות העולם, כיוון שתוצאות הדוח מוכיחות כי ערוצי האינטרנט המאובטחים הם לא הסטנדרט. נותני השירות השונים מעדיפים פרוטוקולים לא מוצפנים כי הם "פשוט עובדים", על פני הפרטיות של לקוחותיהם.

כיוון שקשה לדמיין עולם שבו מדינות עם כלכלה שהולכת ומתפתחת, לא יפתחו גם את השירותים שהן מציעות באינטרנט, חשוב לפעול בנושא. האינטרנט חשוב לנו מידי בכדי להשאיר אותו פגיע.

לטיפים לשמירה על הפרטיות באינטרנט.