חזרה לעמוד הקודם

ברוב המדינות המערביות האינטרנט מזיק ליחסים בין הורים וילדים. ובישראל?

חברים של ההורים שלכם בפייסבוק? חולקים עם הילדים טאבלט? המחשב המשפחתי משמש כמה מבני הבית? כל אלה יכולים לגרום למתח ולמריבות בין בני המשפחה. כך זה ברוב המדינות המערביות. הישראלים איך שהוא מתגברים על זה.

מחקר חדש שנערך על ידי מעבדות קספרסקי קובע כי האינטרנט הוא מקור למתחים בין בני המשפחה בעידן הדיגיטלי. המחקר כלל שבע מדינות מפותחות (גרמניה, איטליה, צרפת, ארה"ב, ספרד, בריטניה ורוסיה) ובוצע באמצעות סקר אינטרנטי, שנערך בכ- 3,780 משפחות בהן ילדים בגילאי 8-16.

בסך הכל 58% מההורים העידו כי הם חברים של ילדיהם ברשתות החברתיות. חברות עם הילדים ברשת החברתית מאפשרת להורים להיות בקשר עם הילדים, ואף לזהות בזמן אמת בעיות חברתיות או סיכונים פוטנציאליים. עם זאת, לא כל ההורים שחברים ברשתות החברתיות, חברים של הילדים שלהם. ההתנגדות לחברות הזו יכולה להגיע משני הצדדים, פעמים רבות ההורים או הילדים, לא מעוניינים שהצד השני יראה את מה שהם עושים ברשת החברתית. 12% מתוך ההורים שהשתתפו בסקר, ואינם חברים של ילדיהם ברשתות החברתיות ענו כי הם לא מעוניינים שהילדים ידעו מה הם עושים ברשת החברתית, 8% ענו שנראה להם שהילדים לא רוצים שההורים ידעו מה הם עושים ברשת החברתית, ו- 18% ענו שהילדים שלהם חושבים שמביך להיות חברים של ההורים.

יש גם קשר לרמות האימוץ של הרשתות החברתיות במדינות השונות, למספר ההורים שחברים של ילדיהם ברשתות החברתיות. למשל בארה"ב בה השימוש ברשתות החברתיות בקרב מבוגרים גבוה, 76% מההורים חברים של ילדיהם. לעומת זאת בגרמניה, בה פחות מבוגרים מחזיקים בחשבון ברשת חברתית, רק 39% מההורים חברים של ילדיהם.

בהתאם, מחקר של Zeta Tools שנערך בישראל, מגלה לנו שבמדינה בה ל- 88% מהאוכלוסיה הבוגרת חשבון פייסבוק ול-78% מהם חשבון וואטסאפ, 73% מההורים מתכתבים עם הילדים שלהם ברשתות החברתיות.

על פי המחקר של קספרסקי גם לגיל ההורים והילדים יש קשר להתחברות בין בני המשפחה ברשת. בקרב הורים צעירים יותר (עד גיל 40) 66% חברים של ילדיהם, לעומת 53% בקרב הורים מבוגרים (גיל 40 ומעלה). ב-קרב הילדים, ככל שהגיל עולה, עולה ההסתברות שהילדים יהיו חברים של ההורים: בגילאי 8-10, 49% מהילדים חברים של ההורים, בגילאי 11-13, 58% חברים של ההורים, ובגילאי 14-16, 66% מהילדים חברים של ההורים ברשת החברתית.

מקור נוסף למתח בין הורים לילדים הוא עצם השימוש באינטרנט, שיכול להיות מוגבל עקב כך שהילדים וההורים חולקים את אותו המכשיר (את הטאבלט, המחשב הנייח/נייד, הסמארטפון). 31% מההרוים טוענים שהילדים שברו מכשיר משותף. 30% מההורים טוענים שהילדים הורידו וירוס למכשיר, 24% מההורים סיפרו על מקרה שבו היו צריכים לשלם על משהו שהילד הזמין באינטרנט, ו- 23% מההורים דיווחו על מקרים בהם הילדין מחקו להם מידע חשוב.

הטענה החשובה ביותר שבאה לידי ביטוי בסקר היא הפגיעה של האינטרנט בסמכות ההורית. כאשר כל המידע שבעולם נמצא בקצה האצבעות, הילד מרגיש פחות צורך לפנות להוריו ולשתף אותם בחייו. אחד מכל ארבעה הורים, 23% מההורים הנסקרים טוענים שהילדים שלהם יחפשו מידע ברשת ולא יפנו אליהם לעצה. מתוכם 63% מסכימים עם האמירה כי האינטרנט גורם למריבות ומתחים ביניהם.

בישראל מסתכלים על המצב אחרת. רק 20% מההורים חושבים שהאינטרנט הרע את התקשורת במשפחה (סקר Zeta Tools). רוב הנוער, וגם רוב ההורים, דווקא תמימי דעים לגבי כך שהאינטרנט לא השפיע כלל על התקשורת בין בני המשפחה (39% בקרב הנוער, 38% בקרב ההורים), או אפילו שיפר את התקשורת ביניהם (36% בקרב בני הנוער ובקרב ההורים). נוסף על כך 53% מההורים ו- 53% מהנוער דיווחו שהאינטרנט מרחיב את העצמאות של הילדים.