חזרה לעמוד הקודם

הרגלי שימוש באינטרנט במגזר הערבי- סקר איגוד האינטרנט 2016

סקר איגוד האינטרנט הישראלי בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל, מאפיין את הרגלי השימוש, התפיסות והעמדות של החברה הערבית כלפי האינטרנט. הסקר בוחן את השימושים השונים שהמגזר הערבי עושה באינטרנט (דואר אלקטרוני, קניות, מילוי טפסים וכו'). כמו כן הסקר בוחן מה האזרחים הערבים חושבים על האינטרנט- מה מלהיב אותם לגביו, האם יש חששות שהשימוש באינטרנט מעורר בהם, ועוד. כמו כן הסקר בוחן את עמדת המגזר הערבי כלפי לימוד כלים לשימוש באינטרנט.

הסקר נערך על ידי מכון סטאטנט בחודש מרץ 2016, בקרב מדגם מייצג של  600 משיבים.
תוצאות הסקר ממוינות גם על פי גיל, מגדר, איזור גאוגרפי, לאום ומידת דתיות.

מתוך הממצאים:

  • 27% מהאזרחים הערבים גולשים רק בסלולרי, זאת לעומת 44% שגולשים גם במחשב וגם בסלולרי.
  • 33% מהנשים במגזר הערבי לא גולשות באינטרנט בכלל (לעומת 18% מהגברים).
  • 25% בקרב האוכלוסיה הערבית אינם גולשים באינטרנט כלל. כנשאלו הנחקרים לסיבה שבגינה הם אינם משתמשים באינטרנט: 48% ענו שהאינטרנט לא מעניין אותם, ו- 43% ענו שאינם יודעים להשתמש במחשב או באינטרנט.
  • 85% מהאוכלוסיה הערבית אינם ממלאים טפסים באינטרנט ומבצעים פעולות באינטרנט. 75% לא מבצעים תשלומים באינטרנט או מקצרים תורים. ו- 52% לא משתמשים בדואר האלקטרוני בכלל.
  • 42% מהאוכלוסיה הערבית העידו כי הם פעילים ברשתות החברתיות מספר פעמים ביום. הגברים פעילים יותר מהנשים כאשר 47% מהם העידו שהם מפרסמים ומתקשרים ברשתות החברתיות מספר פעמים ביום, ורק 36% מהנשים העידו כך על עצמן. 50% מהנשים הערביות לא משתמשות ברשתות החברתיות בכלל, לעומת 33% מהגברים.
  • רוב האזרחים הערבים , 49%, מעידים כי אין מבחינתם הבדל אם אתר האינטרנט שהם מבקרים בו בעברית או בערבית.
  • 35% מהאוכלוסיה הערבית מעידים כי הם קוראים חדשות באתרי אינטרנט בשפות שונות. 23% מעידים כי הם קוראים חדשות באתרי חדשות ישראליים בערבית (כגון PANET  ו- ALARAB). 20% מהערבים הנוצרים ו-20% מהדרוזים העידו כי הם דווקא קוראים חדשות באתרים דוברי עברית (כגון walla, ynet). 39% מהמגזר הדרוזי אמרו כי הם לא קוראים חדשות באינטרנט בכלל.
  • רוב האוכלוסיה הערבית חושבת שצריך להדריך נערים ונערות לשימוש באינטרנט (13-18)-  31%, או ילדים וילדות (עד גיל 13)-  29%.