חזרה לעמוד הקודם

הילדות שלי היא עניין פרטי

פרטיות ילדינו יכולה להיפגע באופן חמור על ידי החשיפה לאינטרנט ולרשת החברתית. אך בעוד ההורים מצפים מהילדים לנקוט זהירות ברשת, הם בעצמם מעלים תמונות שלהם, בלי לבקש רשות.

בני הנוער עושים שימוש רב מאוד באתרי אינטרנט ובאפליקציות השונות. הרשת מציעה להם כר נרחב לביטוי עצמי, ללמידה והתפתחות, וגם לפיתוח קשרים חברתיים. אך הרשת גם חושפת את בני הנוער והילדים לסכנות, ולסיטואציות בעייתיות  הפוגעות בפרטיות שלהם. נתונים שאספה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעידים כי ב- 2015 נרשמו 65 אלף פגיעות מקוונות כלפי ילדים בכ-17 אלף משקי בית. ממצאים של מכון כנרת לחקר מוגנות ילדים חושפים כי למעלה משני שליש מהילדים בישראל חווים בריונות מקוונת בתדירות כלשהי.

כשהם ברשת בני הנוער חושפים פרטים רבים אודותיהם: הם מספרים על חייהם האישיים, מעלים תמונות שלהם ושל חבריהם, ולפעמים גם פרטי קשר. במחקר של אוניברסיטת חיפה, אודות הנטייה של בני נוער להתנהג בצורה מסוכנת ברשת, עולה כי חלק מהפעילויות המקוונות שבני הנוער מבצעים ברשת, לא נתפסות בעיניהם בכלל כמסוכנות. 80% ציינו כי פגישה פנים אל פנים עם מישהו שהכירו ברשת נחשבת בעיניהם מסוכנת. פחות בני נוער, 76%, חשבו שמסוכן לפרסם פרטים אישיים (כמו טלפון, כתובת מגורים), ו- 71% חשבו ששליחת הודעה בעלת תוכן מיני היא פעולה מסוכנת. לעומת הפעילויות הנתפסות מסוכנות על ידי רוב בני הנוער, העלאת תמונות אישיות לרשת, נתפסת כנורמה בקרב בני הנוער ולא כפעילות שיש לה השלכות מסוכנות. רק 25% מבני הנוער חשבו שהעלאת תמונה אישית שלהם לרשת היא פעולה מסוכנת. ובכל זאת, בסקר של מכון כינרת, העידו 14% מהילדים כי הם נפגעו בעקבות פרסום תמונותיהם על ידי חברים, למרות שביקשו לא לעשות זאת.

סקר אינטרנטי שבוצע לאחרונה  על ידי איגוד האינטרנט, מגלה שגם בקרב ההורים, העלאת תמונה של הילדים לרשת, לא נחשבת להתנהגות מסוכנת או יוצאת דופן. 77% מההורים מעלים תמונות של ילדיהם לרשת החברתית. 40% מההורים אף מעידים על עצמם כי הם מעלים תמונות של ילדיהם לרשת החברתית בתדירות גבוהה  עד גבוהה מאוד. שני שליש מההורים, 67%, אפילו מצהירים כי הם לא מבקשים את רשות הילדים להעלות את תמונותיהם לרשת.

מהילדים לעומת זאת, ההורים דווקא מצפים לדווח להם על הפעילות ברשת, או בכל אופן, לגלות משנה זהירות במרחב המקוון. 63% מההורים שלילדיהם יש סמארטפון, העידו כי הם עוקבים אחרי הפעילות של הילדים במכשיר. 55% מההורים לילדים בגילאי 6-10, ו- 77% מההורים לילדים בגילאי 11-16, אמרו  שיצא להם לדבר עם ילדיהם על נושא הפרטיות במרחב המקוון. 53% מההורים ציינו כי לדעתם ילדיהם מקפידים על פרטיות ברשת החברתית במידה רבה עד רבה מאוד ו- 92% מההורים סבורים שהילדים שלהם לא מעלים תמונות חושפניות לרשת.

להורים שכן מודאגים מהפעילות של ילדיהם ברשת, כנראה עדיף לנקוט בגישה של הדרכה ודיבור ולא במעקב ופיקוח. המחקר של אוניברסיטת חיפה הוכיח כי דווקא הפיקוח של ההורים אחרי מעשי בני הנוער ברשת, מגביר ב- 25% את הסיכוי שלהם להתנהגות מסוכנת אונליין. המעקב של ההורים אחרי ילדיהם בדרך כלל משיג את התוצאה ההפוכה, המתבגרים שמנסים להגדיר את עצמם בנפרד מההורים, יפתחו מוטיבציה מיוחדת לעקוף את הפיקוח. מצד שני באותו המחקר נמצא גם שככל שמתבגר מרגיש קרוב להוריו, וכן ככל שהמתבגר מדבר עם הוריו ומקבל הדרכה לגבי השימוש ברשת, כן פוחת הסיכוי שהוא יתנהג בצורה מסוכנת ברשת.

הנתונים משקפים עבורנו את רוח העידן החדש והדיגיטלי, עידן בו חובה לקיים שיחה פתוחה בין הורים וילדים. יותר מוקדם השנה כבר יכולנו להיווכח במורכבות שהדור הצעיר צריך להתמודד אתה, כאשר צעירה אוסטרית תבעה את הוריה בעקבות פרסום 500 תמונות ילדות שלה בחשבון הפייסבוק שלהם. הדרכה נכונה, שיחה וכבוד בין הורים וילדים, ימנעו מאתנו ההורים לפגוע בילדינו ולהביך אותם בעצמינו,  וגם יסייעו לנו להנחיל להם כללים נכונים  להתנהגות אחראית ברשת בעתיד.