חזרה לעמוד הקודם

ממה צריך להיזהר ברשת?

גם אם העולם שמעבר למסך נראה לנו וירטואלי, הוא יכול לגרום לפגיעות אמתיות מאוד. אלימות, קללות ותכנים מסוכנים, הם חלק מהסכנות ברשת. ממה להיזהר?

הנתונים האחרונים שהתפרסמו השנה חושפים בפנינו מרחב דיגיטלי מורכב, שמכיל הרבה הזדמנויות, מידע ואפילו רגשות, אבל גם הרבה אלימות וחוסר סבלנות.

האינטרנט הישראלי נותן ביטוי להרבה דעות בחברה, ביניהן גם התלהמות והסתה. בדוח השנאה של קרן ברל כצנלסון למשל, נחשף היחס המעליב והמשפיל כלפי נשים ברשתות החברתיות. הדוח של הקרן, בשיתוף חברת Vigo לניטור השיח ברשת החברתית, חושף כי נשים "חוטפות" יותר מגברים באינטרנט.

בדוח נמצאו 210,000 הטרדות מיזוגיניות נגד נשים ברשת החברתית בישראל בשנה האחרונה. רוב ההטרדות הופנו כלפי נשים מפורסמות: שחקניות ודוגמניות (83,000), פוליטיקאיות (22,000), ואפילו נשות עסקים (6,000) וספורטאיות (3,500). רוב ההערות המיזוגיניות נשמעו כלפי בר רפאלי, תמר זנדברג, איילת שקד ומירי רגב.

על המטרידנים נמנים בעיקר גברים, רובם מבוגרים. 29,000 מהם בטווח הגילאים שבין 21-30, ו- 48,000 מהם בטווח הגילאים שבין 41-60. למרבה הפלא, גם אם במידה פחותה מזו של הגברים, יש הרבה נשים שמטרידות נשים ברשת. 29,000 נשים בגילאים שבין 41-60, מטרידות נשים אחרות ברשת החברתית.

האלימות בתוכן הגולשים הוא נושא בולט גם מחוץ לרשת החברתית, למשל בטוקבקים של הישראלים. חברת Spot.im מפעילה מערכות שמסוגלות לזהות מגיבים (טוקבקיסטים) שמציתים שיח אלים, ולחסום את התגובות שלהם. לפי נתוני החברה, הטוקבקיסטים הישראלים במקום הראשון בעולם בכמות הטוקבקים הפוגעניים. 6.5% מהתגובות בישראל מסוננות ונמחקות על ידי המערכת עקב אופי אלים. זאת לעומת הטוקבקים של הרוסים למשל, ש-5.5% מהם נמחקים, או האמריקאים ש- 5% מהתגובות שלהם נמחקות, או האירופאים, המנומסים יחסית, שרק 4% מהתגובות שלהם נמחקות.

אז נשים וטוקבקיסטים סופגים הרבה אש, אבל המקום בו זה באמת כואב, הוא כמובן ברגע שזה מגיע לילדים שלנו. דוח בזק האחרון חשף מגמה של זהירות שעולה דווקא בקרב בני הנוער. בעוד המבוגרים לא מודעים להגדרות הפרטיות בפייסבוק למשל, בני הנוער מגדירים בעצמם למי מותר לצפות בתוכן שלהם (92%), ומגנים על המידע בפלאפון באמצעות סיסמה (33%) או טביעת אצבע (33%). עדיין באותו הדוח מצוין כי כשליש מבני הנוער, 28%, חוו בעצמם שיימינג או מכירים מישהו שעבר שיימינג.

במחקר אחר, של חברת קספרסקי, מצאו החוקרים כי הילדים הישראלים הם הכי פגיעים בעולם! המחקר בחן את הניסיונות של ילדים להיכנס לאתרים שלא מתאימים לגילם או אפילו מסוכנים להם, על ידי איסוף מידע ממערכות בקרת הורים של החברה, המותקנות על מחשבים ברחבי העולם. בישראל תועדו בשנה האחרונה, 775 ניסיונות, למשתמש לשנה, להיכנס לאתרים המוגדרים מסוכנים. זאת לעומת 460 ניסיונות למשתמש לשנה בבריטניה, ו- 352 ניסיונות למשתמש לשנה בארה"ב. עוד נמצא כי הילדים הישראלים מתעניינים בעיקר באלכוהול, טבק, וסמים נרקוטיים (687 ניסיונות כניסה למשתמש לשנה), וגם בנשק (3.8 ניסיונות).

לצערנו, כמו בעולם האמתי גם ברשת, אנחנו חשופים להצקות, הטרדות, תקיפות וקללות. אי אפשר לדמות את המסך לקיר מגן ששומר עלינו, אולי אפילו להיפך, הוא יותר כמו חלון שמאפשר לאנשים להציץ, לבקר ואפילו לפגוע. מה עושים? נזהרים. מתנהגים בחשדנות כלפי מי שפונה אלינו ברשת, כמו שהיינו מתנהגים למי שהיה פונה אלינו ברחוב. נזהרים ובודקים לאילו אתרים אנחנו נכנסים, כמו שבמציאות לא היו נכנסים בעד הדלת מבלי לדעת לאן היא מובילה. חשוב לזכור שאם שומרים על כללי הזהירות כשמטיילים בעולם, גם זה הווירטואלי, אפשר להגיע למקומות נהדרים.