חזרה לעמוד הקודם

רוצים להצליח במבחנים? תשאירו את הנייד בבית

מחקר חדש מצא כי עצם הנוכחות של הנייד החכם בחדר, בזמן המבחן, מורידה את היכולת הקוגניטיבית של הנבחנים.

ישראל היא המדינה המובילה במזרח התיכון באימוץ טלפונים חכמים. בישראל יש 5.6 מיליון מנויי סלולר. אחוז החדירה (לעומת גודל האוכלוסייה) של משתמשים רשומים הוא 69% בעוד אחוז החדירה של חיבורי אינטרנט לסלולר הוא 130% (דוח GSMA 2016). בנוסף, ב-2015 הכריז מכון המחקר PEW על ישראל כשלישית בעולם באימוץ ניידים חכמים.

סקר שנערך במרכז הטכנולוגי חולון, מצא שאנחנו קשורים למכשירים הניידים שלנו ברמה אפילו די מטרידה. בסקר 70% מהנשאלים העידו על עצמם שהם תלותיים כלפי מכשירם במידה "גבוהה" עד "גבוהה מאד".
הסקר כלל גם ממצאים קיצוניים יותר, כאשר 94% מהנשאלים דיווחו שאי הימצאות של המכשיר לידם מטרידה אותם וכמעט לעולם לא ישכחו אותו, ו-80% דיווחו על רגשי שייכות, קרבה ואף קנאה לנייד החכם, כאשר הוא בידיים של מישהו אחר.

לאחרונה נערך מחקר נוסף על מידת התלות שלנו במכשירים הניידים, שחושף עד כמה המכשירים למעשה מפריעים לנו ממש בביצועים האישיים בחיי היומיום. המחקר נערך באוניברסיטת טקסס בקרב 500 סטודנטים ובחן את עצם ההשפעה של נוכחות הנייד על היכולות הקוגניטיביות של הנבחנים.

הנחקרים שנכנסו למבחן, נתבקשו להניח את המכשיר הנייד שלהם בשלושה מיקומים שונים, לפי קבוצות. קבוצה ראשונה נתבקשה להניח את הנייד במצב שקט, קרוב ובשדה הראיה, על שולחן המרצה. קבוצה שנייה הניחה את הניידים במצב שקט, קרוב אך לא נראה לעין, בתיק. הקבוצה השלישית נתבקשה להשאיר את הניידים בחדר נפרד.

בניסוי נמצא, כי עצם הנוכחות של הנייד, למרות היותו במצב שקט, משפיעה על היכולות הקוגניטיביות של הסטודנטים במבחן. הסטודנטים נבחנו בשני סוגי מבחנים – האחד בחן את יכולות הזיכרון שלהם והשני את האינטליגנציה הזורמת שלהם (יכולת פתרון בעיות). בשני סוגי המבחנים הקבוצה שהצליחה להגיע לתוצאות הטובות ביותר היא הקבוצה שהשאירה את הניידים מחוץ לחדר. הקבוצה בעלת התוצאות הנמוכות ביותר, בשני סוגי המבחנים, הייתה הקבוצה שיכלה לראות את הניידים נחים על שולחן המרצה. הקבוצה שהניחה את הניידים בתיק השיגה תוצאות די נמוכות במבחני הזיכרון, ותוצאות גבוהות יותר במבחני האינטליגנציה.

עוד נמצא, כי דווקא הסטודנטים שהעידו על תלות גבוהה יחסית בנייד, והשאירו אותו בחדר אחר, השיגו את התוצאות הגבוהות ביותר במבחני הזיכרון. גם הסטודנטים שהעידו על תלות גבוהה יחסית בנייד, והשאירו אותו בתיק לידם, זכו לתוצאות גבוהות מאוד במבחני הזיכרון.

החוקרים טוענים כי ניתן להסביר את תוצאות המחקר על ידי כך שעצם ההשתדלות של הסטודנטים לא לחשוב על הנייד שלהם, ומה שכביכול קורה בו בזמן שהם נבחנים, גוזלת מתשומת הלב שהם מקדישים לפתרון המבחן. כך, במקום להפנות את כל המאמצים לפתרון המבחן, הם מתאמצים לא לחשוב על הנייד. דווקא אלו שמעידים על עצמם כי הם תלויים מאוד בנייד, מרוויחים הכי הרבה מהיעדרו ומפסידים מנוכחותו.

עוד נמצא במחקר, שגם כיבוי המכשיר או הנחתו בטווח הראיה עם המסך כלפי מטה, לא יסייעו בהסחת הדעת ממנו. לכן החוקרים ממליצים ממש להיפרד מהמכשיר, ולא לחשוש מביטויי חרדה עקב כך. פרידה למשך זמנים קצובים מפעם הפעם, יכולה, לטענת החוקרים, לא רק להפחית הפרעות, אלא גם להגדיל את נפח המחשבה שלנו.

מידע

קטגוריות נתונים: