חזרה לעמוד הקודם

מה תרצו להיות כשתהיו גדולים? מה שהרובוטים ישאירו לכם.

ב-2030 כל שוק העבודה, וחיי היומיום, ישתנו כתוצאה מהכניסה של AI. אילון מאסק מזהיר, והישראלים לא מודאגים. חוץ מהצעירים שבהם.

בשנת 2030 החברה האנושית תסתייע בעוזרים דיגיטליים בצורה יומיומית, ותעדיף אותם על פני העוזרים האנושיים. כאשר קצב המחשוב גדל פי 10 בכל 5 שנים, המחשבים יחליפו בני אדם בהרבה ממשימותיהם. היתרון של המכונות יהיה בביצוע החלטות על פי מידע רב (Big Data) ונתונים יבשים, ללא שיקולים הנובעים מרגשות או הטיות אחרות.

התחזית הזו נכתבה בדוח של חברת Dell והמכון לעתיד (IFTF) שחובר על ידי 20 מומחים בתחום הטכנולוגיה והעסקים, והוא מרוכז סביב 5 ענפים בעיקר: בינה מלאכותית (AI), רובוטיקה, מציאות מדומה, מציאות רבודה, ומחשוב ענן.

על פי הדוח חיפוש העובדים ב-2030 ישתנה לחלוטין והמעסיקים יחפשו עובדים שונים עבור משימות שונות ולא בהכרח עבור משרה מלאה. ארגונים יסתמכו יותר על אינטליגנציה מלאכותית בכדי לספק ללקוחותיהם תוצרים טובים יותר. יכולות הניתוח המתקדמות שיהיו עז אז, יעזרו למעסיקים למצוא עובדים שתכונותיהם תואמות בדיוק את המשימה. אם כן, לעובדים יהיו הרבה עבודות חדשות, כאלה שעוד לא הומצאו אפילו, 85% מהמשרות שעובדים ימלאו בעתיד, עדיין לא הומצאו בכלל.

השיתוף עם האינטליגנציה המלאכותית תעזור לאנושות להרחיב את גבולות היכולת שלה, ותשתתף בתכנון של המציאות היומיומית. כל אחד ואחד מאתנו יוקף במערכות אינטליגנציה מלאכותית שיהיו מסונכרנות האחת לשנייה, בכדי לעזור לנו בכל הפעולות הצפויות של אותו היום, ואנחנו נתפקד למעשה כמעין "מנצחים דיגיטליים", וננהל את המערכות האלו. הטכנולוגיות שיקיפו אותנו ישתמשו בטכנולוגיות כמו ביצוע הוראות קוליות, אמצעי טכנולוגיה לבישים, ושתלים. בנוסף הטכנולוגיות יתקשרו גם עם טכנולוגיות AR/VR בכדי ללמוד ולהשתפר. עם זאת, אומרים המומחים, הכישורים האנושיים לא יעשו מיותרים. לא סביר שמכונות יתמחו באינטואיציה, יכולת שיפוט, ואינטליגנציה רגשית כבר ב-2030.

החוקרים של Dell חקרו גם 4,000 מקבלי החלטות מארגונים שונים בעולם וגילו כי 45% מהם מודאגים מהאפשרות שבעוד 3-5 שנים בלבד, הם יחשבו מיושנים. 50% טוענים כי אינם יודעים איך התעשייה בה הם עובדים תיראה בעוד 3 שנים, ו-73% מאמינים כי הם צריכים להיות דיגיטליים יותר בכדי להצליח בעתיד.

סקר שנערך בישראל מוקדם יותר השנה לכבוד כנס INNOVEX, מצא כי הישראלים דווקא לא מודאגים מפגיעה בפרנסתם בעקבות שילובם של רובוטים, לפחות בעשור הקרוב. מבין הנסקרים, מי שהביע יותר דאגה מהרעיון שיאבד את עבודתו למכונות, היו דווקא הצעירים יותר, בני ה-18 עד ה-29, מתוכם 31% כן הביעו דאגה לפרנסתם. ילידים דיגיטליים אלו, הם גם האוכלוסייה העיקרית שתתמודד עם השינויים בהרגלי התעסוקה, לפי הדוח של Dell. שכבת הגיל 30-49, שמאיישים את השוק כיום, היו הכי פחות מוטרדים מהרעיון שמכונות יחליפו אותם בעבודתם, ובני ה-50-70 נמצאים בתווך עם 23% מודאגים.

כמו כן, ככל שעולה רמת ההשכלה של הנשאל, קטנים החששות מפני פגיעה בעבודתו על ידי רובוטים. 37% מבעלי ההשכלה התיכונית מודאגים מתעסוקתם בעתיד כתוצאה מכניסת טכנולוגיה, 16% מבעלי ההשכלה האקדמית, ו-17% מבעלי ההשכלה העל תיכונית. בחלוקה בין המינים רמת הביטחון התעסוקתי די דומה: %74 מן הנשים ו- %76 מן הגברים אמרו כי אינם מודאגים מאיבוד תעסוקה.

מחקרים אלו מפורסמים בצל האמירה של מנכ"ל טסלה, אילון מאסק, שקורא לממשלת ארה"ב להחיל רגולציה על AI. לטענתו תפקיד הממשלה לשמור על ביטחון אזרחיה, וקשה לדעת עד לאן תגיע ההתקדמות בנושא. במפגש של איגוד המושלים הלאומי של ארה"ב, הוא הציע לממשלות להקים ועדות מחקר בנושא, ולא לירות מהמותן, אבל כן לפתח חוקים ומדיניות בנושא, לפני שיקרה דבר נורא ויהיה מאוחר מידי.

מידע

קטגוריות נתונים: