חזרה לעמוד הקודם

מי רוצה להתחבר לאינטרנט של הדברים?

ה"דברים" מקיפים אותנו והם מחברים כל סנטימטר בעולם למרחב הדיגיטלי. החוקרים של PEW בודקים אם עכשיו כבר נרצה להתנתק.

כיום, 49% מהאנשים בעולם מחוברים לאינטרנט. ככל הנראה גם 8.4 מיליארד דברים מחוברים גם הם.

האינטרנט של הדברים הולך וגדל. הציבור אפילו אינו מודע לכמות החפצים, המערכות והמנגנונים המחוברים, ההולכים ומתרבים ותופסים את תפקידם מאחורי הקלעים, בפעולות ותרחישים יומיומיים. חלק גדול מ"הדברים" לא מתקשרים בכלל אתנו, אלא עם "דברים", אחרים, כלומר בתקשורת מכונה למכונה, באמצעות בינה מלאכותית (AI). שני בוטים כאלו עלו לכותרות לאחרונה, לאחר תקרית בחברת פייסבוק, בה הם החלו לדבר ביניהם בשפה משלהם.

ה"דברים" שכולנו נותנים עליהם את הדעת, ומדברים עליהם בתקשורת ועם החברים, הם המכוניות האוטונומיות, עוזרים אישיים, ומערכות לניהול הבית. אך בנוסף גם מערכות יומיומיות לניטור המצב הבריאותי, או חיישני נסיעה, מכשירים שנועדו לעקוב אחרי אימוני הכושר שלנו, או אפילו אחרי בעלי החיים שלנו, הם "דברים", והם מחוברים לאינטרנט באותה המידה. ויש גם מוצרים אזוטריים יותר שמדגישים את הצורך להכניס את ה-IOT לכל תחום ותחום בחיים, ומבטאים ככל הנראה את הרצון הבלתי נלאה שלנו להיות "חכמים" ו"מחוברים". כאלו הם: מברשות שיניים חכמות, מברשות שיער, כריות חכמות, מוניטור לתינוק, כלי כסף ואפילו מטריות חכמות.

ה"חיבור" של כל כך הרבה מהחפצים היומיומיים המקיפים אותנו, הופך את חיי היומיום שלנו למאוד פגיעים. בכנס DEF CON האחרון, הדן בסוגיות אבטחה ברחבי העולם, נמצאו 47 פריצות אבטחה, ב-23 מוצרי IOT מ-21 יצרניות שונות. בין המוצרים- מנעולים חכמים לדלת, מקררים, קולטים סולאריים וכיסאות גלגלים. באוקטובר 2016, הצליחו האקרים לחדור למחשבי החברה Dyn, ולבצע מתקפת מניעת שירות, באמצעות ההתחברות לעשרות מיליוני מכשירים חכמים כמו מוניטורים לתינוק, מדפסות ומצלמות רשת.

מכון המחקר PEW, בחר לשאול 1,201 נחקרים, ביניהם מומחים לטכנולוגיה, חוקרים, מחוקקים, יועצים אסטרטגיים ומנהיגי דעה אחרים- האם התנועה הגוברת כלפי עולם שכולו מחובר, במיליארדים של חפצים חכמים, תגרום לקבוצות גדולות של אנשים להתנתק מהאינטרנט ומהקדמה, או שהמרוץ לחיבוריות ימשיך?

15% מהם טענו כי יהיו קבוצות גדולות של אנשים שיבחרו להתנתק. 85% אמרו כי רוב האנשים ימשיכו בחיים יותר ויותר מחוברים.

החוקרים של PEW ניסו לברר למה רוב הנחקרים חושבים שמרוץ החיבוריות ימשיך, ומצאו כמה סיבות עיקריות. חלק מהמומחים חושבים שהסיבה העיקרית היא אנושית בסך הכל ונובעת מהרצון של בני האדם להיות בקשר עם האחרים, וגם הרצון בנוחות. שני הרצונות האלו מתמלאים בעולם טכנולוגי ומקושר. החברה מעודדת אותנו לחשוב כי יש רווח בחיבור שלנו לאנשים אחרים או בחיבור לארגונים נוספים. מלבד זאת ככל שהחיים במודרניים נהיים מורכבים יותר, אנשים פונים למחוזות הנוחות, ומחפשים להתאמץ כמה שפחות.

יש גם מומחים שסבורים שלא נרצה להתנתק מסיבות הרבה יותר מלחיצות- קשה מאוד להתנתק ב-2016, אז ב-2026, זה הולך להיות הרבה יותר מסובך. הניתוק מהאינטרנט או אפילו מחלק מהיישומים יוצר מצב של בידול ובידוד, הרגשה שלהרבה מהאנשים קשה להסתדר אתה. אפילו השוק העסקי הולך להתנקז בעיקר לאונליין, מה שיהפוך את המנותקים ללקוחות סוג ב'.

גם אדישות היא סיבה להישאר מחוברים לעולם הדיגיטלי שהולך ויוצא משליטה. הסיכון הוא חלק מחיינו גם כיום, אומרים חלק מהמומחים, ותמיד יש את מי שיחשוב- לי זה לא יקרה. כיוון שהרווח גדול מההפסד, במקרה של החיבוריות, רוב המשתמשים יישארו מחוברים ויעדיפו להתעלם מהסכנות האפשריות.

ויש גם קבוצה של חוקרים שמאמינה שבמקביל להשתלטות של האינטרנט של הדברים על כל תחומי החיים שלנו, והחששות של המשתמשים, יומצאו גם אסטרטגיות התגוננות מתקדמות והאינטרנט יהפוך בטוח יותר. אותם מומחים מסתמכים על תופעות רבות בעולם בהן המחוקקים מתערבים בפעילות האינטרנט של הדברים ואוכפים אותה בכדי למנוע פגיעה בבני אדם. כך למשל ה-FDA, מנהל התרופות והמזון האמריקאי, פרסם המלצות לאבטחת מידע בתחום השירותים הרפואיים אונליין. גם רשות המסחר האמריקאית פרסמה מכרז ליצירת כלים לאבטחת בתים חכמים, בסך 25,000$.

קבוצת המומחים, 15%, שטוענת שיהיו קבוצות גדולות של משתמשים שיבחרו להתנתק חושבת שהיצרנים לא ינסו להפוך את המוצרים לבטוחים יותר, ושביטחון האזרחים לא עומד בכלל בראש סדר העדיפויות שלהם. חוסר הפרטיות וחוסר הביטחון יגרמו לחלק מהציבור לפרוש מהחיים המחוברים. האנשים שיתנתקו יחששו מפושעים והאקרים, מניצול של המידע עליהם על ידי הממשלה או על ידי תאגידים, ולא יאמינו ביכולת של החברה להחזיק ולנהל מערכות טכנולוגיות מורכבות כל כך.

בסך הכל העולם בו כל סנטימטר מחובר לאינטרנט, כבר לא נשמע כמו משהו מסרט בדיוני והדיון שמובא כאן ממחיש את ההרגשה הזו. כבר כיום מערכות ממוחשבות בחלק גדול מהמידע הקשור בחיי היומיום שלנו, וחלק גדול מהמידע הזה נגיש להרבה מאוד גורמים. מה עושים? משתדלים לנקוט באמצעי הבטיחות האפשריים הטובים ביותר, מצטיידים בתוכנות אבטחה, ובמכשירים מיצרן מוכר ובטוח. בעיקר כדאי לחשוב על מה שאנחנו עושים בפלטפורמות הדיגיטליות השונות, איזה מידע אנחנו משתפים ולמי הוא זמין.

מידע

קטגוריות נתונים: