חזרה לעמוד הקודם

האם ישראל תוביל למהפכה התעשייתית הרביעית?

האם העולם בדרך למהפכה התעשייתית הרביעית? מה זה אומר? ומה הקשר של אומת הסטארט-אפ לכל זה?

המהפכה התעשייתית הרביעית היא רעיון שהגה פרופ' קלאוס שוואב (Klaus Schwab), ראש הפורום הכלכלי העולמי. לפי שוואב, העולם הולך ומתמלא בטכנולוגיות פורצות דרך, המערבות את הדיגיטציה של חידושים מעולם הפיסיקה והביולוגיה, בצורה כזו שמגדירה מחדש את העולם שסביבנו. החידושים המהירים אפילו גורמים לנו לחשוב שוב על השאלה- מה זה אומר להיות אנושי?

שוואב טוען כי המהפכה התעשייתית הרביעית, או בקיצור, IR4, תיגרם בעקבות חידושים בתחומי האינטליגנציה המלאכותית, ביו- טכנולוגיה, ננו- טכנולוגיה, האינטרנט של הדברים, והרכבים האוטונומיים. החידושים הטכנולוגיים עצמם, לא מהווים את המהפכה התעשייתית הרביעית, אבל מערכות עסקיות וחברתיות, הנבנות על סמך חידושים אלו, הן שיובילו למהפכה בעולם כפי שאנו מכירים אותו כיום. התשתית הדיגיטלית הופכת לנוכחת יותר ויותר בחיינו, ומשנה את הדרך שבה אנחנו מייצרים, צורכים ומתקשרים, ואפילו את הדרך בה אנו נעים ממקום למקום, ומדברים אחד עם השני.

לעומת המהפכה התעשייתית השלישית, העידן הדיגיטלי, בה תהליכים של ייצור, הפצה וצריכה, הפכו ממוחשבים ואוטומטיים, במהפכה הרביעית קיים מיזוג בין הפיסי לדיגיטלי ולביולוגי. בנוסף קצב השינוי מהיר יותר מאשר במהפכות הקודמות, המהפכה הרביעית מגיעה לכל מקום, גם למדינות נידחות או לא מפותחות ומשנה את כל מערכות החיים, הכלכליות הממשלתיות או החברתיות.

הפורום הכלכלי העולמי מפרסם מידי שנה את דוח ה-NRI, The Networked Readiness Index, מדד המוכנות הדיגיטלית. הדוח מדרג את המדינות ברחבי העולם לפי טיב השימוש שלהן בטכנולוגיה. כל מדינה מקבלת ציון כולל המתאר עד כמה היא רותמת את הטכנולוגיה לטובת אזרחיה ועד כמה היא פועלת למען חידושים נוספים.

דוח ה-NRI לשנת 2016 מדרג את סינגפור כמדינה בעלת המוכנות הדיגיטלית הגבוהה ביותר. פינלנד במקום השני, ושוודיה בשלישי. נורבגיה רביעית וארה"ב במקום החמישי. אחריהן: הולנד, שוויץ, בריטניה, לוקסמבורג ויפן. בסך הכל הדוח ממשיך לשקף מגמה לפיה יש קשר בין הון מדיני והכנסה ממוצעת למוכנות הדיגיטלית של מדינה.

ישראל מדורגת, כמו בשנה שעברה, במקום ה-21, עם ציון כולל 5.4. זאת כאשר בשימוש פרטי ואף במדד השימוש הממשלתי בטכנולוגיות, ישראל נמצאת מעל לממוצע של המדינות בעלות ההכנסה הגבוהה. למרות שישראל לא נמצאת בעשירייה הפותחת או אפילו בין 20 המדינות המובילות בדוח, לישראל מקום של כבוד במדרג אחר שנערך במסגרת המחקר.

לפי הדוח לאימוץ מוקדם של טכנולוגיות ועידוד חדשנות, יש קשר לקידום המהפכה התעשייתית הרביעית. מדינות שידעו לנצל את רוח החדשנות והטכנולוגיה, לניהול מערכות כלכליות מתוחכמות יותר, יהוו את חוד החנית במהפכה זו, וישראל היא ככל הנראה אחת מהן. בדוח נמצא כי שבע מדינות וביניהן ישראל, מובילות בהפיכה של השקעות במערכות מידע וטכנולוגיות תקשורת (ICT) להון כלכלי. שבע המדינות שמצטיינות בתחום על פי הNRI-, הן : ישראל, פינלנד, שוויץ, ארה"ב, סינגפור, שוודיה, והולנד.

מדינות אלו השיגו בקטגוריית "השפעה כלכלית" (הנמדדת במסגרת שקלול הציון הכללי בדוח) 33% בממוצע מעל למדינות מפותחות אחרות, ו-100% בממוצע מעל למדינות מתפתחות. כל שבע המדינות ידועות כמאמצות מוקדמות של חידושים טכנולוגיים, והן מדגימות כיצד ההתקדמות הטכנולוגית, לצד סביבה תומכות חדשנות, גם מבחינת רגולציה כישרונות ותשתית, יכולות להביא לרווחים נוספים.

ההערכה של ישראל כמדינה שהחדשנות והטכנולוגיה משפיעות בה לטובה על הכלכלה נובעת בין השאר מתת- מדדים כמו דירוג גבוה בשימוש של עסקים בטכנולוגיה (מקום 8), סביבה תומכת חדשנות (מקום 3), מספר גבוה של רישום פטנטים בתחום ה-ICT (מקום 5), וכיסוי רחב מאוד של רשת האינטרנט הסלולרית (מקום 1). ממצאים אלו מצטרפים גם לנתונים שפרסמה חברת Nestpick, לפיהם ישראל היא המקום השישי הטוב בעולם להקמת סטארט-אפ.

זה לא שאין מה לשפר במצב הנוכחי. בתשתית הטכנולוגית, למשל, ישראל נמצאת רק במקום ה-32. באופן כללי על פי דוח ה-NRI, התשתית היא התחום בו המדינות השונות הראו הכי פחות התקדמות במהלך 2016, ובחלק מהמדינות אף חלה הרעה. גם בתחום הנשיגות (affordability), המידה בה אנו יכולים להרשות לעצמנו לרכוש מוצרים מתקדמים טכנולוגית, מקומה של ישראל נמצא היכן שהוא נמוך בטבלה- 68. גם מקומנו בתחום הכישורים האנושיים, מקום 38 מרמז כי יש לנו עוד מה להשקיע בחינוך לשימוש בטכנולוגיה ובהשמת האנשים המתאימים בתפקידים הנכונים.

ולמרות הכל, הבשורה הגדולה של דוח המוכנות הדיגיטלית 2016 היא כי ישראל משמרת את מעמדה כאומת הסטארט-אפ, ולכן יכולה למצוא את מקומה בין המדינות שיובילו את המהפכה התעשייתית הבאה. הלוואי וההתקדמות התעשייתית תוביל לצמצום בפערים והתקדמות בהיבטים נוספים בעתיד.

מידע

קטגוריות נתונים: