חזרה לעמוד הקודם

הסתה נגד בתי המשפט ברשת החברתית בישראל

הורדה או צפיה בנתונים:

קרן ברל כצנלסון המפעילה את אתר "דוח השנאה", בשיתוף עם חברת Vigo לניטור השיח ברשתות החברתיות, מפרסמת דוח העוסק במופעי ההסתה והשנאה נגד שופטים ובתי המשפט ברשתות החברתיות בישראל.

בסה"כ נספרו במהלך השנה האחרונה, 2017, 230,000 קריאות נגד מערכת המשפט. היקף השיח האלים נגד מערכת המשפט נותר באזור ה-9-10% מכלל השיח, למעט 3 אירועים חריגים שהעלו משמעותית הן את היקף השיח והן את היקף השיח האלים:

  • עיכוב מינוי הרב קרים ע"י בג"צ והביקורת על ההתערבות של בג"צ בצבא (נוב' 2016)
  • פסיקת בין הדין הצבאי כנגד אלאור אזריה (ינו' 2017)
  • פסיקת בג"צ לגבי המסתננים והצבת הפסל של מרים נאור בתגובה (אוג' 2017)

יש לשים לב כי האירועים האקטואליים הם אלה שקובעים את סדר היום ברשת וכי לא נרשמו אמירות מצד פוליטיקאים או אישי ציבור שהטו את השיח כנגד מערכת המשפט, אבל נרשמו אמירות של פוליטיקאים נגד חלק מהאירועים ואלו השפיעו ישירות על אמירות נגד שופטים ובתי משפט
ענת רוזיליו, מנהלת דו"ח השנאה, קרן ברל כצנלסון:״ בשנה האחרונה שמענו יותר ויותר נבחרי ציבור מהקואליציה יוצאים נגד מערכת המשפט, אם זה בהקשר של בג״ץ או בהקשר של פרשת אלאור עזריה. חשוב לזכור שבשביל להסית ולעודד הסתה צריך לשמוע מה נבחרי הציבור אומרים וגם לשמוע את מה שהם לא אומרים. מתי הם שותקים אל מול הסתה נגד שופטות ושופטים. כי הסתה ושנאה במרחב הציבורי משתוללות גם כדאין גיבוי וגינוי של המערכת הפוליטית. בשתיקה הרבה אל מול ההסתה שהשתוללה נגד השופטת מאיה הלר למשל בפרשת אלאור עזריה ובשאר המקרים בהן הביקורת על בית המשפט העליון גלשה לחירוב הממלכתיות״.

מתוך הממצאים:

  • כל חמש דקות נרשמת ברשת קללה או קריאה לאלימות נגד מערכת המשפט.
  • 900 אלף פוסטים בסך הכל, על מערכת המשפט בשנה האחרונה: 470,000 (52%) דיווחים אינפורמטיביים,-200,000 (22%) קריאות בעד מערכת המשפט, 230,000 (23%) קריאות נגד מערכת המשפט.
  • 40% מהקריאות נגד מערכת המשפט יצאו מפרופילים מזוהים פוליטית. 91% מהפרופילים המזוהים פוליטית שיצאו נגד מערכת המשפט – הם מפרופילים המזוהים עם הימין.