חזרה לעמוד הקודם

אמא, אני אצל חבר. ברשת.

הילדים נפגשים עם חברים באינטרנט יותר מבכל מקום אחר. זה הופך אותם לתלויים מאוד בטכנולוגיה, במכשיר החכם בעיקר, וחושף אותם לסכנות שיש ברשת.

חברויות אונליין הן כבר לא תופעה אזוטרית ומוזרה, אלא הדרך בה רוב הילדים מתקשרים היום עם חבריהם. סקר של חברת קספרסקי מצא כי הילדים ממש תלויים בסמארטפון בכדי להיות בקשר עם חברים. הסקר נערך בקרב 3,780 ילדים בגילאי 8-16 ב-7 מדינות: ארה"ב, ספרד, צרפת, בריטניה, גרמניה, רוסיה ואיטליה. בסקר נמצא כי 44% מהילדים מעידים על עצמם כי הם נמצאים תמיד ברשת, במדיה החברתית, בצ'אטים ובאתרי בידור. 32% מהילדים מתקשרים עם חבריהם באונליין לעיתים תכופות יותר מאשר באופליין.

ללחץ החברתי יש חלק מכריע בעובדה שהילדים כל כך פעילים דווקא דרך הסמארטפון. 44% מהילדים אומרים שהם משתמשים במכשיר הנייד כיוון שחבריהם גם עושים זאת. גם ההורים נכנעים במידה מסוימת ללחץ החברתי: מחצית מההורים, 52%, מספקים לילדים שלהם מכשיר נייד בכדי שיוכלו לתקשר עם חבריהם. אחד מכל ארבעה הורים, 27%, נותן לילד שלו מכשיר נייד, כי הוא חושש שאחרת הילד לא יהיה מקובל בחברה.

אך האימוץ של המכשיר החכם על ידי הילדים מוביל לתלות גבוהה מאוד, במכשיר ובהתקשרות דרכו עם חברים. יותר ממחצית מהילדים, 55%, מודים כי הם לא יכולים לדמיין את החיים ללא הסמארטפון שלהם. קצת פחות ממחיצתם אף לוקחים את הסמארטפון איתם למיטה בלילה. 42% מהילדים הודו כי הם מפחדים לאבד חברים אונליין באופן שווה לזה שהם מפחדים לאבד חברים אופליין, ואחד מכל עשרה ילדים , 11%, מפחד יותר לאבד חברים אונליין מאשר אופליין.

המחקר גם מגלה כי ככל שילדים מתבגרים, פחות סביר שהם יפגשו עם חברים פנים אל פנים, ויעדיפו להשתמש באפליקציות לשליחת הודעות, רשתות חברתיות, והודעות טקסט, כדי לתקשר עם חבריהם. 76% מהילדים בגילאי 8-10, מעדיפים להיפגש עם חברים פנים אל פנים, לעומת רק 46% שחושבים כך בגילאי 14-16.

מעבר למגמה המטרידה שחושף המחקר, בה ערכה של חברות ומפגשים פנים אל פנים בקרב ילדים, חשוב להתייחס גם לכך שהילדים שמבלים יותר זמן ברשת, גם חשופים ליותר סכנות ותוכן בעייתי. ואכן 37% מהילדים במחקר טוענים כי נחשפו לסכנות ברשת, ביניהן גם תוכן פורנוגרפי, איומים כלכליים ובריונות. בקרב הילדים שהודו כי הם נמצאים כל היום ברשת, המספר עולה לכמעט מחצית, 47%.

במחקר של איגוד האינטרנט הישראלי, שנערך בקרב ילדים ונוער בגילאים 7-18, נמצא גם כי הילדים הישראלים מבלים זמן ניכר מהיום ברשת- 61% מהם נמצאים ברשת בין שעתיים לשש שעות ביום. הם נמצאים שם בעיקר בכדי לתקשר עם חברים, כפי שהעידו 77% מהילדים. ובהתאם, עיקר הפגיעות שילדים נחשפים אליהם ברשת, באות גם מכיוון החברים. רוב הילדים שנפגעו ברשת, 77%, אמרו שנפגעו כתוצאה מהעלבה/שיימינג. עוד 18% נפגעו מקבוצה פוגענית, 18% נוספים נפגעו מהפצה של תמונה מביכה שלהם, ו- 9% נפגעו מחרם.

בנוסף, הילדים הישראלים נחשפים ליותר תוכן פורנוגרפי. לעומת 37% מהילדים שנחשפו לכל מיני תכנים פוגעניים במחקר של קספרסקי, 62% מהילדים הישראלים העידו כי הם נחשפו לתוכן חושפני ברשת. רובם, 42%, היו בגילאי 12-14 כשנחשפו לתוכן פורנוגרפי לראשונה, ו-32% נוספים היו בגילאי 10-12. 10% נחשפו לתוכן חושפני לפני גיל 9%.

ילדים בישראל וגם בעולם, מתקשרים היום דרך האינטרנט באופן מאוד אינטנסיבי ויומיומי. ככל שהם יתבגרו, ההתקשרות דרך האינטרנט תהיה אף יותר דומיננטית בחיי החברה שלהם. לא בטוח שיש מה לעשות בנידון, כיוון שאולי באופן כללי האנושות חווה מצב בו ההתקשרות דרך האינטרנט הופכת נפוצה מההתקשרות פנים אל פנים. עם זאת, יש לשים לב לתופעות כמו לחץ חברתי ובריונות רשת, שגם אם מקורן בסך הכל בחברים של הילדים, לא צריך להשלים איתן. המחקר של איגוד האינטרנט, מגלה למשל כי 36% מהנפגעים מבריונות רשת לא עושים כלום, ו-18% בוחרים באלימות ומגיבים חזרה בצורה בוטה. גם המודעות של ההורים הישראלים לנושא הפגיעה ברשת צריכה להיות גדולה יותר, לפי המחקר רק 5% מההורים חשבו שילדיהם נפגע ברשת, בזמן שמספר הילדים שאכן נפגעו היה יותר מכפול, 11%.

תופעה נוספת שיש לתת עליה את הדעת, היא המודעות לתוכן החושפני שקיים ברשת. רוב הילדים, 76%, חושבים שהמענה לבעיה הוא בחינוך הילדים על ידי הוריהם. 58% חושבים שהפתרון בבקרה ומעקב, ו-53% נוספים חושבים שהפתרון יגיע על ידי דוגמה אישית מצד ההורים.

מידע

קטגוריות נתונים: