חזרה לעמוד הקודם

ירידה בחופש האינטרנט השנה ב-32 מדינות

דוח חופש האינטרנט סוקר מידי שנה את חופש הביטוי וההתארגנות באינטרנט ברחבי העולם. השנה החוקרים מצביעים על ירידה מדאיגה ב-50% מהמדינות.

דוח חופש האינטרנט מופק מידי שנה על ידי החוקרים של עמותת Freedom House, וסוקר 65 מדינות (ישראל לא ביניהן), ומכסה 87% ממשתמשי האינטרנט בעולם. על פי הדוח השנה ל-3.4 מיליארד אנשים בקירוב, הייתה גישה לאינטרנט. 63% מהם חיים במדינות בהן משתמשי אינטרנט נאסרים או נכלאים בעקבות פרסום תכנים פוליטיים, חברתיים, או דתיים. 62% מהם חיים המדינות בהן נהרגו או הותקפו אזרחים בעקבות פעילויות אונליין. 52% חיים במדינות בהן רשתות חברתיות או אפליקציות העברת מסרים נחסמו בשנה האחרונה. 47% חיים במדינות בהן שיח ברשת בנושאים להט"ביים יכול להוביל לתביעות ועונשים. 43% חיים במדינות בהן הממשלה נוהגת לנתק את האינטרנט או הרשתות הסלולריות, מסיבות פוליטיות. 42% חיים במדינות בהן לממשלה יש צבא של "מעצבי דעה", שמפיצים את השקפות הממשלה ברשתות החברתיות.

השנה מצא הדוח ירידה בחופש האינטרנט ב-32 מדינות, 50% מהמדינות הנסקרות. המדינות בהן חופש האינטרנט הופחת השנה בצורה משמעותית הן אוקראינה, מצרים וטורקיה. באוקראינה חסמה הממשלה פלטפורמות אינטרנט רוסיות, ביניהן הרשת החברתית הפופולרית ביותר – Vkontakte ומנוע החיפוש – Yandex, מטעמים של ביטחון לאומי. פעולת הממשלה לוותה במרד אלים, ששיאו במותו של כתב אינטרנט בהתפוצצות מכונית.

במצרים נחסמו 100 אתרים ביניהם אל-ג'זירה, אתר Mada Masr ופלטפורמת הבלוגים Medium. בנוסף אזרחי המדינה נענשו במאסרים ארוכים בעקבות מגוון עבירות אונליין, ביניהן העלבת הנשיא באינטרנט. בטורקיה נעצרו אלפים של משתמשי סמארטפון, רק כיוון שהורידו אפליקציה להעברת מסרים מוצפנים. זאת כיוון שבמדינה הושמעו טענות כי האפליקציה שימשה לארגון ניסיון ההפיכה ב-2016.

סין נשארת במקום הראשון והמפוקפק של המתעללת היעילה ביותר בחופש האינטרנט. ההגבלות על משתמשי האינטרנט הסיניים כללו השנה, השמדה של כל האזכורים אונליין של זן חדש של חיפושית שנקראה על שמו של שי ג'ינפינג, נשיא סין, לאחר שהממשלה מצאה את העניין מעליב, לאור היותה חיפושית טורפת. חוק שהועבר בממשלה השנה מחייב את חברות האינטרנט לרשום את המשתמשים תחת שמם האמיתי, ולסייע בעת הצורך לחקירות המשטרה. החברות המקומיות גם מחויבות לקיים מערכת של "אשראי חברתי", בה הן מעניקות למשתמשים נקודות על שימוש והתנהגות נאותה ברשת, נקודות שיעניקו להם או ימנעו מהם שירותים ממשלתיים או פיננסיים. החוק הסיניגם מחייב, החל מ-2018 לשמור את המידע על המשתמשים הסיניים בשרתים בסין בלבד, וחברות רבות, ביניהן Apple, Uber ו- AirBnb, כבר החלו ביישומו. מבקרים של השלטון שפרסמו מאמרים באתרי אינטרנט מעבר לים, זכו למאסרים ממושכים של עד 11 שנים. בשנה האחרונה גם נפטר במאסרו, מסרטן הכבד, ליו שיאובו, זוכה פרס נובל לשלום, שריצה מאסר בכלא עקב מניפסט בעד הדמוקרטיה שהפיץ ברשת ב-2009.

גם ונצואלה וארמניה חווה ירידה ניכרת בחופש האינטרנט, ונצואלה, שהחזיקה עד עכשיו בדירוג של "חופשית חלקית", התדרדרה השנה ל-"לא חופשית". בעקבות ההכרזה של הנשיא מדורו על משבר כלכלי, חסמה הממשלה אתרים שיספקו במה למחאה בטענה שהם מהווים הצהרת מלחמה. אתרים נוספים ששימשו למחאה היו מטרה למתקפות סייבר והשבתות. בארמניה, שירדה בדירוג מ"חופשית" ל—"חופשית חלקית", המשטרה תפקה עיתונאים ופעילים אונליין שניסו לשדר ברשת מחאה נגד הממשלה.

אפילו מדינות דמוקרטיות סבלו השנה מירידה בחופש האינטרנט, ביניהן ארה"ב. בעוד הזירה אונליין בארה"ב נשארה תוססת ומגוונת באותה המידה, הפצת מידע כוזב ותוכן פוליטי היפר-מפלגתי ברשת , השפיעו מאוד על חופש האינטרנט. תופעת ה-Fake News הואצה עם הבחירות לנשיאות ב-2016, וממשיכה להוות נושא לדאגה בארה"ב. עיתונאים שמביעים התנגדות להשקפות הנשיא חווים הטרדות והאשמות ברשת. במרץ 2017 ביקשו סוכנים של המכס וביטחון הגבולות בארה"ב, מטוויטר שתחשוף את הבעלים של חשבון שהתנגד למדיניות ההגירה של טראמפ. החברה הצליחה להתנער מבקשה זו רק לאחר שפנתה לבית המשפט. ביולי לממשלת ארה"ב הייתה בקשה עוד יותר מדאיגה, כאשר היא דרשה מחברת הוסטינג, את כל כתובות האינטרנט של משתמשים שביקרו באתר שארגן עצרת מחאה בזמן השבעת הנשיא. גם בקשה זו נדחתה על ידי פניה לבית המשפט.

חופש האינטרנט שברירי ועדין כל כך, שגם במדינות דמוקרטיות כמו ארה"ב הוא יכול להיות מופר על ידי פעולות השלטון. הפעולות המתועדות בדוח ממחישות עד כמה האינטרנט הוא אכן כיכר העיר החדשה, הוא משמש את האזרחים להתארגנות ולמחאות, והוא הקול שיש להם כנגד עוולות השלטון. זו גם הסיבה שהשליטים מפחדים ממנו ומנסים בכל כוחם להגביל אותו

מידע

קטגוריות נתונים: