חזרה לעמוד הקודם

איך מתנהג מישהו שלראשונה נחשף לאינטרנט?

הרבה מבוגרים מגלים את האינטרנט רק עכשיו, והופכים למאמצים מאוחרים. מה עושים עם המרחב שנפתח בפניהם?

בישראל חלה עלייה מרשימה של שימוש מבוגרים באינטרנט בעשור האחרון. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מדווחת על 33% בקרב משתמשי האינטרנט מבני ה-60 ומעלה, בתוך כעשור. במדינות ה-OECD 83% משתמשי אינטרנט בקרב מבוגרים, 73% מהם גולשים באופן יומיומי.

במכון PEW, החליטו לערוך ניסוי במטרה לגלות כיצד מתנהגים משתמשי אינטרנט חדשים. לפי הנתונים של המכון, 12% מהאמריקאים לא מחוברים בכלל לאינטרנט. המכון סיפק ל-112 נסיינים שלו, שעד היום נסקרו בדואר, טאבלטים מחוברים לאינטרנט. אמנם לא מדובר במדגם גדול מאוד, או במדגם מייצג. בכל זאת בתור ניסוי ראשון מסוגו, המחקר פתח צוהר להתנהגות ולמחשבות של מי שלראשונה משתמש באינטרנט.

מה עשו המשתמשים לאחר שהטאבלט הונח בידיהם? 39% ענו לסקר וסיימו בכך את הפעילות אונליין שלהם. 33% שיחקו במשחקים, 26% התעדכנו בחדשות ועוד 26% צילמו תמונות או וידאו. 21% ניסו אפליקציות שונות, 19% שוטטו באינטרנט ו-19% חיפשו מידע בתחום שמעניין אותם.

חלק גדול מאוד מהנחקרים, 39%, ענו עלך הסקר והחזירו את הטאבלט. הם לא ניסו לבצע שום פעולה נוספת אונליין. מחקרים קודמים של המכון מצביעים על כך שהלא-משתמשים מצהירים כי הם לא מעוניינים או לא צריכים טכנולוגיה. כמובן שחלק גדול מהמשתמשים החדשים גם נתקלו בבעיות טכניות בשימוש הראשון שלהם בטאבלט. שבעה מתוך כל עשרה משתמשים קראו לתמיכה טכנית. 43% מהמשתמשים חווה בעיות הקשורות לכניסה לאתרים ולקוד משתמש או סיסמה.32% העידו כי הם מצאו את מסך המגע מאתגר. ל-15% הייתה בעיה בקריאת המסך. 14% אמרו שהיה קשה לשמור את הטאבלט טעון.

למרות החששות והקשיים הטכניים, רוב המשתמשים, 61%, ניסו לפחות פעילות אחת ברשת. קבוצת המשתמשים הזו דווקא הכילה משתמשים מבוגרים יותר, כאשר רק כמה מהם היו מתחת לגיל 50. היא החיךה גם יותר נשים, והורכבה ממשקי בית עם הכנסה נמוכה יחסית. ממצאים אלו מעניינים, כיוון שהם סותרים ממצאים אחרים של מכון PEW. לאורך השנים מצאו ב-PEW, כי האמריקאים שמשתמשים באינטרנט, הם בדרך כלל צעירים משכילים בעלי הכנסה גבוהה.

המבוגרים מצאו כי הטאבלט מתאים בעיקר בשביל ללמוד דברים חדשים, לבידור, במיוחד לתוכן ווידאו, סרטים ומוסיקה, וגם כאמצעי לשמירה על קשר עם משפחה, חברים ושכנים.

מידע

קטגוריות נתונים: