חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – התשתית הפיזית של האינטרנט בישראל

לאחרונה העלינו למאגר STS שתי סדרות העוסקות בתשתית האינטרנט ברחבי העולם. מקורן של שתי הסדרות בחברת TeleGeography המספקת שרותי יעוץ לחברות תקשורת המנגישה באופן חופשי* מספר מאגרי מידע וחומרים מעוצבים.

מחלפי אינטרנט, מבט עולמי ומקומי

אחד ממאגרי מידע אלה הינו רשימה מעודכנת של מחלפי אינטרנט ברחבי העולם עם פרטים רבים כגון מיקום, מספר רשתות מחוברות  פרטי קשר ועוד. בישראל קיים מחלף ציבורי אחד בלבד  והוא מחלף ה-IIX המופעל על ידי איגוד האינטרנט הישראלי. מחלף זה פועל משנת 1996 והוא מחבר 19 גורמים שונים.

מבט על המפה האינטראקטיבית במאגר מעלה כי בעוד  באירופה וארה"ב מחלפים אלו נפוצים מאוד הרי שבסביבתה הקרובה של ישראל המצב שונה. בירדן, סוריה, ערב הסעודית, אירן ועירק אין מחלפי אינטרנט כלל והמצב דומה גם במדינות הרחוקות יותר (לוב, סודן, תימן, עומאן, פקיסטן, אפגניסטן, אלג'יריה ומרוקו ). יוצאות דופן באיזור, פרט לישראל, הן מצרים, בה קיימים שני מחלפים, ובלבנון, טורקיה יוון וקפריסין בהן קיים מחלף אחד.

לשם השוואה נוספת כדאי להביט על במדינות עם אוכלוסייה בסדר גודל דומה לישראל: בשוויץ יש שלושה מחלפי אינטרנט, בבולגריה שניים, בסרביה אחד בעוד בטג'יקיסטן, הונדורס והונג קונג אין מחלפים כלל.

מי מחובר למי?

מאגר נוסף המגיע מחברת Telegeography מכיל נתונים על נקודות נחיתה של כבלים תת ימיים. ישראל מתחברת לרשת העולמית בעזרת 5 כבלים תת ימיים המוצגים בטבלה המצורפת – 

חיבורים בין לאומיים באמצעות כבלים תת ימיים
שם הכבל חיבור בישראל נקודות חיבור בחו"ל
CIOS נהריה Ayia Napa, Cyprus
Jonah תל אביב Bari, Italy
Lev Submarine System תל אביב Mazara del Vallo, Italy, Yeroskipos, Cyprus
MedNautilus Submarine System חיפה, תל אביב Athens, Greece Catania, Italy Chania, Greece Haifa, Israel Istanbul, Turkey Pentaskhinos, Cyprus
Tamares North חיפה Paphos, Cyprus

את המידע ניתן לראות גם דרך מפה האינטראקטיבית בה אפשר לעקוב אחרי כל אחד מהכבלים ולראות היכן נמצאים עורקי התקשורת העיקריים בעולם. 

צילום מסך מתוך המפה האינטראקטיבית המציגה את חיבורי הכבלים ברחבי העולם

מה המצב בישראל?

סקירה מצוינת על הנושא נמצאת בהרצאה שהעביר הנק נוסבכר בכנס איגוד האינטרנט הישראלי בשנה שעברה תחת הכותרת "אנחנו רוצים להיות כמו בלטביה!". בהרצאה מסביר נוסבכר על מצבה של ישראל ביחס לשאר העולם ומהן הסיבות ההיסטוריות, פוליטיות וכלכליות לעובדה שאין בישראל רוחב פס כפי שיש במדינות אחרות דוגמאת לטביה. 

בונוס – מפות מעוצבות

אם כל זה לא מספיק לכם או שאתם חיים את נושא הכבלים התת ימיים – באתר Telegeography תוכלו למצוא גם מפות מעוצבות ואינפוגרפיקות על תשתית האינטרנט בעולם.

* כל החומרים מחברת Telegeography מוצגים תחת רשיון Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported