חזרה לעמוד הקודם

Twiplomacy 2017 – פעילות מנהיגי העולם ברשתות החברתיות

הורדה או צפיה בנתונים:

המדיה החברתית הפכה לערוץ תקשורת חשוב בין מנהיגים לציבור ולכלי דיפלומטי מן המניין. מידת המעורבות של המנהיגים ברחבי העולם נעה בטווח רחב, בין אלו שעדיין לומדים את המדיה החברתית ומנסים אותה, לאלו שהרחיקו מעבר לגבולות של טוויטר, פייסבוק ואינסטגרם, אף לפלטפורמות כמו סנאפצ'אט, או וואטסאפ.

המחקר Twiplomacy 2017, בוחן את הפעילות של מנהיגי העולם ברשתות החברתיות המובילות- פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, פריסקופ וסנאפצ'אט.

המחקר פורסם ב-22 במאי 2017, והנתונים נדלו מהרשתות החברתיות בעזרת כלי הניתוח של Burson-Marsteller, ששימשו לחקירת 731,880 קשרים בין חשבונות מנהיגי העולם. משתנים שנכללו במחקר הם: ציוצים, מספר עוקבים, תאריך פתיחת החשבון, ציוצים ליום, תגובות, ציוצים חוזרים ועוד.

במהלך השנה האחרונה מנהיגים פופולאריים כמו האפיפיור וראש הממשלה ההודי נרנדרה מודי, הרחיבו את קהל העוקבים שלהם. גם מנהיגים חדשים הצטרפו לרשימת הפופולאריים ביותר במדיה החברתית, כמו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כיום המנהיג שמדורג במקום השני בעולם, במספר העוקבים בטוויטר.

טוויטר היא המדיה החברתית המועדפת על ממשלות, ומשרדי חוץ: 856 מתוך חשבונות המדיה החברתית במחקר, הם חשבונות טוויטר ששייכים לראשי מדינות, ו-178 הם חשבונות שטוויטר ששייכים למשרדי חוץ. הם מייצגים ביחד 92% מכל המדינות החברות באו"ם, ובסה"כ 356 מיליון עוקבים. רק ל-15 מדינות, בעיקר מאפריקה, אסיה והפסיפי, אין נוכחות בטוויטר. אפילו סין הסגורה, נחשפת לאט למדיה החברתית ומחזיקה במספר חשבונות טוויטר. במחקר גם נמצא כי עבור ממשלות, השימוש בטוויטר הוא בעיקר בטקסט, רק רבע מ-1.5 מיליון ציוצים שנבחנו, הכילו גם תמונות.

עשרת חשבונות ההנהגה הפופולאריים ביותר בטוויטר הם: במקום הראשון- האפיפיור פרנסיס, עם 33.7 מיליון עוקבים, במקום השני- נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, 30.1 מיליון עוקבים. נרנדרה מודי, ראש ממשלת הודו במקום השלישי- 30 מיליון עוקבים. אחריהם בדירוג נמצאים עוד מספר חשבונות המייצגים את ארה"ב והודו, ביניהם POTUS@ שעובר בירושה עם חשבון הבית הלבן, מנשיא לנשיא. מדינות נוספות שנציגיהם נמצאים ברשימה הן טורקיה, איחוד האמירויות ואינדונזיה.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נמצא במקום ה-31, ברשימת המנהיגים המשפיעים ביותר בטוויטר, עם 698,000 עוקבים. הציוץ הפופאלרי ביותר שלו הוא ציוץ בו הוא מסביר באנגלית על כוונותיו לשאת בקונגרס נאום נגד איראן.

גם הקשרים, חשבונות העוקבים אחד אחרי השני בהדדיות, הם כוח בטוויטר, וברשימת עשרת החשבונות המקושרים ביותר בטוויטר, אפשר למצוא את משרד החוץ הישראלי במקום השישי בעולם. הציוץ הפופלארי ביותר של משרד החוץ הוא קריאה למוחמד עבאס לנהל משא ומתן על השלום, בתוספת פנייה ישירה- "הכדור בידיים שלך".