חזרה לעמוד הקודם

פודקאסט: נקודה IL.

אז על מה נדבר בפודקאסט?

עם יותר משלושה מיליארד משתמשים ברחבי העולם, האינטרנט היא פלטפורמה שאנחנו לא יודעים איך לחיות בלעדיה, כלכלה, תעסוקה, פנאי, בריאות, אזרחות, כל חיינו מתנהלים ברשת.

אז איפה זה מעמיד אותנו המשתמשים? מי השחקנים שקובעים את הכללים? איך הם משפיעים על חיינו?

נדבר על כל מה שקשור לאינטרנט ולחיים עצמם: השפעת הרשתות החברתיות על עיצוב התודעה שלנו, איך המידע האישי שלנו הופך למטבע ביד התאגידים ומה קורה כשהאזרחים הפשוטים או העסקים הקטנים צריכים להתמודד עם פשיעות סייבר? איך גולשים בישראל והאם בבית שמש גולשים כמו בואדי ערה?

האזינו עכשיו

RSS Spotify Apple Google
Player.fm Breaker Castbox Castbox

עוד בנושא פודקאסט: נקודה IL.

המאבק על זכויות יוצרים באינטרנט

שיחה עם עו"ד ערן פרזנטי, המתמחה בזכויות יוצרים ובקניין רוחני, ועם רן בר זיק, מפתח תוכנה, סופר, עיתונאי ובלוגר טכנולוגי

למרות שלא נעים להודות, כמעט כולנו הפרנו זכויות יוצרים באינטרנט בין אם בידיעה או שלא בידיעה באמצעות הורדת סדרה, מוזיקה או תמונה. במהלך שנות ה-2000 הוגשו עשרות אלפי תביעות על ידי אולפני הסרטים ובעלים אחרים של תכנים המוגנים על פי חוקי זכויות היוצרים כנגד שירותים לשיתוף קבצים כמו נאפסטר וקאזה. על המאבק הזה נשפכו מאות מיליוני דולרים, אך האם הוא הוכרע? מדוע אנחנו ממעטים לשמוע בשנים האחרונות על מאבקי זכויות יוצרים? האם ניתן כיום למנוע הפרות זכויות יוצרים באינטרנט? עד כמה ישנה מודעות לנושא בישראל? כדי לענות על השאלות האלו אירחנו את עו"ד ערן פרזנטי שמתמחה בזכויות יוצרים ובקניין רוחני, ואת רן בר זיק, מפתח תוכנה, סופר, עיתונאי ובלוגר טכנולוגי.

ההיסטוריה של האינטרנט הישראלי

שיחה עם הנק נוסבכר, יועץ תשתיות ואבטחת מידע; ורות אלון, ששימשה כמנכ"לית נטוויז'ן

איך נראו הימים הראשונים של האינטרנט הישראלי? מי קידם ומי עיכב את כניסתה של הטכנולוגיה החדשה? בפרק הזה אנחנו מספרים את סיפורה של תקופה שבה האינטרנט עשה את צעדיו הראשונים בארץ כאשר קומץ של אנשים החליטו שחשוב לחבר את ישראל לרשת החדשה וקומץ אחר הבין את הפוטנציאל העסקי והמסחרי שטמון בה.
לרשימת הגופים הראשונים שהתחברו לאינטרנט בישראל.

מה צופן העתיד לזיכרונות הדיגיטליים שלנו?

פרופ' מיכאל בירנהק, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב וד"ר טל מורס מרצה בחוג לתקשורת צילומית במכללת הדסה

חיינו עוברים להתנהל יותר ויותר בסביבה דיגיטלית ובאופן בלתי נמנע, במותו של אדם, נותר תוכן דיגיטלי רב מאחוריו. למי שייך התוכן הדיגיטלי שנשאר אחרי המוות? למי צריכה להיות גישה ושליטה בו? מהם השיקולים שראוי לשקול, ומה המדיניות המתאימה להסדרת הסוגיה? למידע וכלים לניהול זיכרונות דיגיטליים הכנסו למדריך שהכנו עבורכם.
 

האם בלוקצ'יין מממשת את ההבטחה?

פרופ' אור דונקלמן, מומחה לאבטחת מידע ואיש סגל באוניברסיטת חיפה

כולם מכירים את ביטקויין, אבל, בלוקצ'יין היא טכנולוגיה שעומד מאחוריה חזון גדול. בשנתיים האחרונות נשמעים יותר ויותר קולות שקוראים לקחת תחומים נוספים ולהעביר אותם לבלוקצ'יין. מה המשמעויות של העברת תחום לבלוקצ'יין? באיזה מקרים זה כדאי והאם יש אלטרנטיבה אחרת? האם ישנם פתרונות לסיכונים ולאתגרים שמזמנת הטכנולוגיה החדשה?

האם לילדים אכפת מפרטיות ברשת?

ד"ר עו"ד סאני כלב, חוקר ברשות להגנת פרטיות

האינטרנט והרשתות החברתיות הן חלק מרכזי מהחיים של ילדים ונוער, אך לצד היתרונות הרבים ישנו אתגר מרכזי של הגנה על הפרטיות ומניעת חשיפת מידע אישי ועקבות דיגיטליים. למרות חשיבות הנושא, בישראל הוא עדיין אינו מוסדר. על מנת להבין מה ניתן ורצוי לעשות הזמנו את ד"ר עו"ד סאני כלב, חוקר ברשות להגנת פרטיות. דיברנו על רגולציה ישראלית ובינלאומית, על המשמעות של שימוש באפליקציות מעקב על-ידי הורים ועל הפעולות שהענקיות הדיגיטליות עושות (ולא עושות) כדי להגן על פרטיות ילדים ברשת.

האם אפשר להפיל את האינטרנט?

דורון שקמוני, ממייסדי איגוד האינטרנט 

כל החיים שלנו נמצאים באינטרנט. האלבומים המשפחתיים, החשבונות ברשתות החברתיות, וגם העבודה שלנו, שירותים שאנחנו מקבלים מהמדינה, מהרשויות ומעסקים - קצרה היריעה מלציין את כל מה שייעלם אם האינטרנט יקרוס ביום בהיר אחד. אבל האם ייתכן מצב שבו האינטרנט ייפול? ואם כן, איך קורה דבר כזה? אילו תקדימים היו בעבר וכיצד התמודדו אתם? ומיהם אותם גורמים שעלולים לנסות להפיל את האינטרנט?

האם ישנה תחרות חופשית באינטרנט?

פרופ' מיכל גל, ראש המרכז למשפט ולטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה

"ריכוזיות" היא בעיה שמרבים לדון בה בכלכלה הישראלית. תמיד היו כאן חברות ענק ריכוזיות שצמצמו תחרות בשוק החופשי, אך אלה שהצמיח האינטרנט שונות מהותית מהחברות המסורתיות. בפרק זה אירחנו את פרופ' מיכל גל מאונ' חיפה, שמכהנת כנשיאת הארגון העולמי לחוקרים בתחום דיני התחרות. פרופ' גל סיפרה לנו איך הגענו למצב שבו ישנה ריכוזיות גדולה כל-כך באינטרנט, באילו תחומים קיימת, מה עושות מדינות אחרות בעולם כדי לצמצם את הריכוזיות בשוק החשוב הזה, מי הן השחקניות המשמעותיות, ואיך אנחנו - לקוחות הקצה מושפעים מכך?

דור הבדידות

פרופ' ענת ברונשטיין קלומק, ראשת התוכנית לפסיכולוגיה קלינית במרכז הבינתחומי בהרצליה

ישנה תופעה, יש שיאמרו מגפה, שמלווה את האנושות זמן לא קצר. לא מדובר בקורונה, אלא בבדידות - והאשמות לא מעטות מופנות כלפי האינטרנט בכלל והרשתות החברתיות בפרט. אירחנו בפודקאסט את פרופ' ענת ברונשטיין קלומק, ראשת התוכנית לפסיכולוגיה קלינית במרכז הבינתחומי בהרצליה. דיברנו על האופן שבו האינטרנט יכולה לסייע בהתמודדות עם בדידות, וגם על תפקידה בשימור הבדידות ואף בהדרדרות המצב הנפשי, וניסינו להבין האם הטיפול הנפשי נוטה להתרחק ולהרחיק מהאינטרנט או דווקא לאמץ אותה?

איך הרשתות החברתיות משפיעות על העמדה הפוליטית שלנו?

פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי

הרשתות החברתיות הן התופעה המקוונת הבולטת ביותר בעשור האחרון: פייסבוק, טוויטר, יוטיוב, אינסטגרם, טיקטוק – כולן הפכו למדיום המרכזי באמצעותו אנחנו מקבלים מידע ומשתפים מידע. הרשתות החברתיות מאפשרות לנו לבטא את את עצמנו, אבל הן גם משפיעות על התודעה שלנו. כיצד זה קורה? עד כמה פייק ניוז נפוץ ומשפיע על העמדות שלנו? האם נעשו מניפולציות על עמדות הציבור בישראל במערכות הבחירות האחרונות? של מי האחריות למנוע תופעות שמזיקות לדמוקרטיה? וכיצד הציבור יכול לשמור על עצמו? כל זאת בפודקאסט האיגוד החדש.

האם לאזרחי ישראל יש כלים להתמודד עם איומי סייבר?

בועז דולב, מנכ"ל ClearSky Cyber Security

האם ישראל היא מעצמת סייבר או שזה סיפור שאנחנו מספרים לעצמנו? חולשות אבטחה באתרים, בשירותי רשת ובאפליקציות הופכים להיות נפוצים יותר ככל שהחיים הדיגיטליים מתפתחים ויותר מידע עובר לרשת. המדינה משקיעה משאבים רבים בקידום הגנת הסייבר לממשלה ולתאגידים, אבל מה קורה כאשר האזרח הפשוט או בעל עסק קטן נתקל בפשיעת רשת? האזינו לפודקאסט.