החזירו אותם הביתה עכשיו

סינון תכנים ובקרת הורים – המענים הטכנולוגיים להגנה על הילדים ברשת

רגע לפני שנעשה סדר בבלאגן וננסה לענות על כל השאלות הללו ועוד, חשוב להדגיש
טכנולוגיות סינון תכנים ובקרת הורים מומלצות כתמיכה (בלבד) בחינוך הילדים להתנהלות נכונה ברשת, ובשום אופן אינן מהוות תחליף לשיחות וההדרכות של ההורים לילדיהם המשתמשים ברשת
סינון תכניםבקרת הוריםהמלצות האיגוד

סינון תכנים

סינון הוא תהליך טכנולוגי בו נסרק התוכן, על פי פרמטרים שנקבעו מראש, ולפיהם – התוכן המסונן הנחשף לגולש, ראוי לצפיה עבורו. לפי חוק התקשורת, ספקיות האינטרנט והסלולר מחוייבות להציע שירות סינון ללקוחותיהן ללא תוספת תשלום. שירות הסינון הזה יושב על הנתב (הראוטר) בבית ובכך מפעיל סינון על כל מכשיר המשתמש באותה הרשת (וויי פיי) שמספק אותו נתב (סלולרי/מחשב/טלוויזיה חכמה/טאבלט/ קונסולת משחקים).

ארכיטקטורה של סינון

 • סינון אתרים לפי רשימות

  • רשימה השחורה

   חסימת אתרים בשלמותם לאחר שהוגדרו כמכילים תכנים פוגעניים. החיסרון בשיטה זו היא שבשל החסימה הגורפת, ייתכן וייחסמו גם תכנים לגיטימיים.

  • רשימה הלבנה

   מאפשרת גלישה אך ורק לאתרים שהוגדרו מראש וחוסמת את כל היתר. לשיטה זו עשויה להיות השלכה על עושר המידע הלגיטימי אליו ייחשף המשתמש.

 • סינון לפי ניתוח תוכן

  ניתוח תוכן זהו תהליך שבו יש זיהוי של תכנים פוגעניים בתוך האתרים. כלומר גם בתוך אתר שכתובתו לא הוכנסה לרשימה שחורה, ומכיל תכנים פוגעניים, יזוהו וייחסמו על ידי ניתוח תוכן.

חשוב לשים לב:

 1. הפעלת שירות של סינון תכנים דרך ספקית האינטרנט או הסלולר היא איננה ספציפית למכשיר, והסינון תלוי ברשת האינטרנט אליה מתחבר המכשיר. כלומר, אם הפעלתם שירות סינון תכנים דרך ספקית האינטרנט, המכשירים שיגלשו דרך הרשת הביתית הזו, יהיו מסוננים, אך אלו שישתמשו ברשת אינטרנט/סלולרית אחרת, לא יהנו מהסינון.
 2. למשל – אם לא הפעלתם סינון דרך הרשת הסלולר, והילדים גולשים דרך דרך הסלולר ולא דרך הוויפיי הביתי המסונן, הם לא יהנו מסינון תכנים.
 3. דוגמא נוספת – אם כן הפעלת שירות סינון תכנים דרך הרשת הסלולרית, אך הילד גולש באינטרנט דרך הרשת הלא מסוננת של חבר שלו בבית, הוא יהיה חשוף לכל התכנים באינטרנט.
 4. לסינון תכנים מקסימלי (אך לא הרמטי) – כדאי להפעיל את שירות הסינון גם על הנתב הביתי וגם על הסלולר.
 5. לכן לצד, זה חשוב לזכור להסביר לילדים שלא לגלוש דרך רשת וויי פיי לא מוכרת.
 6. תוכנת הסינון פועלת בהתאם להגדרות שנקבעו, אולם לעיתים עשויים להיחסם גם תכנים לגיטימיים ולעיתים –עלולים שלא להיחסם תכנים שתרצו שייחסמו לצפיה של ילדכם. סינון תכנים אינו מעניק הגנה של 100% מפני תכנים פוגעניים.
 7. תוכנת הסינון אינה מסננת תכנים בפורמט של תמונה או סרטון המועברים באפליקציות מסרים מיידיים (כמו ווטסאפ או אינסטגרם) ואינה מסננת משחקים ואפליקציות או פרסומות המופיעות בהם.
 8. מסיבות אלו יש חשיבות עליונה לצייד את הילדים בכלים למקרים בהם נתקלים בתכנים שאינם הולמים לגילם.

אני רוצה להתקין תוכנת סינון תכנים בביתי, כיצד, היכן וכמה זה עולה?

חוק התקשורת מחייב את כל ספקיות האינטרנט להציע ללקוחותיהן שירות סינון תכנים (בסיסי) בחינם. במידה וברצונך לקבל את השירות הזה, יש לפנות לספקית האינטרנט הרלוונטית של הרשת הסלולרית/הביתית) ולבקש להפעיל את השירות.

להלן קישורים לעלוני המידע אודות שירותי הסינון של ספקיות האינטרנט בארץ:

בזק
הוט
גולן טלקום
פרטנר
פלאפון
סלקום/נטוויז'ן
רמי לוי

בקרת הורים

תוכנות בקרת הורים הנן יישומים המאפשרים ניטור ובקרה אחרי פעילות הילדים במכשירים השונים, והגנה מפני מגוון רחב יותר של סכנות אשר מקבלות מענה בשירות הסינון בלבד. כמו כן, קיימת יכולת לבחור את רמת הניטור והבקרה, ולהתאימן לגיל הילדים, למשל, חלקן מאפשרות להורה לצפות בתכנים אליהם הילד נחשף , אחרות שולחות רק התראות מבלי לחשוף את ההורה לתוכן עצמו.

הנושאים המרכזיים המנוטרים ע"י אפליקציות אלו:

 • שימוש במילים מסוימות

  שימוש במילים מסוימות – המוגדרות ע"פ דרישת המשתמש (לדוגמה חרם/ מוות/ התאבדות/קללות וכד')

 • צפייה בתמונות פרובוקטיביות

  במרבית התוכנות לבקרת הורים, ניתן להפעיל גם סינון על התכנים שמתקבלים או יוצאים מהמכשיר עליו מותקנת התוכנה. ולמעשה מונעות באופן יעיל את החשיפה או ההפצה של תכנים פרובוקטיביים.

 • פעילות חריגה ברשתות חברתיות

  פעילות חריגה ברשתות חברתיות או תוכנות של מסרים מידיים בהן משתמש הילד (הסרת הילד מקבוצות שונות)

 • חיפוש תכנים בעייתיים ע"י הילד

  חיפוש תכנים בעייתיים ע"י הילד – המאתרים משפטים כמו: "כיצד אני מכין סמים?", "ייצור כלי נשק" וכו"

 • התנהגויות פיזיות

  התנהגויות פיזיות – חלק מן האפליקציות מנטרות גם התנהגויות פיזיות, כמו שעות גלישה ושימוש במכשיר, מבצעות מעקב אחר שעות השינה וכד'.

טבלה השוואתית בין השירותים השונים

שם התוכנה פיצ'רים עיקריים בתשלום/ ללא עלות

Google family link

 1. הגבלת זמן מסך
 2. שליטה באתרים ובאפליקציות בשימוש הילדים
 3. הגדרת הסיסמא שלהם לשמירה על הפרטיות
 4. GPS
 5. התראות כשהילדים מגיעים/עוזבים מקום מסויים

ללא עלות

Apple

 1. הגבלת זמן מסך ויישומים מסויימים
 2. שליטה באתרים ובאפליקציות בשימוש הילדים
 3. שיתוף מסמכים משפחתיים
 4. הגבלת גיל עבור תכנים מסויימים
 5. הגבלות לגבי האנשים שהילדים יכולים לתקשר איתם

ללא עלות

Microsoft Family safety

 1. הגבלת זמן מסך
 2. דיווח פעילות של הילדים
 3. סינון אתרים וחיפושים בלתי הולמים
 4. סינון אפליקציות ומשחקים בלתי הולמים
 5. בטיחות מקום והתראות מיקום

ללא עלות

הפעלת סינון תכנים ובקרת הורים בפלטפורמות החברתיות

כיום, גם הפלטפורמות החברתיות השכיחות בהן טיקטוק, אינסטגרם וווטסאפ, מספקות רמות שונות של הגנה על ידי שינוי ההגדרות שלהן. חלקן מספקות כלים להתגוננות מפני תגובות פוגעניות, חלקן מקדמות הגנה מפני חשיפה לתכנים גרפיים פוגעניים, וחלקן אף מאפשרות להורים לערוך בקרה על השימוש של ילדיהם בפלטפורמה.

כדי לעשות לכם מעט סדר בבלאגן, יצרנו עבורכם מדריכים לפלטפורמות השכיחות:

טיקטוק

חשוב לשים לב:

 • ודאו כי ידוע לכם מה החברה המפעילה את האפליקציה או התוכנה עושה עם אותו מידע מנוטר, מי שומר עליו ולמי הוא מועבר; מרבית החברות מצהירות כי המידע האישי שנאסף על ידן במסגרת השירותים שלהן, נאסף לצרכי מחקר לשיפור השירות ונתונים סטטיסטיים – לדוגמא השירות של אפל וגוגל לינק, ומבטיחות כי לא נעשה בו שימוש נוסף לצרכי שיווק. יחד עם זאת חשוב לוודא זאת, לכן- הקפידו לקרוא את תנאי השימוש של האפליקציה (זה תמיד נכון, אבל בעיקר בעניין זה, בו מנוטר תוכן אישי ופרטי).
 • בקרת ההורים עובדת רק על המכשירים אליהם היא מקושרת, ולא על כלל המכשירים המתחברים לאינטרנט.
 • מרבית התוכנות המאפשרות לבחור את היקף הניטור והבקרה, כך שניתן להתאים את רמת הבקרה לגיל הילדים כפי שתראו לנכון.
 • בקרת ההורים בפני עצמה אינה חוסמת את התכנים, אלא רק מנטרת אותם ומודיעה להורים על כך. עם זאת, במרבית התוכנות לבקרת הורים, יש אפשרות לשלב גם סינון תכנים.

ניטור ובקרת הורים – סוגיית הפרטיות

למול הסכנות הרבות המאיימות על הילדים ברשת והצורך להגן עליהם, עולה הזכות שלהם לפרטיות ואוטונומיה ברשת. מצד אחד, תומכי תוכנות הסינון והבקרה ההורית, רואים בתוכנות לבקרה הורית כמפחיתות את הפגיעה בפרטיות של הילדים ברשתות, כיוון שהתוכנה עצמה היא זו המנטרת את התכנים של הילדים באמצעים של בינה מלאכותית (Artificial Intelligence), והתכנים עצמם אינו מנוטרים בפני אנשים אחרים, או חמור מכך, ההורים שלהם. מהצד השני, מתנגדי תוכנות הסינון והבקרה יטענו כי התוכנות מנטרות כמעט את כל השימושים שהילדים עושים במכשירם (כמו הודעות, תמונות וסרטונים), אוספות מידע על הילדים וכן, מעבירות להוריהם שליטה על חלק נכבד מהחיים הדיגיטליים שלהם.

ההמלצה היא להתאים את היקף הסינון והבקרה לגיל ולבגרות הילדים, ובשורה התחתונה
טכנולוגיות סינון תכנים ובקרת הורים מומלצות כתמיכה (בלבד) בחינוך הילדים להתנהלות נכונה ברשת, ובשום אופן אינן מהוות תחליף לשיחות וההדרכות של ההורים לילדיהם המשתמשים ברשת

המלצות האיגוד

 1. הכירו את הסכנות הקיימות ברשת וברשתות החברתיות לילדים ולנוער

  היו ערים לכך שבכל פלטפורמה בה ניתן לתקשר עם אחרים, בכתב או בוידאו ולהעלות קבצים, ישנה סכנה. וגם אם הסכנה היא מאחורי המסך, הפגיעה עשויה להיות קשה בדיוק כמו במרחב הפיזי, ולעיתים אף חמורה יותר.

 2. הכירו את המענים הטכנולוגיים הקיימים, ואת היקף ההגנה שהם מספקים

  באתר של איגוד האינטרנט הישראלי יש קישורים לשירותי הסינון שמציעות ספקיות התקשורת, וכן המלצה על תוכנות לבקרת הורים של גוגול ואפל, וגם של הפלטפורמות השונות.

 3. התאימו את הכלי הטכנולוגי לגיל הילדים

  ככל שהילדים צעירים יותר, יש צורך בסינון תכנים ובקרת הורים בהיקף גדול יותר, אומנם ככל שהילדים מתבגרים ומביעים מודעות לכללים להתנהלות נכונה ברשת, חשוב לאפשר להם בהדרגה להתנסות במרחב הזה באופן עצמאי ופרטי, תוך שמירה על השיח הפתוח.

 4. שתפו את הילדים בהחלטה על השימוש בכלי טכנולוגי להגנה

  בכדי שיסמכו עליכם וישתפו אתכם, וגם מתוך מתן מקום לפרטיות שלהם, עשו זאת בפתיחות ולא מאחורי גבם.

 5. דברו עם ילדיכם על הגבולות ברשת

  טכנולוגיה לסינון תכנים ובקרה הורית, טובות ככל שיהיו, אינן מחליפות את השיח, ההקשבה וההכוונה ההורית בנושא של החיים ברשת. ההורים הם תמיד האחראים הראשונים ללמד ולחנך את הילדים להתנהלות נכונה ובטוחה ברשתות, כפי שמלמדים ומחנכים אותם להתנהלות נכונה ובטוחה במרחבים הפיזיים.