החזירו אותם הביתה עכשיו

פורום קידום האינטרנט
והדיגיטל בחברה הערבית

מי אנחנו?

במסגרת הפעילות הקהילתית באיגוד האינטרנט הישראלי לצמצום פערים דיגיטליים, הוקם פורום מומחים העוסק בנושא צמצום הפער הדיגיטלי בחברה הערבית. הפורום מורכב ממומחיות ומומחים בתחום האינטרנט והתקשורת בחברה הערבית, כגון חוקרים ואנשי אקדמיה, אנשי מקצוי מארגוני חברה אזרחית, אנשי מקצוע ברשויות מקומיות, אנשי שיווק ודיגיטל שעוסקים בפיתוח שירותים דיגיטליים והסברה מותאמת לחברה הערבית ופעילים חברתיים בחברה הערבית. הפורום פועל מאז הקמתו למפוי ואבחון הצרכים והאתגרים, המעכבים את התפתחות וקידום האינטרנט והדיגיטציה בחברה הערבית במישורים ומרחבי הפעולה השונים ברמת המדיניות הציבורית, השלטון המקומי, המגזר העסקי, המחקר והאקדמיה וכדומה.

חברי הפורום נפגשים באופן שוטף על מנת לדון בסוגיות ובהתפתחויות השונות, הקשורות לתחומי האינטרנט והדיגיטל בחברה הערבית, כמו סוגיית הנגשת שירותי הממשלה לציבור הערבי בארץ. כמו כן, מקיים הפורום מפגשי למידה ומעקב בנושאים כמו דפוסי השימוש ברשת בחברה הערבית, הדיגיטציה ושירותי הדיגיטל ברשויות המקומיות הערביות. כל זאת בנוסף לעריכת ישיבות ומפגשים עם מקבלי החלטות בדרג הממשלתי ועם ועדות הכנסת הרלוונטיות.

מה אנחנו עושים?

פורום קידום האינטרנט ודיגיטציה בחברה הערבית שואף להשיג את המטרות הבאות:

  • פיתוח של מדיניות והחלטות ומעקב אחרי מדיניות והחלטות שמפרסמים הממשלה וגופים לאומיים שונים במטרה לחזק את תשתית האינטרנט בחברה הערבית, לשפר את הנגישות הדיגיטלית לאזרחים הערבים במדינה.
  • ריכוז משאבים והשפעה בפועל על מעגלי קבלת ההחלטות, הקשורים בהנגשת האינטרנט לחברה הערבית, הגנה על זכויות האזרחים הערבים במרחב הווירטואלי בכלל ובאינטרנט בפרט.
  • שילוב פעילויות ומעשים של חברי הפורום והמוסדות, הקשורים בפעילויות של איגוד האינטרנט וייזום פרויקטים ויוזמות ייעודיות לפיתוח האינטרנט והדיגיטציה בחברה הערבית.
  • נטוורקינג ושיתופי פעולה בין כל בעלי העניין הרלוונטים לקידום האינטרנט והדיגיטציה בחברה הערבית וזאת באמצעות עריכת כנסים, ימי עיון ופגישות במטרה לבניית רשת וקשרים למימוש מטרות הפורום.

פעילויות ופרסומים

הפורום לוקח חלק בפעילויות ובפרסומים השונים של איגוד האינטרנט הישראלי הקשורים לחברה הערבית בישראל. הוא אף ממלא תפקיד מרכזי בתהליכי התכנון והיישום של פעילויות אלו.

סיכום, עדכונים ותמונות מכנס webna ועידת האינטרנט והדיגיטל הראשונה מסוגה בחברה הערבית

כנס webna, ועידת האינטרנט והדיגיטל הראשונה מסוגה בחברה הערבית, התקיים ב-10.6.24 במרכז אלח'וארזמי באום אל-פחם, ביוזמת איגוד האינטרנט הישראלי יחד עם פורום המומחים לקידום האינטרנט והדיגיטל בחברה הערבית, עם שורה של הרצאות ופאנלים על מאפיינים, חסמים ומוגנות בשימוש באינטרנט בחברה הערבית. במסגרת הכנס הוצגו ממצאי מחקר חדש ומקיף של איגוד האינטרנט הישראלי על תשתיות ודפוסי שימוש […]

כנס webna – ועידת האינטרנט והדיגיטל הראשונה מסוגה בחברה הערבית

כנס webna – ועידת האינטרנט והדיגיטל הראשונה מסוגה בחברה הערבית ביוזמת איגוד האינטרנט הישראלי ופורום המומחים לקידום אינטרנט ודיגיטל בחברה הערבית. חשיפת מחקר חדש בנושא חסמים ושימושים ברשת ואלימות ברשתות החברתיות בחברה הערבית בישראל כנס ראשון מסוגו על השימוש באינטרנט ורשתות חברתיות בחברה הערבית יתקיים ב-10.6.24 במרכז אלח'וארזמי באום אל-פחם ביוזמת איגוד האינטרנט הישראלי, עם […]

ארגון מפגשים ופעילות שטח

הפורום מארגן מפגשים וישיבות עבודה בשטח עם גופים רשמיים וארגוני חברה אזרחית, רשויות מקומיות, וחברות עסקיות לקידום האינטרנט ותהליכי הדיגיטציה במוסדות ציבור ורשויות מקומיות בחברה הערבית. במסגרת זו מקיים הפורום סדרת מפגשים, ישיבות בשטח וכנסים להעלאת הסוגיות והאתגרים בדרך לפיתוח האינטרנט בחברה הערבית.

הנגשת מידע ושירותים ממשלתיים בנושא מלחמה וחירום לשפה הערבית

מלחמת "חרבות ברזל" לא פוסחת על אף אחד מאיתנו, אלפי ישראלים איבדו בני ובנות משפחה או חברים, ורבים יותר איבדו רכוש ונכסים. מאות אלפי אזרחים נפגעו או פונו מבתיהם בגבול הצפון ובאזור עוטף עזה בדרום, חלקם גם תושבי יישובים ערבים בגליל העליון ויישובים בדואים בנגב. נכון לתחילת 2024 אוכלוסיית האזרחים הבדואים בנגב מונה כ-300,000 נפשות, […]

המדד להנגשת מידע ושירותי ממשל לחברה הערבית

על רקע נתונים, המצביעים על קיומו של פער בהנגשה ובשימוש בשירותים ממשלתיים דיגיטליים בחברה הערבית ומתוך מודעות לחשיבות של צמצום הפערים החברתיים והכלכליים השתתף הפורום עם איגוד האינטרנט הישראלי בהשקת מדד, אשר בוחן את רמת הנגישות הלשונית של מידע ושל שירותים באתרים של משרדי הממשלה.

עיצוב מידע לחברה הערבית בישראל – איך לעשות את זה נכון?

גרסה נגישה של המדריך מדריך זה נוצר על ידי צוות מקצועי שגובש על ידי איגוד האינטרנט הישראלי צוות איגוד האינטרנט הישראלי: מנהלת הפרויקט – אביגיל שגיא, מנהלת קשרי קהילה ופרויקטים חברתיים ליווי מקצועי – מי-טל גרייבר שוורץ, סמנכ"לית קשרי קהילה ורגולציה תודות לכותבים ולשותפים למדריך (*סדר הופעה אלפביתי): ד"ר האמה אבו קשק, המכללה האקדמית ספיר […]

חברי הפורום

הצטרפו אלינו

מזמינים אתכם לקחת חלק בפעילות של הפורום לקידום האינטרנט והדיגיטל בחברה הערבית

הצטרפו אלינו