החזירו אותם הביתה עכשיו

הלטאה ששאגה – מוזילה 1.0 ונטסקייפ 7

שושנה פורבס | 06.07.2002

בין מוזילה לנטסקייפ 7

למרות שמוזילה 1.0 ונטסקייפ 7 מבוססים על אותו בסיס קוד, הם אינם מוצרים זהים. נטסקייפ 7 הוא מוצר מסחרי של חברת AOL נטסקייפ, ומיועד למשתמשי קצה, בעוד מוזילה הוא מוצר קוד פתוח המיועד בעיקר למפתחים.

נטסקייפ 7 מגיע "מהקופסא" עם אפשרויות שאינן קיימות במוזילה:

  • בודק איות בשל
  • אינטגרציה בתוכנת הדואר עם דואר הרשת של נטסקייפ והדואר של AOL
  • אינטגרציה עם תוכנות המסרים האישיים AIM ו- ICQ

לעומת זאת, כמוצר לא מסחרי המיועד למפתחים, מוזילה מגיע עם אפשרויות קצת שונות:

בנוסף, גם הרכיבים השונים של מוזילה (הבנוי בצורה מודולרית), זמינים למפתחים המעונינים לשלב אותם בפרוייקטים שלהם, בין כתוספים למוזילה לבין מוצרים עצמאיים- החל מדפדפנים המבוססים על מנוע הרינדור של מוזילה (כגון Chimera ), דרך תוכנות מסרים אישיים [http://jabberzilla.mozdev.org] וכלה בעורך תסריטים המבוסס על הקוד של מוזילה [http://scripteditor.mozdev.org]

מידע ותיעוד על פרוייקטים המבוססים על הקוד של מוזילה אפשר למצוא באתר הבא: http://www.mozdev.org

נטסקייפ מול אקספלורר- סיבוב שני

אחד האתגרים העומדים בפני מוזילה בארץ, היא ההסתמכות של מפתחי אינטרנט ישראליים רבים על ההנחה שהגולשים שלהם ישתמשו באקספלורר לחלונות בלבד, ובניית אתרים הדורשים תמיכה בהרחבות הלא תקניות של מיקרוסופט לפעולה תקינה. מבלי להפחית בתרומה של מיקרוסופט לאינטרנט הישראלי, הסתמכות בלבדית כזו על מוצר בודד של חברה מסחרית אינו בהכרח מעשה חכם לטווח הארוך.

העובדה שמיקרוסופט אינטרנט אקספלורר פופלרי עכשיו אינה מלמדת דבר על העתיד- מישהו זוכר את הזמן שנטסקייפ הווה מעל 90% משוק הדפדפנים?

מוזילה, לעומת זאת, כמוצר קוד פתוח, ימשיך להתקיים כל עוד יהיה מישהו שיפתח אותו- ובכך הוא בלתי תלוי בחברה האם לשרידתו (והמשתמש הישראלי אינו תלוי כל כך בהחלטות העסקיות של חברת האם לתמיכה עברית בדפדפן שלו). בנוסף, מכיוון שמוזילה מסתמך על התקנים של w3c לפעולתו, גם אם יעלם הדפדפן מהעולם, אתרים שעבדו בו כשורה ימשיכו לתפקד ללא בעיות גם בדפדפנים אחרים שתומכים בתקנים, כגון קונקררhttp://www.konqueror.org

הלטאה ועברית

מוזילה הוא הדפדפן הראשון המביא תמיכה מלאה בעברית על מערכות הפעלה כמקינטוש או סולאריס.

ממשק עברי מלא נמצא כרגע בפיתוח בידי צוות הלוקליזציה של מוזילה – http://www.mozilla.org.il

למרות שבדברים מסויימים העברית במוזילה עולה על העברית באקספלורר לחלונות, תמיכת העברית במוזילה כיום טובה אך לא מושלמת- במיוחד על מקינטוש קלאסיק (מערכות 8 ו-9). כרגיל, מוזילה זקוקה ליותר מתנדבים שיעזרו לבדוק את מוזילה ולתקן באגים הקשורים בעברית, בעיקר אלו שלא על חלונות.

בשביל מידע מעודכן על מצב התמיכה בדו-כיווניות במוזילה, ולקישורים לבאגים חשובים, מומלץ לבקר באתר הבא:

http://www.langbox.com/bidimozilla

ומה הלאה?

למרות שגירסה 1.0 של מוזילה שוחררה, עדיין לא מדובר בסוף פסוק. פרוייקט מוזילה (והפרוייקטים הנלווים) ממשיך להתעדכן ולהשתפר, בשביל לתת למשתמשים ומפתחים רבים יותר מענה לצרכים ורצונות שונים ומגוונים על מגוון פלטפורומות.

עם כל הבעיות שעדיין ישנן, מוזילה כבר השיגה מטרה אחת: דפדפן התומך בעברית, הטוב למשתמש הישראלי, שאינו תלוי בבית תוכנה מסויים או במערכת הפעלה מסויימת, ושיכול לשמש כמצע ליישומים נוספים היכולים לקחת ממנו את התמיכה העברית. וכמשתמשת ישראלית, זו המטרה החשובה בעיני.

אודות שושנה פורבס

שושנה פורבס פעילה בפרוייקט מוזילה ועוסקת ב- QA של תמיכה בתוכנות בעברית.