חזרה לעמוד הקודם

".ישראל" – סיומת מדינתית חדשה לשמות מתחם (domain names) באינטרנט

אנו שמחים לעדכן, שאיגוד האינטרנט הישראלי קיבל אישור לבקשתו להכיר בסיומת ".ישראל" כסיומת המדינתית העליונה בעברית באינטרנט. תוצאתו של התהליך שהוביל האיגוד משמעותה ייצוג לשפה העברית כשפתה של מדינת ישראל באינטרנט העולמי – עם סיומת מקבילה ל-IL בעברית, כך ששם המתחם (הדומיין) כולו ייכתב בשפה העברית, כולל הסיומת שלו, מימין לשמאל, באופן מלא.

האישור, התקבל ביום 19.5.20, מ-ICANN, הגוף הבינלאומי האחראי על הקצאת שמות וכתובות באינטרנט, לבקשה שהגיש האיגוד, בתמיכת משרד התקשורת וגופים מהחברה האזרחית, להכיר בסיומת ".ישראל" כרמה העליונה המדינתית לשמות מתחם (domain names) בעברית.

זהו שלב משמעותי של הליך אישור ארוך וחשוב, שאיגוד האינטרנט הישראלי מקדם מול ICANN  בשנים האחרונות. תהליך קבלת האישור מארגון ICANN, התרחש במקביל לפעולות הערכות נוספות שביצע האיגוד לקידום הנושא, כגון גיבוש הכללים לרישום בעברית במתחם של הרמה העליונה של האינטרנט אשר גובשו על ידי ועדת מומחים  ישראלית מטעם ICANN ובהובלת האיגוד. גיבוש כללים אלה אפשר ודאות לגבי האופן שבו ירשם שם המדינה בעברית, שכן לתווים בעברית אפיונים מיוחדים הנובעים מהשפה כמו אותיות סופיות וניקוד ויש צורך להחליט כיצד להתייחס אליהם.

לצורך הערכות האיגוד להפעלת הרמה העליונה בעברית מלאה ומתן הזדמנות שווה לציבור לרשום שמות עם פתיחתה, עצר היום האיגוד את האפשרות לרשום שמות מתחם בעברית תחת מרחב IL., ואנו נמשיך לעדכן בהתפתחויות. עם הודעת האישור, החל האיגוד בתהליך הטכנולוגי-מנהלי מול IANA גוף הביצוע של ICANN  על מנת ליישם את ההחלטה במערכות האינטרנט העולמיות.