החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

איגוד האינטרנט הישראלי מפסיק את הרישום הישיר של שמות מתחם

העברת פעילות הרישום והניהול לרשמים המוסמכים

החל מתאריך ה- 1/11/2016, איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר) מפסיק לרשום ולנהל שמות מתחם באופן ישיר ומעביר את פעילות הרישום והניהול של שמות המתחם שהוא מנהל כיום בעצמו – לרשמים המוסמכים1. האיגוד יתמקד בתפקידו כגוף המנהל והמוביל את תשתית המחשוב ומאגר המידע הדרושים לניהול מרשם שמות המתחם הישראלי.

מהלך זה נועד לחזק את פעילות רישום שמות המתחם על ידי רשמיו המוסמכים של האיגוד, שהם גופים פרטיים הפועלים בשוק תחרותי וחופשי. צעד זה מהווה המשך ישיר וטבעי למהלך המשמעותי שביצע האיגוד לפני כעשור, כאשר התאים את מודל רישום שמות המתחם למודל המקובל במרשמים רבים בעולם. במודל זה מרשם שמות המתחם (ה- Registry), מנהל ומוביל את תשתית המחשוב ומאגר המידע הדרושים לניהול שמות המתחם ברמה העליונה דוגמת (IL.) , בעוד שניהול תהליך הרישום והניהול של שמות המתחם מול ציבור המחזיקים בשמות אלה מתבצע ע"י רשמי משנה, שהוסמכו ע"י האיגוד ופועלים בפיקוחו.

איגוד האינטרנט הישראלי מנהל את מרשם שמות המתחם משחר כניסתו של האינטרנט לשימוש כלל הציבור משנות ה-90 של המאה הקודמת. עד שנת 2007 האיגוד שימש גם כרשם הבלעדי וגם כמנהל המרשם. מאותו מועד, האיגוד החל בהסמכה של גופים נוספים שישמשו כרשמי משנה. עד היום האיגוד הסמיך עשרה רשמים אשר פעלו במקביל לאיגוד.

המדיניות החדשה הופכת את האיגוד לגורם המתמקד בניהול ופיקוח בלבד – ובכך למעשה עושה התאמה נוספת של המודל בארץ, לזה המתקיים במרשמים רבים בעולם – בהם מופעלים מרשמי שמות המתחם של הסיומות המדינתיות (ccTLD) ע"י גופים ניטרליים, הפועלים ללא מטרות רווח, דוגמת האיגוד. מודל זה מאפשר למשתמש הקצה שירות איכותי, בטוח ותמחור תחרותי. המודל החדש לא יחול בשלב זה ביחס לשמות מתחם שאינם כפופים לכללי הרישום הנוכחיים של האיגוד, שנקבעו לראשונה ביום 31.12.1998.

מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, עו"ד יורם הכהן: "מטרת צעד חשוב זה הוא להמשיך ולמקד את פעילות איגוד האינטרנט הישראלי כגוף המגזר השלישי המרכזי בישראל בסוגיות של אינטרנט וחיים דיגיטליים. בהקשר של מערך רישום שמות המתחם אנחנו נתמקד בפיקוח על אופן הפעולה של הרשמים, הן בהיבטים של השירות ללקוח הסופי והן ברמת אבטחת המידע המתחייבת מפעילות זו. אני מקווה כי יציאת האיגוד מפעילותו כרשם תתמרץ את רשמי המשנה להציע מארג עשיר של שירותים הקשורים לניהול שמות המתחם. האיגוד שומר לעצמו את האפשרות לחזור לפעול כרשם, אם יסתבר כי זה יידרש בשל כשלים שייווצרו בשוק".

הערות שוליים

  1. למעט שמות מתחם בסיומת k12.il. אותם ימשיך האיגוד לרשום ולנהל.