החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

עיצוב מרחב שמות המתחם המדינתי ".ישראל"

רקע

תהליך הקצאת מרחבי שמות מתחם מדינתיים בשפות שונות מכונה IDN – International Domain Names, והוא פותח בשנים האחרונות על ידי קהילת האינטרנט העולמית במסגרת ארגון ICANN – הגוף הבין-לאומי האחראי להקצאת שמות וכתובות באינטרנט.

ביום 14.1.2021 קיבל איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר), את הסמכות לנהל ולהפעיל את מרחב שמות המתחם (domain names) המדינתי החדש .ישראל. פירוש הדבר שמדינת ישראל תוכל להשתמש במרחב לאומי חדש, בשפה העברית, נוסף על מרחב שמות המתחם il. ברמה הלאומית –מדינת ישראל תצטרף מעתה למדינות אחרות ששפתן אינה נכתבת באותיות לטיניות, ומאפשרות שימוש בשמות מתחם בשפת המדינה באינטרנט העולמי.

אפשרות הפעלת המרחב המדינתי .ישראל מעלה מספר שאלות.

במסגרת הליך גיבוש המדיניות של האיגוד לעניין אופן הפעלת המרחב הזה, פנה הוועד המנהל של איגוד האינטרנט הישראלי לבעלי העניין ואל הציבור הרחב בבקשה שיביעו את עמדותיהם ודעותיהם בשאלות אלו. לצורך כך, ערך האיגוד תהליך שיתוף ציבור, שנערך באתר אינטרנט ייעודי', שאפשר שיתוף מידע וקיום דיון בשקיפות.

המבנה שנבחר: "אני.ישראל"

לאחר דיון מעמיק, החליט הוועד המנהל לפעול לפי מתווה של רישום ישיר ומגזרי מוסדי – כלומר חלופה המאפשרת למשתמשי האינטרנט בישראל לרשום שמות מתחם בעברית – ישירות לאחר המרחב העליון .ישראל, ועם זאת, להחריג גופי מדינה וממסד, אשר כן יירשמו באופן התואם את המרחב הלטיני ועבורם – כן תתווסף רמה שלישית של שיוך מגזרי. בחירה במבנה זה, מאפשרת לציבור הרחב לפעול במבנה שמות מתחם קל, קצר ונח לשימוש, יחד עם שילוב של תפיסה המבקשת להקל על המשתמשים את הזיהוי של גופים מדינתיים.

כמו כן הוחלט כי במרחב החדש שמות מתחם ירשמו באותיות עבריות בלבד. הפעלת המרחב החדש, מתוכננת לשנת 2022, לאחר ביצוע ההתאמות הנדרשות במערכות האיגוד.

עיצוב מרחב שמות המתחם המדינתי .ישראל

עיצוב מרחב שמות המתחם המדינתי .ישראל (נגיש)