חזרה לעמוד הקודם

הצטרפו למאבק ברשתות הבוטים, הפרופילים המזוייפים והתעמולה הלא מסומנת

חושבים שזיהיתם בוט, חשבון מזוייף או תעמולה לא מסומנת? ספרו לנו וסייעו לשמירה על מערכת בחירות הוגנת ועל רשת פתוחה ונקייה

תעמולת הבחירות לכנסת ה-2019 מלווה בשימוש בטכניקות דיגיטליות שונות – פרופילים מזוייפים, רשתות בוטים, מסרים מסוגים שונים שמגיעים דרך המכשירים הסלולריים בווטסאפ, בהודעות טקסט ועוד. במקביל, קבע יו"ר וועדת הבחירות המרכזית כי אסור לפרסם, בשום פלטפורמה, תעמולת בחירות ללא סימון ובאופן אנונימי. אנו רואים את תפקידה של החברה האזרחית לפעול על מנת לסייע בזיהוי פרופילים פיקטיביים ורשתות בוטים העלולים להפריע לניהולן התקין של הבחירות ולהשפיע באופן מניפולטיבי עלינו כבוחרים.

אז איך כולנו יכולים להיות שותפים ולסייע בזיהוי, למען שמירה על הליך בחירות תקין ועל רשת נקיה?

שולחים באמצעות הטופס המופיע כאן באתר, את המידע שנראה לכם חשוד. המידע שתמסרו ייבחן על ידי צוות בדיקה מטעמנו. בהתאם לתוצאות הבדיקה, ואם אכן יעלה צורך, נדווח עליו לפלטפורמה או הרשת החברתית בה נמצא, למשטרה/לפרקליטות או לוועדת הבחירות המרכזית לצורך בחינה והסרה.

לא בטוחים אם המידע שמצאתם אכן מצדיק דיווח? קראו כאן כמה כללים שיעזרו לכם להחליט.

מהו בוט ומה הבעיה איתו?
גורמים שונים, מישראל ומחוצה לה, מפעילים אלפי חשבונות, חלקם בוטים המתחזים להיות אנשים אמיתיים וחלקם חשבונות מתחזים, אשר נועדו להשפיע עלינו, האזרחים, על מנת שנאמין שלאג'נדה שלהם יש תמיכה רחבה מכפי שיש לה במציאות. כך, הם יוצרים הטייה של השיח. במקום שנוכל לנהל שיח דמוקרטי בריא, הם מרעילים אותו ומונעים דיון משמעותי ואותנטי בסוגיות החשובות במיוחד בתקופה של לפני הבחירות.
איך נזהה בוטים / חשבונות מזוייפים?
להלן כמה כללים בהם ניתן להיעזר. אל תסתמכו על מאפיין אחד בלבד. חשד כי מדובר בבוט או בחשבון פיקטיבי יתעורר לגבי חשבונות שיש להם מספר מאפיינים:
תאריך – בדקו את המועד בו נפתח החשבון. הרבה חשבונות נוצרים בשבועות האחרונים לקראת הבחירות. חשבון חדש מעורר חשד. האם, בנוסף, מדובר בחשבון שנעשה מאד פעיל בחודשיים האחרונים?
תמונת הפרופיל – האם תמונת הפרופיל נראית טוב מדי? אם כן, עולה הסיכוי שמדובר בתמונה "מושאלת". ניתן לחפש את התמונה ברשת ולראות: האם התמונה מופיעה במאגרי תמונות? האם יש רק תמונה אחת או שהיא הוחלפה בעבר?, האם המגדר של כותב התוכן (זכר / נקבה) מתיישב עם מה שנראה מתמונת הפרופיל?. התבוננו גם בתמונות אחרות במסגרת החשבון – האם יש תמונות אמיתיות מידי פעם ולא רק תמונות פסטורליות של שקיעה?
חברים – הביטו ברשימת החברים והעוקבים. האם אתם מכירים מישהו מהם? האם הם עושים רושם של משתמשים אמיתיים, או שהם מדברים רק על אותם נושאים כמו בעל החשבון שאתם בודקים? האם המשתמש הצטרף לאחרונה לקבוצות רבות ללא הבחנה (לעיתים אפילו כאלה שמטרתן סותרת אחת את השניה כמו למשל: 'בעד גידול חסות', 'נגד גידול חסות', 'חסות זה רעל', 'חסות זה אוכל בריאות' ועוד)?
תוכן – האם לחשבון הועלו תכנים אישיים ומקוריים? האם יש בו פעילות חברתית או משפחתית?
צורה – האם יש שגיאות רבות באיות ובניסוח משפטים? האם נראה שמדובר בתוכן שתורגם על ידי מכונה?
מהי תעמולת בחירות אנונימית?
צפיתם בסרטון ביוטיוב או בסרטון פרסומת באחד מאתרי האינטרנט (כמו מאקו או YNET), ואתם בטוחים שהוא קשור לבחירות (לדוגמא, הוא כולל התייחסות למפלגות, למתמודדים, לסוגיות פוליטיות – המצב בעזה, הצפיפות במערכת הבריאות ועוד, ואפילו לסוגיות שנוגעות לבחירות כמו כתבי אישום נגד פולטיקיאים, רשויות אכיפת החוק וכיו"ב)? חיפשתם בסרטון, לפניו או אחריו ואתם לא רואים מטעם מי הסרטון?
אתם מקבלים הודעות בווטסאפ, במסנג'ר, בהודעות טקסט שכוללות התייחסות למפלגות, למתמודדים, לסוגיות פוליטיות או לסוגיות שנוגעות לבחירות ולא כתוב מטעם מי ההודעה? אתם מקבלים שאלון או סקר שמופנה אליכם ואתם אמורים לענות עליו או לשלוח בהודעה חוזרת מספר עם הצבעה ולא מופיע מטעם מי הסקר?
נתקלתם בכתבה עיתונאית שנראית בדיוק כמו כתבות שאתם מכירים אבל נראה לכם שמשהו בתוכן שלה מוזר? שמישהו זייף או שילם בשביל הפרסום? חיפשתם סימון ואתם לא יודעים מטעם מי הכתבה?
נתקלתם בחשבון ברשת חברתית שנראה לכם שעסוק מאד בתכנים שנוגעים לבחירות – פוסטים, ציוצים, תגובות, שיתופים – אבל לא ברור מטעם מי הוא?

ספרו לנו

עוד כדאי לדעת

גורמים שונים בחברה האזרחית (לרבות אנשי אקדמיה ומומחי טכנולוגיה) פועלים בתקופה האחרונה במאמץ לזהות פרופילים פיקטיביים ורשתות בוטים העלולים להפריע לניהולן התקין של הבחירות, פעילות אשר הביאה לזיהויים של מספר פרופילים פיקטיביים ורשתות בוטים רבים. כחלק ממהלכים אלה, היה האיגוד שותף בהאקתון "פרויקט הבוטים הגדול" שנערך באונ' חיפה, במסגרתו פותח תוסף לדפדפנים "כרום" ו"פיירפוקס" אשר מאפשר למי שיתקין אותו לראות על גבי הפיד של פייסבוק ושל טוויטר אם חשבון מסוים חשוד בהשתייכות לפעילות לא אורגנית. כך למשל, אם פרסמתם פוסט ומישהו הגיב לכם, התוסף יבדוק מול המערכות של פרויקט הבוטים, ואם החשבון הזה מתויג כחשוד – הוא מיד יסומן ככזה בתוך העמוד בו אתם צופים. בנוסף, התוסף מאפשר לשלוח דיווחים ישירות מתוך הפיד שלכם כך שאם נתקלתם בחשבון חשוד – תוכלו לספר אודותיו בלי צורך לעזוב את מה שאתם עושים, פשוט בלחיצת כפתור. להורדת התוסף לחצו כאן.

במקביל, פנו איגוד האינטרנט הישראלי, המרכז למשפט, טכנולוגיה וסייבר באוניברסיטת חיפה וגורמי חברה אזרחית נוספים ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, כב' השופט מלצר, בבקשה למנות בעל תפקיד מטעמו אליו ניתן יהיה להעביר לטיפולו דיווחים על רשתות ופרופילים שמתגלים.

לנוסח הפניה המלא לחצו כאן