חזרה לעמוד הקודם

מידע להורים

האינטרנט והטלפונים הסלולריים הם חלק בלתי נפרד מחייהם של ילדים בני כל הגילאים. הם מציעים הזדמנויות חדשות ומהווים חלק מרכזי בחיי היומיום שלהם לשמירה על קשר עם חברים ומשפחה, לשיעורי בית, להנאה ועוד. מנגד, שימושם באינטרנט ובטלפון הסלולרי חושף גם אותם לדואר זבל הכולל בתוכו מסרים פרסומיים או פוגעניים, הטעיה, תרמית או הונאה. כל אלה מגיעים אליהם באמצעות דואר זבל הנשלחים אליהם באמצעות הדוא"ל, ה-SMS, תוכנות המסרים המידיים ועוד.

גיל התחלת השימוש באינטרנט ובטלפון הסלולרי ע"י ילדינו הולך ויורד, אך הסקרנות שלהם לחקר ההזדמנויות החדשות שנפתחו בפניהם – הולכת ועולה.

  • שמרו תמיד על תקשורת פתוחה כדי שהילד יידע שאף פעם לא מאוחר מדי להגיד למישהו שמשהו גורם לו להרגיש לא נוח.
  • אם ילדכם מקבל ספאם – דואר זבל או הודעות SMS מטרידות, הזכירו לו לא להאמין לזה, לא לענות לזה ולא להשתמש בזה.
  • לא כדאי שילדכם יפתח קבצים שנשלחו אליו מאנשים שהוא אינו מכיר. הוא אינו יכול לדעת מה הם מכילים – זה יכול להיות וירוס, או גרוע מכך – תמונה או וידיאו לא הולמים.
  • שימו לב שמסרים פרסומיים, פוגעניים או מטעים עלולים להגיע גם בתוכנות המסרים המיידיים (IM) הפופולאריות בקרב ילדים ובני נוער.
  • עזרו לילדכם להבין כי אנשים מסוימים משקרים באינטרנט ולכן מוטב שחברים מקוונים יישארו מקוונים. אסור לו להיפגש לעולם עם זרים בלי ליווי של מבוגר שבו הוא בוטח.
  • עזרו לילדכם להבין שאסור לו לתת אף פעם את הפרטים האישיים שלו לחברים מקוונים – מידע אישי כולל את הזיהוי שלו במסרים המיידיים, כתובת האימייל, מספר הטלפון הנייד וכל תמונה שלו עצמו, של המשפחה או של החברים שלו – אם ילדכם מפרסם תמונה או וידיאו באינטרנט, כל אחד יכול לשנות אותה או להעביר אותה לאחרים.

לפרטים נוספים בנושא: www.safe.org.il כדי שתהיו יותר חכמים מהאינטרנט.

* אין להסתמך על המידע שלהלן כעצה משפטית, אלא כמידע כללי בלבד. כל העושה כן בלא להיוועץ בעו"ד, עושה כן על אחריותו בלבד. דוגמאות המסמכים הניתנים לך להלן נמסרים לך לשימוש כמות שהיא (**As Is**). לא תהיה לך כל טענה, תביעה או דרישה כלפי איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר) ו/או מי מטעמו, בגין תכונות המידע ו/או המסמכים, הוראותיהם וההסתמכות עליהם.