מדריך ניהול זיכרונות דיגיטליים לשעת חירום

טבלה השוואתית בין השירותים השונים

פלטפורמה מקוונת מאפשרת הנצחת חשבון מאפשרת מחיקת חשבון איך מוחקים חשבון מאפשרת מינוי נאמנ/ת מורשת

גוגל

לא

כן

פנייה לחברה או על ידי נאמן מורשת

כן

אפל

לא

כן

פנייה לחברה או על ידי נאמן מורשת

כן

פייסבוק

כן

כן

פנייה לחברה או על ידי נאמן מורשת

כן

אינסטגרם

כן

כן

פנייה לחברה

לא

וואטסאפ

לא

כן

ידנית

לא

לינקדאין

כן

כן

פנייה לחברה

כן

טוויטר

לא

כן

פנייה לחברה

לא

טיקטוק

לא

כן

פנייה לחברה

לא

מיקרוסופט

לא

כן

פנייה לחברה

לא

אם חלילה בן או בת משפחה שלכם נהרגו ויש לכם גישה אל המכשירים האישיים שלהם או סיסמאות לחשבונות שלהם, תוכלו לשקול להיכנס לחשבון. זו החלטה מורכבת, ומאוד אישית. נסו לכבד את הפרטיות שלהם, לחשוב איזה מידע הם ביקשו לשתף עם איזה מעגלים. כאן אנחנו מציעים שיקולים – איך לקבל את ההחלטה המורכבת הזו ואיזה סוגים של חשבונות דיגיטליים צפויים להיות רגישים או אינטימיים יותר עבור אנשים.

עוד נציע, כי לצרכי הנצחה תוכלו להסתייע במעגלים החברתיים של בני המשפחה שנהרגו כדי לאסוף תיעוד וזיכרונות דיגיטליים של יקיריכם – בקשו מהם תכתובות ותמונות שהמנוח שיתף איתם, והיעזרו בהם לאסוף חומרים שנמצאים ברשותם. פנו לאותם חברים, דברו איתם, בקשו שישתפו אתכם בשיחות שהיו להם עם יקיריכם. זו סוגיה קשה מאוד, בוודאי בימים האלה. שנדע ימים טובים יותר.

מה צריך להבין לפני שמתחילים:

חלק מהשירותים הדיגיטליים מאפשרים למשתמשים להגדיר מראש ''נאמן מורשת'' (Legacy Contact) לניהול חלקי או מלא של החשבון לאחר מותם

חברות הטכנולוגיה המרכזיות המאפשרות מינוי של נאמן מורשת בטרם עת, שיוכל לדאוג לפרופיל המשתמש שנפטר ולהפוך אותו לפרופיל זיכרון או להעניק אליו גישה בהתאם להגדרות שנקבעו מראש, הן אפל (Apple), מטא (בחשבונות פייסבוק ואינסטגרם) וגוגל (Google). כשאין גישה בפועל לחשבון, ובמידה שבני המשפחה יבקשו גישה, הם יזדקקו לסיוע של הפלטפורמה עצמה, כמו פייסבוק, גוגל, שירות המייל וכו'. מדיניותן של החברות שונה ממקרה למקרה, וככלל, רובן מעדיף שלא לתת גישה לחשבונות של נפטרים, מסיבותיהן. הן מצביעות על תנאי השימוש ש"הסכמנו" להם בפתיחת החשבון, ושם בד"כ כתוב שהחשבון אישי ולא ניתן להעברה.

הפן המשפטי וההבדל בין סוגי ''נכסים'' ומידע דיגיטלי

רבים חושבים על נכסים או זיכרונות דיגיטליים במונחים של ירושה, ולפיכך סבורים כי החשבונות של הנפטרים עוברים או לכל הפחות אמורים לעבור ליורשים, שמצידם יכולים לדרוש מהפלטפורמה גישה לתכנים. אך בפועל, העניין מורכב יותר: יש נכסים דיגיטליים כמו ביטקוין, חשבונות בנק או יצירות דיגיטליות שמוגנות בזכויות יוצרים שהם חלק מהרכוש של המת ויועברו רק בהליך משפטי או צו ירושה.

כל שאר המידע הדיגיטלי, הוא מידע פרטי או אישי של המנוח ושל אחרים שאיתם התכתב (תכתובות אישיות בדוא"ל או בצ'טים מקוונים) שמעורר שאלות מורכבות יותר ביחס לזכות של אחרים לקבל אותו.

על ההחלטה לגשת למידע והשימוש בחשבונות אישיים כמרחב הנצחה אל מול השמירה על הפרטיות

משפחות רבות רוצות לקבל גישה למידע הדיגיטלי של יקיריהם במקרה של מוות. תמונה אחרונה, התכתבות אחרונה, דברים אחרים שחשובים להן. אמנם, באופן רשמי מבחינה משפטית ולפי ניתוח החוק הישראלי, למתים אין זכות לפרטיות. אך בתי המשפט הכירו בפרטיותם של נפטרים בכמה מקרים, כלומר בפרטיות האדם החי, שמת. לפעמים יש למשפחה גישה בפועל: המכשיר אצלה, הסיסמה שמורה, ידועה, או שאין כזו. ההחלטה אם לגשת לתכנים או לא היא החלטה של המשפחה. ממחקר שערכו פרופ' מיכאל בירנהק וד"ר טל מורס בנושא עלה כי באירועי עבר, יש משפחות שנמנעו מכך.

ממצאי המחקר מלמדים על מורכבות הנושא. אנחנו, הגולשים, מעלים תכנים שונים לפלטפורמות שונות ומשתפים אותם בחיינו עם מעגלים חברתיים שונים. יש מידע שנשמח להשאיר אחרינו למוקירי זכרנו, ויש מידע שנעדיף לקחת איתנו אל הקבר. יתרה מכך, הממצאים מלמדים שלאנשים שונים רצונות שונים – יש כאלו שרוצים להעניק גישה גורפת לכל הזיכרונות הדיגיטליים שלהם בכל הפלטפורמות; יש אחרים שרוצים שכל הזיכרונות הדיגיטליים שלהם יימחקו אוטומטית אחרי מותם; ויש כאלו שרוצים לשלוט ולהחליט איזה זיכרונות ישותפו עם איזה מעגלים חברתיים, באיזה פלטפורמות.

מהמחקר עלה שרוב האנשים מאמינים בעקרון ההמשכיות: מה שהיה פומבי – צריך להישאר פומבי, ומה שהיה פרטי צריך להישאר פרטי. חשבו על אתרי הכרויות, למשל. או צ'אטים שהם קיימו עם אנשים ספציפיים. בהתאם: מידע פומבי – פוסטים שפורסמו, תמונות באינסטגרם – אפשר לראות אותם שם ולהוריד לצורך תיעוד. ניתן גם להפוך את החשבונות עצמם לעמודי הנצחה עבור המעגלים הקרובים שלכם והקהילה החברתית. סוגים אחרים של מידע, ייתכן בהחלט שכדאי להשאיר פרטיים.

גוגלאפלפייסבוקאינסטגרםלינקדאיןמיקרוסופטוואטסאפטוויטרטיקטוק

גוגל (Google)

גוגל מפעילה שלל של שירותים החוסים תחת חשבון משתמש אחד: שירותי דוא"ל (Gmail), יומן, אלבום תמונות, מערכת צ'אטים (Google Hangouts) שירותי אחסון קבצים בענן (Google Drive), אתר שיתוף קבצי הווידאו (YouTube) ועוד. גוגל אוגרת גם נתונים עקיפים כמו חיפושים שנעשו, מיקומי ניידים ועוד, בין אם המשתמשים התכוונו לשמור תיעוד של פעולות אלו ובין אם לאו. כל אלו הופכים לזיכרונות דיגיטליים עם מות המשתמש.ת.

גוגל מאפשרת לבני משפחה ונציגים קרובים לפעול לצורך סגירת חשבון של אדם שנפטר במידת הצורך, גם אם לא מונה איש קשר ייעודי בטרם עת. בנסיבות מסוימות גוגל תסכים לספק תוכן מחשבון של משתמש שנפטר. מטעמי אבטחה ושמירה על פרטיות המשתמשים, בגוגל לא יכולים לספק סיסמאות או פרטי התחברות אחרים. כל החלטה מצד החברה להיענות לבקשה לגבי משתמש שנפטר תתקבל לדבריה, רק לאחר בדיקה מדוקדקת.

בטופס הזה ניתן לבקש מגוגל לסגור את החשבון, או להוציא ממנו מידע לפני כן. גוגל מבהירה שלא תוכל לשחזר מידע ברגע שהחשבון ימחק לבקשתכם.

גוגל מאפשרת למשתמשים להגדיר מראש מה יקרה אם חשבונם יהפוך להיות בלתי פעיל (inactive account).

ההגדרה מתבצעת בתוך ממשק הגדרות החשבון של גוגל וניתן לקבוע בו: מי אנשי הקשר שיוכלו לגשת לתכנים של החשבון הלא פעיל (אפשר להגדיר עד 10 אנשי קשר). מידע נוסף זמין כאן.

משך הזמן שאחריו החשבון יוגדר כ"לא פעיל" ע"פ גוגל הינו שנתיים ללא שימוש (כלומר ללא ביצוע פעולות כמו צפייה ביוטיוב, שימוש בחשבון המייל, חיפוש בגוגל וכו'). ניתן להגדיר מה נרצה שיעלה בגורלו של החשבון הלא פעיל (מחיקתו או שיתוף התכנים שבו עם איש קשר לפי בחירת המשתמש); מה היקף ואופי התכנים שיהיו זמינים עבור איש הקשר.

לעריכת ההגדרות של חשבון Google לא פעיל

אם אתם מבצעים את הפעולה בדיעבד, עבור יקירכם שנפטרו, תזדקקו במרבית המקרים גם לתעודת פטירה או מסמך רשמי אחר שמצביע על מותו של בעל החשבון (כל רשת מגדירה לעצמה מהם המסמכים שיתקבלו כהוכחה למותו של בעל החשבון), תאריך הפטירה, כתובת דוא"ל ליצירת קשר ולעיתים גם לייפוי כח או אישור אחר המראה כי יש לכם אישור לבצע פעולות אלה עבור בעל.ת החשבון שנפטרו ולהודעה רשמית על פטירתם.

אפל (Apple)

במקרה של בקשה לגישה או למחיקה של חשבון של נפטר, אפל ידרשו הצגת צו בית משפט בתנאים משתנים בהתאם למדינה בה התגורר בעל החשבון. ההנחיות המלאות כאן.

הגדרת איש מורשת (Legacy Contact) בחשבון האפל שלכם תאפשר לו לגשת בקלות ובדרך מאובטחת לנתונים המאוחסנים בו. הגישה תתאפשר לנתונים שונים כגון: תמונות, הודעות, היסטורית שיחות, מידע רפואי, קבצים ואפליקציות ועוד, אך אפל מבהירה כי נתונים מסויימים לא יהיו זמינים (כמו למשל מוצרים שנרכשו באמצעות ה-Apple ID, וכן נתונים המאוחסנים ב"צרור המפתחות" (סיסמאות, פרטי תשלום וכדומה).

אפל מאפשרת גם לבחור יותר מאיש קשר אחד, ומציינת כי הוא אינו חייב להיות בעל מכשיר אפל או חשבון אפל משלו.

כדי להגיש בקשת גישה לחשבון של מנוח, איש הקשר יצטרך להציג מפתח הגישה שהוקצה לבעל החשבון כשמינה אותו לאיש קשר, וכן את תעודת הפטירה של המנוח.

נאמן מורשת יוכל גם לבקש מאפל למחוק או לאלתר את החשבון של הנפטר.

ההנחיות המלאות למינוי נאמן מורשת באפל נמצאות כאן.

פייסבוק (Facebook)

פייסבוק מאפשרת למשתמשים להגדיר מבעוד מועד בחשבון הפייסבוק שלהם אם החשבון ימחק או יונצח לאחר מותם. אפשרות זו פתוחה לכל המשתמשים שגילם 18 ומעלה. האפשרות חלה על חשבונות ראשיים בלבד ולא על חשבונות נלווים הנמצאים בבעלות בעל החשבון.

אם המשתמש.ת לא הגדירו דבר, החשבון יונצח אם פייסבוק תקבל דיווח אמין על מות המשתמש.ת, אולם כיוון שלא נקבע לו מראש איש קשר לצורכי מורשת, החשבון יהפוך להיות חשבון הנצחה ללא אפשרות לבצע בו פעולות (לא ניתן יהיה לכתוב בו פוסטים חדשים ולא לצרף חברים חדשים). חשוב לציין כי דיווח על מות המשתמש.ת יכול להישלח לפייסבוק ע"י כל משתמש.ת, לאו דווקא בני משפחה או חברים קרובים.
לא ניתן לקבוע בדיעבד איש.ת קשר לענייני מורשת (גם לא על סמך צו ירושה).

כאן אפשר לבקש הנצחה של פרופיל או על מנת ללמוד כיצד לבקש הסרה של פרופיל פייסבוק של אדם שנפטר.

מהו פרופיל מונצח?

פרופיל מונצח הוא מקום בו יוכלו הקרובים, החברים ובני המשפחה להתאסף ולשתף זיכרונות לאחר פטירתו של אדם. לצד שמו של הנפטר תתווסף האמירה "זוכרים את" (Remembering) ופייסבוק תתייחס לפרופיל זה כלא פעיל, לא תציע אותו כחבר שניתן להוסיף או תציג התראות על ימי הולדת וכד'.

מי שירצו לקבוע מראש שחשבונם יהפוך להיות חשבון מונצח לאחר מותם, יוכלו גם למנות מראש איש קשר לצורכי מורשת, אשר יוכל לטפל בחשבון לאחר מות המשתמש. איש הקשר יהיה רשאי לכתוב פוסט מוצמד לפרופיל, להציג פוסטים, למחוק פוסטים של מחוות ולהחליט מי יכול לפרסם מחוות, לעדכן את תמונת הפרופיל ואת תמונת הנושא ולבקש להסיר את החשבון. יש לשים לב שאיש.ת הקשר יכולים להיות רק כאלה שיש להם חשבון פייסבוק בעצמם.

אם המשתמש הגדיר שהחשבון יונצח, ברגע שייוודע לפייסבוק כי המשתמש נפטר, החשבון יונצח אוטומטית ותצא הודעה לאיש.ת הקשר לצורכי מורשת שהמשתמש קבע מראש.

ההנחיות המלאות של מטא להגדרות החשבון במקרה של פטירה כאן.

אינסטגרם (Instagram)

אינסטגרם מאפשרת להנציח חשבון של אדם שנפטר, אך אינה מציעה כרגע את האפשרות להגדרת איש קשר ייעודי להנצחה או הרשאת גישה. לאחר שהונצח, אף אחד לא יכול להתחבר לחשבון. בדומה לפייסבוק, המילים "זוכרים את" (Remembering) יוצגו לצד שמו של האדם בפרופיל שלו.

אינסטגרם מסבירה כי תוכן שהנפטר שיתף (פוסטים, תמונות וסרטונים) יישארו בפרופיל ויהיו גלויים לקהל שאיתו הם שותפו, אך משתמשים שחשבונותיהם הונצחו לא יופיעו עוד במקומות מסוימים באינסטגרם, כמו "גילוי" (Explore).

להנחיות באינסטגרם ודיווח לצורך להנצחת או מחיקת חשבון לאלתר במקרה של פטירה לחצו כאן.

אינסטגרם אינה מפרסמת מה היא מגדירה כחשבון לא פעיל ותוך כמה זמן של אי פעילות החשבון נמחק. היא רק ממליצה להיכנס מדי פעם לאפליקציה על מנת לשמור על החשבון כפעיל.

לינקדאין (LinkedIn)

לאחר מות הבעלים של חשבון לינקדאין, מיופה כוח או בן/בת משפחה יכולים לדווח על החשבון ללינקדאין על מנת להנציח את החשבון או למחוק אותו. שימו לב שלינקאדין דורשת ייפוי כח על מנת למחוק או להנציח את חשבון הנפטר. אדם שאינו מיופה כוח יכול לדווח על החשבון ללינקדאין על מנת להסתיר אותו, כך שהחשבון יישאר בלינקדאין, אך לא ניתן יהיה לחפש אותו יותר או לראות אותו.

לטופס בקשה להנצחת או הסרת חשבון עבור מיופי כוח (בטופס מפורטים התנאים להגשת הבקשה)

לטופס בקשה להסתרת חשבון עבור מי שאינם מיופי כוח (בטופס מפורטים התנאים להגשת הבקשה)

מהו חשבון לינקדאין מונצח?

עם הפיכת חשבון לינקדאין לחשבון מונצח:

המילים 'זוכרים את' (in remembrance) יוצגו לצד שם הפרופיל ויתווסף סמל הנצחה של לינקדאין; אם החשבון נשאר פתוח על מכשיר כלשהו הוא יתנתק אוטומטית; שירותי תשלום של לינקדאין וחיבור לפלטפורמות נוספות (דוגמת טוויטר או ממשקי MICROSOFT) יופסקו; בתוך 48 שעות מרגע הפיכת החשבון למונצח, יופסקו כל ההתראות שנשלחות לחשבון ומהחשבון לא יהיה ניתן לקיים אינטראקציה עם החשבון; עם זאת, כל המידע שפורסם בחשבון לפני מות בעליו ישאר גלוי לרשת החברים שלו.

מיקרוסופט (Microsoft)

בשונה מהרשתות החברתיות, חברת מיקרוסופט בוחרת נכון להיום שלא לספק ממשק למינוי איש קשר או "נאמן מורשת", אלא מאפשרת פנייה בבקשה להסרת חשבון או בקשה לגישה במקרה של פטירה באמצעים משפטיים בלבד. גישה לחשבון של נפטר או נפטרת אם כך, תתאפשר רק אם לקרובים ידועות הסיסמאות של המשתמש.

אם לא תתבצע אליה פנייה, מיקרוסופט בעצמה תסגור את החשבון לאחר שנתיים של אי-פעילות.

לקריאה על המדיניות של מיקרוסופט באתר החברה, לחצו כאן.

וואטסאפ (WhatsApp)

לבעלי החשבון אין אפשרות להגדיר מה יקרה לחשבון לאחר מותם. אדם בעל גישה לחשבון הוואטסאפ של הנפטר, יכול לאחר מות בעליו של חשבון למחוק אותו בצורה ידנית.

חשוב לדעת שהמחיקה היא סופית ולא ניתנת לשחזור. בחשבון שנמחק יימחקו גם היסטוריית ההודעות והגיבוי מגוגל דרייב, וכן פעולת המחיקה תסיר את המשתמש מכל הקבוצות בהן היה חבר. הפעולה לא תשפיע על מידע ששותף עם משתמשים אחרים או על קבוצות שיצר המשתמש. תכתובות ומדיה ששלח בעבר לאנשים אחרים לא ימחקו מהחשבון שלהם.

חשבון וואטסאפ שלא הופעל במשך 120 ימים, נמחק אוטומטית. תוכן של וואטסאפ שנשמר באופן מקומי על המכשיר, יישאר על המכשיר עד למחיקת האפליקציה מהטלפון.

טוויטר (Twitter)

לבעלי חשבון טוויטר אין אפשרות להגדיר מה יקרה לחשבון שלהם לאחר מותם, והיא אינה מאפשרת גם את הנצחתו של הפרופיל. לאחר מות הבעלים של החשבון, ניתן למלא טופס בקשה למחיקת החשבון באתר התמיכה של טוויטר. לאחר משלוח הטופס, טוויטר תחזיר לממלא הטופס מייל בו היא מבקשת תעודת זהות של מבקש ההשבתה ותעודת פטירה של בעל.ת החשבון. למדיניות החברה בנושא יצירת קשר לשם מחיקת חשבונות של בני משפחה שנפטרו לחצו כאן.

טופס דיווח לטוויטר לסגירת חשבון נמצא כאן.

חשבון טוויטר שלא התחברו אליו במשך 30 יום, מוגדר ע"י טוויטר כחשבון לא פעיל, אם לא תתבצע פעילות בחשבון במהלך תקופה זו, טוויטר תמחק את החשבון אוטומטית ולא תהיה גישה לפוסטים ותכנים שקושרו אליו, וגם שם המשתמש לא יהיה מקושר אליו.

 

טיקטוק (TikTok)

לטיקטוק אין מדיניות באשר לחשבונות של אנשים שנפטרו, ואף לא מדיניות לגבי חשבונות בלתי פעילים לאורך תקופה ארוכה. על פי מדיניות החברה במקרה שתבקשו למחוק חשבון של אדם שנפטר, ניתן לפנות אל החברה באמצעות טופס דיווח.

אם תמצאו הן את הנכונות ואת את הכוחות הנפשיים, אנו ממליצים למי שמסוגלים, להפעיל את השירותים של גוגל, פייסבוק ואפל ולמנות נאמני מורשת שיהיו בעלי גישה לתכנים הדיגיטליים, אם חס וחלילה יהיה בכך צורך.

אמנם הליך ההגדרה של השירות אינו נעים במיוחד ויכול לעורר קשיים רגשיים, אך כדאי לשקול זאת אם נרצה לשלוט בצורה טובה יותר במידע על מנת שלא יאבד, ולהעניק גישה אליו ליקירינו על פי בחירה והתאמה אישית. יש להבין כי כבר עכשיו אתם יכולים עכשיו להחליט למי תהיה גישה לחשבונות שלכם במקרה, חלילה, של מוות, וכי החלטה זו יכולה גם להקל מאוד על המשפחות שלכם בהמשך.

תנחומינו שלוחים בעת הקשה הזו לכל המשפחות והקרובים הרבים בקרב החברה הישראלית אשר איבדו את היקרים להם, ואנו ניצבים לצידכם לצידכן כתמיד, גם בשעה קשה זו.