החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

חווית גלישה טובה יותר לאתרי com. ו-net. מישראל

איגוד האינטרנט הישראלי וחברת Verisign התקינו שרת gTLD ראשון בישראל לאיתור שמות מתחם הרשומים בסיומות com. ו-net.

התקנת ה-gTLD server במסגרת מחלף האינטרנט הישראלי (IIX ) צפויה לשפר את חווית הגלישה של משתמשי האינטרנט בישראל לאתרים בסיומות com. ו-net. ולשפר את עמידות הרשת בפני התקפות.

איגוד האינטרנט הישראלי סיים לפני מספר שבועות את התקנתו והפעלתו המוצלחת של שרת ייחודי חדש מסוג gTLD, אשר ישפר את חווית הגלישה של הגולש הישראלי לאתרי אינטרנט בסיומת .com ו-.net ואת חסינות הרשת מפני התקפות. השירות הותקן תוך שיתוף פעולה עם חברת Verisign האמריקאית, שהיא המנהלת הגלובלית של שמות מתחם בסיומות אלה.

בנוסף, התקין האיגוד שרת שורש ל-DNS Root Server נוסף בישראל. שרת זה מסוג J ישמש נדבך נוסף לחסינות ולשרידות של רשת האינטרנט הישראלית, ומצטרף לשרת מסוג F אשר מופעל על ידי האיגוד מזה 11 שנים.

שני השרתים החדשים מוקמו בחוות השרתים של האיגוד ומחוברים באופן ישיר לצומת האינטרנט הישראלית (IIX), המופעלת גם היא על ידי האיגוד. הוספתם מהווה חיזוק נוסף למחלף האינטרנט הישראלי, המהווה צומת מרכזית בשדרת האינטרנט בישראל ומאפשר לכלל משתמשי האינטרנט בישראל גישה הדדית שאינה תלויה בקווי התקשורת המקשרים את ישראל לעולם. עצמאות זו חשובה כמרכיב מרכזי ביכולת השרידות של הרשת הישראלית.

תפקידו של שרת ה-gTLD הוא לשמש כמעין "ספר טלפונים" אינטרנטי המקשר בין שמות מתחם בסיומת .com או .net (שהוא הכתובת האינטרנטית אותו מכיר אדם, כגון www.ripe.net או www.facebook.com) והכתובות המספריות ברשת האינטרנט (IP) של אתרים אלה הנדרשים למחשב לצורך הגלישה אליהם.

התקנתו של השרת בצמידות למחלף האינטרנט הישראלי, ה-IIX, מאפשרת לכל מחשב של גולש בישראל לפנות ישירות לשרת זה, במקום לשרתים זהים בחו"ל ובכך לשפר את חווית הגלישה ולהעלות את חסינות הרשת במקרה של התקפות סייבר למניעת שירות (DDOS).

תפקידו של שרת שורש מסוג J הוא לשמש כמעין ספר על לשרתי gTLD (כגון זה שהותקן עתה על ידי האיגוד) או לשרתי ccTLD המתרגמים את כתובת ה-IP לשמות המתחם המדינתיים כגון IL. או UK.

עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי: "הבחירה של חברת Verisign באיגוד האינטרנט הישראלי ליישום של שרת זה בישראל, מצביעה על החשיבות הרבה שמייחסת החברה לתפעול התשתית המתבצעת ע"י האיגוד כגוף טכנולוגי-ניטרלי, ועל האמון שהיא נותנת ביכולתו לתחזק מערכת זו לאורך זמן. ייעודו של איגוד האינטרנט לקדם ולשפר את שירותי האינטרנט במדינת ישראל, ופעילות זו היא בליבת מטרותיו".

לביא שיפמן, חבר ועד איגוד ויו"ר ועדת התשתיות שלה: "שרת ה-gTLD ושרת השורש הנוסף שהותקנו על ידינו יאיצו ללא אפליה ולכלל הגולשים הישראליים, את הגישה לרשת האינטרנט ויגבירו את היתירות שלה."