החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

בזק בינלאומי מצטרפת כרשם מוסמך של איגוד האינטרנט

איגוד האינטרנט הישראלי ממשיך ומצרף שחקנים חדשים כרשמי משנה לשמות מתחם (domain names), והרשם העשירי המצטרף היא חברת בזק בינלאומי.

לאחרונה, הודיע האיגוד כי במהלך 2016, הוא יפסיק לפעול בעצמו כרשם ויתמקד בניהול התשתית המיחשובית ומאגר המידע הדרושים לניהול מרשם השמות, ובקביעת הכללים הטכנולוגיים והמשפטיים של פעולת הרשמים והמרשם. מטרת המהלך היא לחזק את התחרות בשוק ולשפר את היצע השירותים הניתנים לציבור ברישום שמות מתחם.

הצטרפותה של חברת בזק בינלאומי תואמת את המודל שהחיל איגוד האינטרנט בשנת 2007, הדומה לזה המתקיים במרשמי שמות מתחם רבים בעולם וברב המדינות הדמוקרטיות, בו מופעלים מרשמי הסיומות המדינתיים (ccTLD), ע"י גופים נייטרלים ללא מטרות רווח דוגמת האיגוד, המאפשרים למשתמש הקצה שרות ותמחור תחרותיים בין הרשמים שהוסמכו לכך.

ניהול המרשם בסיומת הלאומית ע"י גוף ניטרלי דוגמת איגוד האינטרנט הישראלי, מונע התערבות ממשלתית (כמו במדינות כמו סין, סוריה ואירן) או שליטה של גורמים שהנם מסחריים במהותם (כמו למשל בגאנה או בלוב).

את מרשם השמות (ה-Registry) יכול לנהל רק גוף אחד, וזאת בשל האופן בו בנוייה מערכת  ה-DNS והצורך למניעת התנגשות בהקצאת שמות, לכל סיומת –(TLD) Top Level Domain. לכן, חשוב ליצור שוק תחרותי בין רשמים שונים, המציעים למשתמש הקצה מארג מגוון של שרותים ותמחור מיטביים. הצטרפותה של בזק בינלאומי, שהיא מספקי הגישה לאינטרנט הגדולות בישראל, היא חדשה מרעישה בשל כך.

הרשמים המוסמכים של שמות המתחם (ה-Registrars), הנם גורמים פרטיים שהוסמכו ע"י איגוד האינטרנט הישראלי לספק שירותי רישום לציבור, לאחר שנבדקו ע"י האיגוד, ועומדים בקריטריונים טכנולוגיים ושירותיים שנקבעו לשם כך, ואשר האיגוד חתם עימם על הסכם הסמכה.

מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, עו"ד יורם הכהן: "הצטרפות חברת בזק בינלאומי כרשם מוסמך של איגוד האינטרנט היא חדשה חשובה, ואני מקווה שהיא תעודד את הצטרפותם של רשמים נוספים. ריבוי וגיוון של רשמים משרת בצורה הטובה את האינטרס של משתמשי האינטרנט בישראל, הן בגיוון השרות למשתמש הקצה והן מבחינת המחיר. האיגוד ימשיך לפעול לשם פיתוח תשתית האינטרנט הישראלי ושמירתה כפתוחה, שיוויונית, דמוקרטית ותחרותית".